Počítače mohou využívat i dříve narození

Program počítačové gramotnosti chce překonat obavy z výpočetní techniky

Česká mládež díky znalostem ze školy, kroužků, od kamarádů pilně „brouzdá“ po internetu, instaluje nové a nové počítačové hry, stále lépe ovládá počítačové programy. A co ti starší?

Mnozí příslušníci střední a starší generace pociťují při vyslovení e-mail, internetová adresa, webová stránka svíravý tlak v žaludku. Přitom se není čeho bát. Zde je dostupná šance pro všechny, kteří chtějí podobné obavy překonat.

Ovládnutí počítače pro všechny

V únoru se rozeběhl projekt Národní program počítačové gramotnosti. Ministerstvo informatiky hodlá ve spolupráci se společnostmi Intel a Centrum Internetu umožnit co nejširší veřejnosti naučit se základům práce s počítačem a internetem. „Chceme nabídnout počítačové kurzy hlavně lidem střední a starší generace, kteří počítač nemají a neměli možnost se s ním setkat. Měli by také ztratit ostych při práci s výpočetní technikou,“ uvádí ministr informatiky Vladimír Mlynář. Kurz má celkem tři lekce, každá trvá 120 minut, cena je 100 korun za jednu lekci. Pavel Komárek ze společnosti Centrum Internetu tvrdí, že se podle odhadu do projektu jen letos zapojí přes 40 tisíc zájemců. „Již nyní máme za první měsíc zaregistrováno přes 4500 uchazečů o proškolení. Naším zatím nejstarším absolventem je dvaaosmdesátiletý muž, který si chce mailovat s vnukem v USA,“ říká.

Jak se přihlásit?

Registrace na jednotlivé lekce je přijímána na modré lince 844111130. Telefonní číslo platí pro celou Českou republiku a má všude cenu místního hovoru. „Nejprve představíme zájemci tři typy dvouhodinových kurzů,“ říká pracovnice modré linky Gabriela Dýlová. „Dále spolu s ním zjistíme, které školicí centrum je pro něj nejbližší či nejdostupnější, a nabídneme mu k výběru časové termíny, kdy by mohl kurzy absolvovat. Například, je-li zájemce ze Svitav a okolí, může si vybrat ze dvou školicích středisek přímo ve Svitavách.“

Kdo je součástí projektu

Pavel Svoboda ze společnosti Intel, která organizačně a logisticky projekt zajišťuje, zdůrazňuje: „Dnes je v projektu zapojeno již sto padesát regionálních center ve více než stovce měst. Občané se nemusí bát, že nabídka je využitelná jen pro obyvatele velkoměst.“ Lektoři jsou převážně učitelé informatiky, vysvětlují práci s počítačem a internetem srozumitelně a postupně. Kurz je možné za stejnou finanční částku i opakovat. Při úspěšném fungování program počítačové gramotnosti jistě přispěje ke zvyšování kvalifikace obyvatel republiky ve všech regionech. Vzhledem k cenové dostupnosti a širokému okruhu školicích míst je opravdu pro každého.

Co se lze v kurzu naučit?

V lekci Poprvé u počítače se účastník kurzu naučí pracovat s klávesnicí a myší. Získá vědomosti o funkcích jednotlivých kláves, objasní si nabídku Start a práci s plochou. Součástí lekce je také práce se soubory a složkami. V této lekci není předmět výuky práce s internetem, ale má zásadní význam pro zájemce, kteří jsou u počítače poprvé nebo se neorientují v pojmech adresáře, soubory, složky, zástupce a podobně. V lekci Úvod se prakticky probírá orientace a objasnění základních pojmů, ovládání počítače, připojení k internetu, práce s internetovým prohlížečem, pohyb po webových stránkách, vyhledávání stránek odhadem adresy, orientace v katalogu a ve vyhledávači na portálu. Účastníkům je založena e-mailová schránka. Naučí se tak přihlásit do vlastní e-mailové schránky, posílat a přijímat e-mail bez příloh. Lekce Internet obsahuje výuku pokročilejší práce s internetem: práci s menu, efektivní využití myši při práci na internetu, uložení (stažení souborů) obrázků do počítače, přidání stránky do oblíbených záložek, tisk bloku textu z internetu, odesílání e-mailu s přílohou na adresu z adresáře kontaktů, práce s adresářem kontaktů, pokročilé vyhledávání (fulltext, katalog, firmy, obchody, obrázky). Každý účastník obdrží šestnáctistránkovou brožuru s obsahem kurzu a hlavními tipy.

Přehled regionálních center Národního programu počítačové gramotnosti

STŘEDOČESKÝ

Březnice
Hořovice
Kladno
Kolín
Kolín IV.
Poděbrady
Slaný

ÚSTECKÝ

Česká Kamenice
Krupka
Litoměřice
Litvínov
Louny
Lovosice
Podbořany
Rumburk
Ústí nad Labem
Žatec

KARLOVARSKÝ


Cheb
Karlovy Vary
Kraslice

PLZEŇSKÝ

Blovice
Horšovský Týn
Klatovy
Plzeň
Rokycany
Stříbro

LIBERECKÝ

Česká Lípa
Hejnech
Liberec
Nový Bor
Semily
Turnov
Železný Brod

PRAHA

JIHOČESKÝ

Bechyně
Borovany
České Budějovice
Jindřichův Hradec
Kaplice
Písek
Prachatice
Strakonice
Tábor
Třeboň
Trhové Sviny
Týn nad Vltavou

KRÁLOVEHRADECKÝ

Chlumec n. C
Dobruška
Dvůr Králové n. Labem
Hradec Králové
Hronov
Nová Paka
Rychnov nad Kněžnou
Trutnov
Úpice
Vrchlabí

VYSOČINA

Dolní Rožínka
Havlíčkův Brod
Humpolec

Jihlava
Jimramov
Lipnice nad Sázavou
Moravské Budějovice
Nové Město na Mor.
Pelhřimov
Třebíč
Velké Meziříčí
Žďár nad Sázavou

PARDUBICKÝ

Chrudim
Lanškroun
Letohrad
Litomyšl
Pardubice
Svitavy
Třemošnice
Ústí nad Orlicí
Žamberk

JIHOMORAVSKÝ

Blansko
Břeclav
Brno
Dyjákovice
Hodonín
Ivanovice na Hrané
Letovice
Vyškov

OLOMOUCKÝ

Bernartice
Hranice
Lipová
Lutín
Mohelnice
Olomouc
Přerov
Šumperk
Zlaté Hory

MORAVSKOSLEZSKÝ

Bohumín
Bruntál
Brušperk
Český Těšín
Frenštát pod R.
Frýdek-Místek
Havířov
Krnov
Opava
Ostrava
Šilheřovice
Vítkov

ZLÍNSKÝ

Březová
Kroměříž
Rožnov p. R.
Uherský Brod
Valašské Klobouky
Vsetín
Zlín

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Island: země, kde déšť nepadá shůry

St Bře 12 , 2003
Déšť tady nikdy nepadá shůry, ale láme gravitační zákony. Pod prapodivnými úhly se řítí z boku a nezřídka i rovnou ze spodu.

You May Like

Témata