Propad ve výnosech brambor pocítí zemědělci i škrobaři

2

Propad ve výnosech brambor na Vysočině pocítí zemědělci i škrobárenské podniky. Neúroda asi nejvíc postihne Pelhřimovsko, kde někteří rolníci proti loňsku sklidí jen poloviční množství a výpadek v tržbách jim nenahradí ani očekávaný růst cen. Průmyslové brambory sice mají díky slunečnému počasí nejvyšší škrobnatost za poslední čtvrtstoletí, přesto škrobárny musejí počítat s nižší výrobou.

Ústřední bramborářský svaz odhaduje pokles výnosu konzumních brambor o šest tun na 23,5 tuny na hektar.
U průmyslových odrůd se proti loňsku čeká výpadek až o 50 procent. Pěstitelé podle svazu nyní prodávají brambory za čtyři až pět korun za kilogram a počítá se s dalším navýšením ceny.
„Nevím, kam až by měla cena narůst, aby to pro nás nebyl propad,“ řekl předseda Jiří Nevosád ze zemědělského podniku v Senožatech na Pelhřimovsku. Firma, která má konzumní brambory na 250 hektarech, počítá jen s polovičním výnosem.
Nejméně o pětinu klesne produkce také v Zemědělské akciové společnosti Havlíčkova Borová na Havlíčkobrodsku. Podnik pěstuje sadbu a konzumní brambory; ty proti loňsku prodává téměř za dvojnásobné ceny.
„Někdy míň znamená víc. Finančně by to nebyl takový propad, pokud se udrží taková cena, jaká je,“ řekl předseda Jiří Zvolánek.
Mírné zvýšení výroby na 13 tisíc tun škrobu letos plánovaly Škrobárny Pelhřimov. „Takové množství nevyrobíme, ale o kolik to bude míň, se zatím těžko odhaduje,“ řekl ekonomický náměstek Josef Hadrava.
Jeden z nejvýznamnějších českých producentů chtěl zpracovat na 60 tisíc tun brambor.
„Máme dvě stovky dodavatelů z několika okresů. Někde je brambor výrazně méně. Kde zapršelo, říkají, že nám je dodají všechny,“ uvedl. Propad ve výnosech nenahradí ani rekordní dvacetiprocentní škrobnatost hlíz.

Zdroj: MF-DNES Vysočina

Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Do Humpolce jede zahrát Brabec a Svěcený

Axl

2 thoughts on “Propad ve výnosech brambor pocítí zemědělci i škrobaři

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jiřina Vašáková - Kronika obce Herálec

St Zář 24 , 2003
Nakladatelství Hejkal, Dolní 153, 580 01 Havlíčkův Brod, tel. 569 424 115, e-mail hejkal@hejkal.cz Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Začíná Honzlův Humpolec, budou i Šibřinky

You May Like

Témata