Po dvou měsících začala znovu stavba obchvatu Chýnova. Hotovo bude příští rok v létě

2

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes obnovilo práce na stavbě obchvatu Chýnova na Táborsku. Na dva měsíce je muselo přerušit kvůli sporům o jeden pozemek, který je už vyřešený. Obchvat bude hotový v létě 2022, náklady kvůli zastaveným pracím stoupnu nejvýš v řádech milionů korun.

Obchvat dlouhý 3,6 kilometru za 262 milionů korun bez DPH začal stát stavět loni na podzim. Stavbu musel letos v únoru zastavit, protože soud zrušil stavební povolení. Vyhověl tak žalobě Hany Králové, které patří dům poblíž trasy. S Královou se na jaře dohodl městys Chýnov, její dům koupí za 4,5 milionu korun.

„K dnešnímu dni jsme obnovili práce na stavbě, můžou plynule pokračovat, máme veškerá stavební povolení. Stavba dva měsíce stála, tak je jasné, že nějaké dopady to mít bude, ten harmonogram byl poměrně napjatý, dvacet měsíců,“ řekl ředitel ŘSD Radek Mátl. Stavba se kvůli tomu zpozdí o dva měsíce. Jezdit by se po obchvatu mělo příští rok v létě. Náklady se prodraží o statisíce korun až jednotky milionů. ŘSD uhradí stavební firmě ušlé náklady, protože musela práce přerušit.

Krajský soud v Ostravě zrušil v únoru stavební povolení proto, že ho úřady vydaly na základě územního rozhodnutí, jehož platnost uplynula. ŘSD i ministerstvo dopravy podaly kasační stížnost. V mezičase městys Chýnov podepsal smlouvu o koupi domu s Královou.

Firma, která obchvat staví, dělá zatím zemní a přípravné práce i přeložky inženýrských sítí. Původní termín, kdy ŘSD chtělo obchvat dokončit, byl červen 2022.

SD chtělo začít stavět obchvat už na jaře 2019, námitky do stavebního řízení ale již tehdy podala Hana Králová. Obchvat odvede z města velkou část kamionů i osobních aut. Přes Chýnov, který leží na hlavním tahu z Tábora na Humpolec a k dálnici D1, projede denně 15 tisíc aut, z toho 2500 nákladních.

Čtěte dále:   Novinky z Jihlavy - 22. 4.–6. 5. 2024

První projekt na obchvat Chýnova je z roku 1940. Zůstal ale jen na papíře. V zimě, kdy je horší sjízdnost, jsou na silnici I/19 často kolony při stoupání z údolí Chýnovského potoka směrem na Pelhřimov.

Axl

2 thoughts on “Po dvou měsících začala znovu stavba obchvatu Chýnova. Hotovo bude příští rok v létě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Prodej stavebního pozemku 11 517 m²

St Kvě 5 , 2021
Prodej, Pozemky pro bydlení -1800m2, zemědělská půda – 9717m2, Vyskytná, okres Pelhřimov Čtěte dále:   Retro-bazar Milotice
Prodej stavebního pozemku 11 517 m²

You May Like

Témata