Píšou o Humpolci – vysocinanews.cz: Z ruiny k respektované značce. Tři desítky let Rodinného pivovaru Bernard

46

Když Stanislav Bernard, Josef Vávra a Rudolf Šmejkal vydražili 26. října 1991 ruinu zkrachovalého pivovaru, netušili, že během příštích třiceti let se tak výrazně zapíšou do českého pivovarnictví.

„Prvních deset let bylo doslova bojem o přežití, nicméně tvrdě pracujeme po celou dobu. Máme řadu skvělých výsledků, jsme ekonomicky zdraví, to je důležité. Ale nejvíce si cením toho, že se nám podařilo vybudovat skvělé vztahy se zákazníky, obchodními partnery a také mezi sebou ve firmě. Jsem přesvědčený, že dobrá energie mezi lidmi je součástí našeho piva. I proto je tak oblíbené,“ ohlíží se za třemi dekádami pivovaru jeho spolumajitel Stanislav Bernard.

„Věděl jsem, že dokážu uvařit dobré pivo, když budu mít volné ruce. Sen se mi splnil. Že je dnes naše pivo tak oblíbené zákazníky a oceňované odborníky, je radost. Od počátku bez přestávky inovujeme, investujeme do technologií, znalostí a do co nejkvalitnějších surovin. Úspěch našeho piva tomu všemu dává smysl a je pro nás odměnou,“ přidává svůj pohled vrchní sládek a spolumajitel pivovaru Josef Vávra.

Josef Vávra a Stanislav Bernard

Vlastní cestou ve výrobě i v komunikaci
Rodinný pivovar Bernard si rychle získal oblibu originální komunikací. U jeho kampaní se veřejnost nejen dovídá o značce a výrobcích, ale zároveň se dobře baví. Motivy kampaně Svět se zbláznil, držte se baví zákazníky dodnes, podobně jako např. holá hlava spolumajitele pivovaru na etiketách nealkoholického piva Bernard s čistou hlavou. Do povědomí i paměti se vryly také kampaně Vlastní cestou, Pivo jako šperk, nebo Proti europivu. Nebývalý ohlas měla letošní kampaň Svět se zbláznil, držme se s netradičně dlouhým černobílým spotem, který nepropagoval žádný produkt, ale byl poselstvím lidskosti a soudržnosti.

Pivovar přišel na trh s mnoha novinkami. Jako první začal prodávat nealkoholický nápoj s ovocnou příchutí, Bernard s čistou hlavou Švestka, či polotomavé nealko, poznávacím znamením značky se staly retrolahve s patentními uzávěry, pivo prodává v praktických přepravkách na jedenáct lahví atd. Humpolečtí vyrábí pivo především z vlastních surovin, ať jde o slad, kvasnice nebo vodu z hlubinných vrtů. O kvalitě svědčí i bezpočet ocenění včetně těch světově nejprestižnějších.

Čtěte dále:   Humpolec na videu: Výrobní závod Valeo Humpolec

Spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard se také významně podepsal na podobě českého pivovarnictví prosazením diferencované spotřební daně. To odstartovalo nebývalý rozvoj minipivovarů, kterých je dnes v České republice pět stovek.

Koření trhu
Velikostí výstavu patří Rodinný pivovar Bernard ke středním, patří mu asi dvě procenta českého trhu, exportuje do třiceti zemí světa. Dosud nejvyšší výstav pivovar zaznamenal v roce 2019, kdy překonal hranici 400 tisíc hektolitrů. „Naším cílem není maximalizace výroby a zisku. Jsme kořením trhu. Trvale usilujeme o nejvyšší možnou kvalitu, do které investujeme nejen nejlepší suroviny a technologie, ale také naše srdce. Je nedílnou ingrediencí našeho piva,“ říká Stanislav Bernard. Pivovar po privatizaci začal s 24 zaměstnanci, nyní jich je 210, dalších 27 lidí pracuje ve Sladovně Bernard v Rajhradě u Brna, kterou pivovar vlastní od roku 2000.

S úctou k místu, odkud pochází
Pivovar patří k Humpolci stovky let, dědictví Rodinný pivovar Bernard přijal a dále rozvíjí. Pivovar je partnerem a podporovatelem mnoha místních organizací a aktivit. Nedílnou součástí kalendáře města je hudební festival Bernard Fest.

Cílem turistů se Humpolec nepochybně stane po otevření návštěvnického centra. Bude nabízet prohlídky pivovaru a expozice v nových prostorách centra včetně videoprojekce v kinosále, a také výhledy z rozhledny či z pivnice v nejvyšším patře budovy. K zakoupení budou dárkové a upomínkové předměty ve značkové prodejně. S ohledem na nejasný vývoj epidemické situace se otevření centra plánuje v roce 2022.

Josef Vávra a s Stanislav Bernard

Park na střeše pivovaru
Jsme rozhodnuti vybudovat na střechách pivovarských hal pohádkovou zahradu o velikosti několika tisíců metrů čtverečních a věnovat tak pivovaru i lidem krásné místo k odpočinku. Studii pro nás vytvořil moudrý člověk, jeden z nejlepších architektů Josef Pleskot. Zahrady budou zároveň zadržovat dešťové vody a v parném létě osvěží mikroklima města. Humpolec tak získá nový zelený ostrov hned vedle centra a další důvod k jeho návštěvám.

„Nikdy nepřestane naše snaha vyrábět co nejkvalitnější, pitelné, dobré, české pivo. A dál budeme kousek po kousku pracovat na budování kultovní značky,“ shodují se spolumajitelé pivovaru Stanislav Bernard a Josef Vávra.

Převzato z: https://vysocina-news.cz/z-ruiny-k-respektovane-znacce-tri-desitky-let-rodinneho-pivovaru-bernard/

Axl

46 thoughts on “Píšou o Humpolci – vysocinanews.cz: Z ruiny k respektované značce. Tři desítky let Rodinného pivovaru Bernard

 1. To slovo ruina mě tahá za uši. Pivovar v té době vypadal omšele, ale pivo se tam vařilo. Šlo o povolenou recepturu z povolených ingrediencí co dodávala mateřska firma Jihočeské pivovary. Nikde tam nebyla padlá zeď, vysklené okno a nebo opadaná omítka, co naznačovalo tu ruinu. V pivovaře jsem se narodil a vyrostl jsem tam. Jako děcka jsme měli prozkoumané všechny přístupné i nepřístupné prostory, kam se dalo prolést.

  1. zarizeni bylo totalne ale totalne zastarale, pivo chcanky. ty investice do nemovitosti, zarizeni, vybaveni a lidi musely byt slusny. to ze se tam pivo varilo, to je pravda. pit to ale nikdo nechtel. z tohodle pohledu to ruina urcite byla. myslim, ze to bylo tak rok do komplet zavreni.

   1. mimochodem to je jako s 8mickou. taky to ruina nebyla. kdyby to ale ryzner nevzal, tak tam dneska je neco uplne jinyho, pac by to nikdo neopravoval a spadlo by to.

  2. Také jsem pamětník. Z pohledu dnešního stavu pivovaru to ruina byla, ale byl to takový dobový socialistický standard. Těch případů bychom tady našli mnoho.
   Když nás v devadesátém poprvé vypustili na západ, tak jsme tam ohromeni čučeli jak covid do zkumavky.
   Když tam člověk vyrazí dnes, tak mu ty rozdíly přijdou minimální.
   Chtělo by to sem hodit pár fotek Humpolce z éry zlatého socialismu, aby si mladí ten rozdíl oproti současnosti mohli alespoň trochu představit.

  3. Ještě roku 1991 pivovar začal stáčet lahvovou 12tku Zálesák. Bohužel v srpnu 1991 už ji vařit přestali, kazila se. Co se týká desítky i 11Orlíku nemohu říct, že by bylo toto pivo tak nechutné. Bylo o něco sladší než současné pivo.
   Jihočeské pivovary opravdu do humpoleckého pivovaru neinvestovaly. Ale není pravdou, že ho chtěly zavřít, v plánu byla i plynofikace.
   Výstav se nenechá se současným srovnávat, to je jasné. Byl to prostě malý pivovar v centru města, ten dnešní je už naddimenzovaný

 2. Přehánění v hodnocení stavu pivovaru po převratu je krátkozraké. Spousta humpoláků ví, jak to bylo. Slova ruina a zkrachovalý nejsou adekvátní. Pivovar byl zanedbaný a zastaralý. Stejně jako mnoho dalších v tehdejším Československu. Traktorka také nebyla nic moc, a kam až jí dnes pan Šmidrkal dostal…A nepotřeboval nikdy veřejnost otravovat reklamní pohádkou o ruinách a strašidlech. To je pane machr!

 3. Na pěkné řádce investic pivovaru se podílelo hlavně samo město. A dodnes podílí. Stanislav Bernard je kolenovrt což lidi vo s ním pracují dobře vědí. Ty řečičky kolem koupě za 52 melcků jsou po těch letech už je pohádka pro dětí. A ta zelená střecha je jenom záminka jak prosadit už jednou zamítnutou změnu územního plánu. Nedá se jim ale upřít že to zkoušej všema cestama. Když už nefungujou úplatky komunálním politikům půjde se na to Pleskotem. Tož jsem zvědavá na listopadovou schůzi zastupitelů jestli se bod k územnímu plánu objeví. Lobby pivovarská je silná. Ale s hořkou příchutí pro sousedy a občany města!!

 4. Připomínka od Petrovickéhl nadělení z.s.:

  ….Rozhodli jsme se, že využijeme nakupenou pozitivní energii k prospěchu všech občanů města a nakonec i vedení města, které si očividně neví rady. Což vyplývá i z vyjádření pana starosty v posledním, dubnovém vydání Radničních listů. Zoufá si, že dochází k rozdělování lidí i na úrovni městských samospráv. Přitom se sám svým klientelistickým přístupem k výkonu funkce starosty na tomto podílí. Přicházíme s plánem činnosti s cílem uklidnit situaci ve městě do komunálních voleb v roce 2022.

  ….Chceme zorganizovat celostátní sbírku finančních prostředků, které by byly použity pro očištění osob, které se cítí být poškozeni činností Kontrolního a Finančního výboru. Dále by z těchto prostředků byly financovány: právní pomoc pro občany, kteří se cítí být poškozeni Městem Humpolec, forenzní audity na vybrané investiční akce a schvalovací správní procesy města.

  …. V případě, že se potvrdí některá podezření o tom, že Pivovar Bernard zneužíval personálního propojení vedení pivovaru s vedením města ke svému prospěchu, budeme o těchto podezřeních informovat Vládu České republiky, Radu Evropské unie a Vládu Belgického království. Humpolec není kolonie. Věříme, že k této situaci nemusí dojít, pokud město a belgicko-český pivovar předloží relevantní dokumenty a rozptýlí tak veškerá podezření („ ukázaná platí“ ). Dále, pokud se prokážou podezření na adresu pivovaru, by stálo za úvahu využít petičního práva na přejmenování některé ulice či náměstí ve městě např. ulice (náměstí) „Obětí pivovaru“, nebo podobně. Žádná oběť by neměla být zapomenuta…..

 5. V tom roce 1991 byly takto prodány tři pivovary. Urpín v Banské Bystrici, jeho majitelem byl Pavol Čupka a Urpín byl první privatizovaný pivovar v ČSFR. Dnes je zavřený, následoval Český Krumlov, který privatizoval známý šíbr a podvodník František Mrázek, pivovar je rovněž už asi pět let zrušený a uzavřený, třetím privatizovaným byl pivovar humpolecký. A zatím vydržel.

  Osud dalších pivovarů ze státního podniku Pivovary České Budějovice byl přibližně následující. Regent Třeboň v polovině 90.let zakoupili bratři Staskové, pivovar funguje i nadále, Platan v Protivíně byl privatizován tak, že ho rovněž v druhé polovině odkoupilo město Protivín, ale později přeprodalo dál, vznikla s.r.o a ještě později vstoupil do skupiny Pivovary Lobkovicz. Osud Pelhřimova je také známý, dlouhé tahačky mezi údajnými potomky právovárečníků a v roce 2000 ho koupila firma DUP. Podnik funguje a vaří pivo na úrovni.
  Samson se stal v nedávné minulosti členem nadnárodní skupiny AB-Inbev, tedy Američané v Budějovicích.

  Ještě poznámka k humpolecké ceně, která se dostala na oněch 50 milionů. Pokud se jde do dražby,je jasné, že cena z původní odhadnuté půjde nahoru. O tom smysl dražby je..

  1. Jasné že půjde cena nahoru v dražbě není. Je to pouze pravděpodobné. Spoustu věcí se nepodaří udat ani za vyvolávací cenu.

   1. V době,kdy se rozebíral státní sektor v divokých 90.letech po převratu byla jistota zvýšení ceny daná předem.. Chrti hladoví se vrhli na co šlo

 6. Komise pro architekturu a urbanismus jednohlasně a vcelku odůvodněně rozhodla viz zápis:

  https://www.mesto-humpolec.cz/assets/File.ashx?id_org=4932&id_dokumenty=237523

  Pochybuji, že půjdou v dnešní době humpolečtí zastupitelé proti vyjádření odborníků.

  Fait accompli!

  Nechť se pivovar rozšiřuje za městem na svých pozemcích, které mu mimo jiné město v roce 2016, pro tyto účely výhodně prodalo. Průmysl patří do průmyslových zón a ne do centra města.

  Z 26.000 hl, které vyráběl zprivatizovaný pivovar, do současných 450.000hl je už dost co město v centru povolilo. Těch kamiónů je opravdu hodně. Je blbost to ještě zvyšovat.

  Držme se, nenažranost begického investora nezná mezí. Pochybuji, že by v Belgii toto bylo dnes možné.

  1. Nevím jestli jste sám četl odkazovaný dokument. KAU proti úpravám pivovaru v rozumných mezich nic nenamítá, nelíbí se jí pouze tento konkrétní návrh. Takže ho nejspíš bude muset pan architekt Pleskot upravit. Což je běžné.

  2. Prima, takže komise 20.8.2021 chválí za účast Pleskota na koncepci pivovaru, oceňuje otevření diskuze, je připravena maximálně přispět ke kvalitě projektu a diskuzi nad ním, aby 15.10., téhož roku, finalizovanou koncepci totálně rozstřílela/ shodila ze stolu.
   https://www.mesto-humpolec.cz/assets/File.ashx?id_org=4932&id_dokumenty=237094
   To nešlo už toho 20.8.? Bylo nutné takto plýtvat energií a prací všech zúčastněných?
   Hmmmm…..

   frrrr

   1. 20.8. Se něco rozdiskutovalo s mnoha připomínkami.
    15.10 architekti i politici tzn vsichni členové komise, kteří hlasovali se jasně vyslovili proti tomuto záměru.

    Nevidím na tom žádné plýtvání energií. To se někdy stává, že záměr který představíte, po podrobnějším rozpracování komisi nepřesvedčí. Nezapomínejme, že se bavíme a obrovské stavbě v přímém centru města.
    Pokud pivovar bude trvat na stávající mega stavbě tak má smůlu, pokud se přizpůsobí potřebám města, tak není nic ztraceno.
    Tak to čtu já, možná se pletu, nejsem architekt jako vy pane frrrr, ale předpokládám že podobně bude postupovat každé chytré město. Je super když si investor přivede špičkového architekta, ale neznamená to, že vše co tento odborník představí ( je placen investorem), konvenuje s rozvojem města. Hezký den.

    1. Jedna poznámka – nemám zcela načtený aktuální územní plán, ale pivovar nemusí mít smůlu. Ani komise, ani město totiž není DOSS. Město je pouhý účastník řízení – nerozhoduje o bytí, nebo nebytí záměru – pokud se pletu, někdo mne opravte.

     frrrr

     1. Pivovar potřebuje změnu ÚP z bydlení na ScP průmysl.
      To bez města potažmo zastupitelstva nedáte. A KAU je odbornou a poradní komisí pro RM.

     2. Znovu opakuji, jsem líný studovat podmínky stávající ÚPD, takže pouze obecně. Když pominu hledání nějakých rozvojových ploch a tím pádem změnu územního plánu a tím pádem součinnost zastupitelstva, tak plocha pivovaru jako taková funkci ScP má. Pokud se bude pivovar realizovat pouze zde, bude plnit požadavky platné územně plánovací dokumentace a aktuálně platného stavebního zákona/ jeho vyhlášek, pak může KAU psát, co chce. Komise ani město není DOSS – nevydává závazné stanovisko. Rozhoduje státní správa, nikoliv samospráva.

     3. Jj v tom s vami naprosto souhlasim, ale to neni tento případ, tady pivovar potřebuje součinost zastupitelstva se změnou územního plánu.
      Hezký den

  1. Proč obavy občanů města, představujete jako mašinerii užitečných idiotů.

   Komise pro architekturu a urbanismus je komisí, kterou si postavilo a vybralo současné vedení města a jsou v ní i politici Brukner a Namyslo, tzn současný a minulý místostarostové. Přesto i tito politici včetně architektů byli jednomyslně proti představené verzi rozšiřování pivovaru.
   Ptejme se proč pivovar Bernard v roce 2016 sliboval, že se vystěhuje za město a postaví tam externí část pivovaru, lahvárnu, stáčírnu, expedici apod. A proč nyní se chce rozšiřovat jen v centru?
   Nejedná se o manipulativní jednání?
   Obelhávání zastupitelů, ale i občanů?
   V TV takové praktiky nazývají ŠMEJDI, viz Bohemia Energy
   Ať se pivovar rozšiřuje, jak je mu libo, ale za městem v průmyslové zóně, od toho tyto pozemky v roce 2016 od města za 400 Kč/m2, vykupoval.

   1. Vy děláte jako by jste neznali Standu Bernarda. Vždy bojoval jen za své zájmy, díky maňáskům z ODS, příživníkům z KDU nebo hlupáčkům z ANO a ČSSD či snad ortodoxních komoušů, má dostatek hlasů v zastupitelstvu k prosazení všeho co pivovar a jeho spolumajitel bude potřebovat.

    A nezapomínejte, že jak říkám sám velký Standa, vždyť on ten pivovar v centrum města rozšiřuje pro nás občany Humpolce.

    Poděkujme a pokloňme se jeho velikosti, nikdo jiný toho přeci pro Humpolec neudělal tolik, jako tento pán.

    1. Pane Ryznere, tak ho máte menšího než pan Bernard, no. A proč tím má trpět celý Humpolec? Jestli si s tím ještě v tomhle věku neumíte poradit, zkuste nějakého solidního psychiatra, jistě se to dá léčit.

     1. Humpolec hlavně trpí tím, že se tady dlouhodobě rozkrádají veřejné finance a že si zde vybrané firmy (pivovar Bernard, Vodak atd) mohou dělat, co se jim zlíbí.
      Nejvyšší čas zpřetrhat klientelistické vazby.

  1. Jestli se nepletu, tak Policie ČR nelení a pilně pracuje a předvolává si k podání vysvětlení stále více lidí.
   Zeptejte se starosty a místostarosty, ty vám to z vlastní zkušenosti potvrdí.

   Asi se všichni shodneme, že kdyby trestní oznámení bylo postaveno na “vodě”, tak už se nad tím dávno usadil prach. Zatím to vypadá, že se šetří, jen se kouří a smyčka se pomalu utahuje.
   Dobrou noc😉

   1. To je pravda. Případ odložen nebyl, bude to spíš pěkná krakatička. Však i úředníci se činí aby zametli svojí lenost. OŽPaPP vydává různá rozhodnutí o pivovarku jak na drátku jako.

    1. Zákon č.500/2004 Sb. Můžete kdykoliv do procesu vstoupit, máte- li pocit, že je něco špatně.

     frrrr

 7. Taky si myslím, že je vše tak jak má být, policie šetří, zve lidi k podání vysvětlení a my občani se za oár měsíců dozvíme jak se věci v Humpolci opravdu mají.
  Žádné PR, žádné lži, žádné manipulace, žádné politické vytáčky.
  Jasný sdělení policie, která buď případ ODLOŽÍ nebo někoho OBVINÍ. Jasný jak facka i pro paní poštmistrovou, jak říká VKml.

  1. Policie obviní ještě není soud odsoudí. Ale uznávám že odložení by byl poměrně jasný krok.

   1. Jóó tenhle přípd na odložení vulbec nevypadá. Spíš budou padat hlavy. Uvidíme jaký známý jména humpoleckých kmotrů a kmotřiček zazní. Už je to jen otázk času

 8. V případě, že odloží, tak k tomu určitá skupinka bude stejně mít tisíce hloupých pindů .

  1. Stejně jako když padne obvinění, tak skupina kolem Bernarda a spol. bude mít spousty blbých keců.

  2. Bernard, Kukr i Kratochvíl budou pindat pořád, ikdyž je obviní. Brukner se z toho bude chtít vylhat jako dycky .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Podporujeme 2022

Út Lis 2 , 2021
Žadatelé o dotaci v oblastech podpory sportu a tělovýchovy, kultury, ostatní zájmové činnosti a obnovy kulturních památek i v oblasti Sociální služby mohou podávat své žádosti pro rok 2022 od 1. listopadu 2021 do 30. listopadu 2021. Čtěte dále:   Umělce může inspirovat i zarostlý pozemek, poznali účastníci kurzu kresby […]

You May Like

Témata