Pozor na potkany!

V jedné ze základních škol v Ledči nad Sázavou zaútočil na školníka agresivní potkan. Zasahovat museli přivolaní hasiči.

Vychovatelka po odchodu dětí zjistila, že v družině v přízemí školní budovy je velká myš. Zavolala školníka, a ten se hlodavce snažil za pomoci zástupce ředitele vyhnat. Potkan zahnán do úzkých se postavil na zadní nohy a zaútočil. Protože se muži obávali kousnutí, přivolali si pomoc. Hasiči pak našli potkana schovaného pod skříní, hlodavci se ale nakonec podařilo zmizet dírou v rohu místnosti. Tu následně školník zacelil betonem. Družina byla uzavřena na dva dny a všechny předměty budou dezinfikovány, povolána byla také deratizační firma. Všechny tato nepříjemná událost zaskočila, neboť ve škole se nikdy myši neobjevily a průběžně byla prováděna deratizace.


Ačkoliv se v poslední době rozšířil chov laboratorních potkanů coby domácích mazlíčků, setkání s volně žijícím potkanem obecným může být značně nebezpečné. Potkan bývá přenašečem nebezpečných infekčních nemocí – například žloutenky, salmonelózy, ale i velmi nebezpečné trichinózy, kterou způsobuje parazit svalovec. Jedním ze způsobů, jak se potkanů zbavit, je jejich chytání do různých pastí, plynování (provádí jen specializované organizace) a kladení otrávených návnad. Deratizační úspěchy závisí dnes ve městech především na opakovaných akcích a kontrole v centrech výskytu, na vesnicích pak na vhodné úpravě zemědělských staveb, čistotě stájí a skladů a na účinném trávení. Přirozených nepřátel ze světa zvířat má potkan málo. Kunovité šelmy loví jen mladé kusy a také domácí kočky na likvidaci silnějších stavů nestačí.


Čtěte dále:   V humpolecké 8smičce končí výstava Volt-age

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Při opravách komunikací nehleděli pracovníci na volno

Pá Zář 9 , 2005
Řidiči přijíždějící do města si konečně oddechli. Od začátku nového školního roku je po rozsáhlé rekonstrukci plně průjezdná Hálkova ulice. Zbývá dokončit ještě několik detailů po stranách komunikace. AKTUALIZOVÁNO O OBRÁZKY! Čtěte dále:   Vodáci měli při pohledu na vltavský kemp slzy v očích

You May Like

Témata