Rok 2013 – vyhlášen rokem lidové architektury

Zvýšit zájem široké veřejnosti o jedinečné kulturní dědictví naší země a posílit vědomí odpovědnosti za jeho uchování a péči o něj si dávají za cíl iniciátoři akce Rok lidové architektury. Společné setkání protagonistů této aktivity hostilo v závěru minulého týdne také sídlo Kraje Vysočina pod záštitou radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíkové.

Rok lidové architektury bude příležitostí připomenout i v rámci Vysočiny mimořádnou práci lidových stavitelů. Více informací se brzy objeví na www.kr-vysocina.cz

 

 
 

„Smyslem celé akce je formou cíleně zaměřených aktivit tj. přednášek, výstav, seminářů, folklórních akcí, obeznámit a hlavně přesvědčit veřejnost i návštěvníky z ciziny, že Česká republika je i v tomto ohledu stále originální a má pořád, co nabídnout, což ovšem sebou nese také odpovědnost za uchování těchto kulturních hodnot,“ uvedla Marie Kružíková.

 

Myšlenka zasvětit rok 2013 lidové architektuře byla veřejně proklamována 7. února v Praze v Trmalově vile, kde v současnosti sídlí Kotěrovo centrum architektury. Děje se tak i v souvislosti s 200. výročím narození významného jihočeského zednického mistra Jakuba Bursy, jehož dílem jsou mnohé obdivované krásně zdobené jihočeské statky budované v duchu selského baroka. Kraj Vysočina nezůstává stát stranou tohoto zajímavého počinu a připravuje také několik zajímavých akcí, o kterých bude široká veřejnost včas informována.

 

Přehled vesnických památkových rezervací i zón v Kraji Vysočina lze najít na speciálním webu www.dedictvivysociny.cz, který byl už v minulých letech zřízen za podpory ROP Jihovýchod. Na jednom místě jsou k dispozici základní data, lokace i fotografie každé regionální zajímavosti.

Národní kulturní památka: Štáflova chalupa Havlíčkův Brod

Vesnické památkové rezervace na Vysočině: Dešov, Krátká a Křižánky

Vesnické památkové zóny na Vysočině: Boňov, Petrovice, Praskolesy, Ubušínek, Zhoř

 

Všechny informace o akcích, které v souvislosti s tímto rokem proběhnou v celé republice, bude možné získat na http://www.slavnevily.cz/.

Čtěte dále:   Novinky z Jihlavy

zdroj: www.kr-vysocina.cz

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

POUŽITÉ OŠACENÍ DO VAGONU

Po Bře 4 , 2013
DIAKONIE BROUMOV opět vyhlašuje sbírku Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Na Křemešníku je pouť, hasiči v Humpolci slaví

You May Like

Témata