Rozhledna v Humpolci obtáčí pivovarský komín. Návštěvníky chrání sítě

24

Humpolec má novou dominantu. Rozhlednu obtočenou kolem pivovarského komína. Měří 33 metrů a na vrchol musíte zdolat 189 schodů. Architektem stavby je bratr majitele pivovaru, Petr Bernard. Na rozhlednu se vydáme s mluvčím pivovaru Radkem Tulisem.

Poslechněte si podcast Radio Prague International: https://cesky.radio.cz/rozhledna-v-humpolci-obtaci-pivovarsky-komin-navstevniky-chrani-site-8761675

Před námi už se otvírají dveře na rozhlednu. A jak se můžeme dočíst, tato rozhledna je inspirovaná myšlenkou Jardy Janečka z Brunky.

„Jarda Janeček z Brunky je autorem myšlenky vybudovat rozhlednu kolem komína. Jsme mu za tu myšlenku vděčni, a proto jsme jeho nápad tady zvěčnili plechovou tabulkou.“

Ten komín je funkční?

„Ano. Tato rozhledna je postavená kolem funkčního pivovarského komína. Občas se někdo domnívá, že je k němu přichycena, ale není tomu tak. Je to samonosná stavba, která se komína vůbec nedotýká. Ochoz rozhledny ve výšce 33. A na ten ochoz si vyšlápneme 189 schodů.“

Kolem rozhledny je jakási záchytná síť. Je dobře zabezpečená, aby z ní nepadali návštěvníci. Z čeho je? Je to ocel?

„Je to běžná ocelová síť a máte pravdu, je proti padání návštěvníků z rozhledny. Ale musím říct, že i bez té sítě by rozhledna byla bezpečná, ale i pro osobní pocit návštěvníka je ta síť fajn.“

Kdy jste rozhlednu otevírali?

Mluvčí pivovaru Radek Tulis | Foto: Zdeňka Kuchyňová, Radio Prague International 

„My jsme ji otevírali spolu s návštěvnickým centrem letos 1. června. Od té doby přišlo na rozhlednu víc než 5000 návštěvníků. Ten počet návštěvníků je tak vysoký i přesto, že s ohledem na soukromí sousedů, má poněkud netradiční provozní dobu. Rozhlednu zavíráme v sobotu v jednu hodinu odpoledne a v neděli a o státních svátcích je zavřená, což se pochopitelně některým návštěvníkům ne vždy úplně líbí. Na druhou stranu vztahy se sousedy jsou pro nás velmi vzácné, a proto je upravena provozní doba tímto způsobem.“

Čtěte dále:   Píšou o pivovaru - EKOLIST.CZ: Pivovar vysázel v Humpolci malou chmelnici, zatím tam chmel rostl jen v zahradě

Tak vyrazíme na rozhlednu. Co všechno z ní uvidíme?

„Teď jsme na ochozu rozhledny, která je vybudovaná kolem pivovarského komína našeho pivovaru. Vidíme hrad Lipnici, zříceninu hradu Orlík. Vidíme i na dálnici D1, vidíme třeba vrch Melechov, což je populární místo turistů pěších i cyklistických. A vidíme samozřejmě naše město Humpolec, které máme jako na dlani. Přímo pod sebou vidíme perfektně pivovar. Každý, kdo si chce prohlédnout pivovar zevnitř a zvenčí, má možnost.“

Vyhlídka z rozhledny | Foto: Pivovar Bernard 

Je možné, že se ta rozhledna kýve, nebo drží pevně?

„Kýve se skoro každá rozhledna, ale většinou si to jako návštěvnici neuvědomujeme, protože nemáme srovnání. Tím, že tato rozhledna je postavená kolem pevného komína, který se nehýbe, tak i sebemenší pohyb té rozhledny cítíme. Ve skutečnosti jsou ty výkyvy opravdu v centimetrech, je to bezpečné.“

Neměl někdo z návštěvníků strach z výšky, když se dostal nahoru?

„Pokud ano, tak jsme to ani nezjistili. Každopádně jsme na to připraveni. Pokud by se tam někdo opravdu dostal do problémů, a nepoužil třeba vlastní mobilní telefon, tak si ze shora může zavolat pomoc. Je tam bezpečnostní tlačítko, kterým se dovolá na recepci, a recepční už se postarají o pomoc.“

Axl

24 thoughts on “Rozhledna v Humpolci obtáčí pivovarský komín. Návštěvníky chrání sítě

 1. Dobrý den, dovolte mi, abych se vyjádřil k již zrealizované myšlence rozhledny na pivovarském komíně. Dle mého názoru myšlenka jistě dobrá, ale vůbec se nehodící do prostoru okraje humpoleckého náměstí a historické části města zvané Zichpil. Nevím, jestli si autoři tohoto projektu vůbec uvědomili, jaký dopad bude mít tato stavba na soukromí obyvatel přilehlých domů a domků. I netradiční provozní doba přece nic neřeší. V době provozu rozhledny její návštěvníci prakticky vidí všem, i přes veškěrá opatření, jak se říká, až do kuchyně. To, ale není jediné, co mě trápí. Poslední půlrok jsem já, a nebo někdo z mé rodiny, dením návštěvníkem LDN v Humpolci. Pokaždé, když usedám k lůžku mé 96-leté maminky ve 2. patře, vidím oknem onu démonickou rozhlednu jak na talíři. Vidím, jak se na jejím ochozu prochází návštěvníci a někteří jistě vyzbrojení dalekohledy. Velice mě trápí, že právě tato rozhledna umožňuje narušovat soukromí našich nejbližších, lidí, kteří se nachází v poslední fázi života, jejich příbuzných, kteří je navštěvují a mohou se cítit velmi nestandartně u lůžek svých maminek a tatínků. Lidé upoutaní na lůžko se nemohou schovat před dalekohledy návštěvníků rozhledny. Věřte mi prostředí této LDN dobře znám. Před samotným otevřením této rozhledny jsem žádal pana radního Mikuláška, zeměstnance vedení pivovaru, o sjednání schůzky s panem Bernardem,protože jeho diář je jistě velmi nabitý. Do dnes jsem neobdržel termín schůzky, kde jsem chtěl poukázat na tento možná, že jen můj problém. Obracím se proto touto nestandartní cestou na Vás pane Bernarde, zvažte další provoz Vaší rozhledny, vždyť přece i Vy jednou můžete být návštěvníkem nebo dokonce pacientem této LDN. Jistě by Vám nebylo příjemné, když bude mít někdo možnost nahlížet do Vašeho nejintimnějšího soukromí. Vždyť přece komerční zájmy by neměly vítězit nad úctou ke stáří, k našim předkům. Moc Vás o to prosím. S úctou Karel Klap.

  1. Pan Bernard deklaruje úctu k druhému jen skrze pokrytecké PR výstupy. Ve skutečnosti ho zajímá jen byznys, profitabilita a úspěšnost pivovaru, který spoluvlastní.

   Každý podnikatel otiskává svojí osobnost, vkus, styl a ego do své firmy. Rozhledna je otiskem ega pana Bernarda.

   Mimochodem z rozhledny nelze vidět k Bernardům na zahradu či do jejich domu. Zbytek neřeší, vždyť jí přeci postavili pro lidi.

  2. Dobry den pane Klape, byl jsem na hradě Český Štemberk. Představte si, že tam lidé z hradeb koukají lidem, kteří mají postaveno v podhradí přímo „do kuchyně“. No asi bysme měli požádat p. majitele Štemberka o zbourání, ne? Vím, budete argumentovat, že ten hrad tam byl už před těmi domy. Byl. Ale nebyl pro návštěvníky. Představte si, že zároveň můžete koukat dalekohledem z 8 patra paneláku Na Rybníčku „do kuchyně“ lidem bydlícím naproti. To lze defacto v každé ulici, kde jsou vyšší domy. To problém není? Nebo ten se nedá „hodit“ na Bernarda, tak proč to řešit?
   Zároveň Vás chci ujistit, že Dohodu určitě volit nebudu a ze srdce Vám přeju, aby se už konečně dořešil problém poldru a „záplav“ Na Rybníčku při každém větším dešti. Jen se obávám, že se hned tak nedočkáme. Pěkný den. Konečný. Humpl.

   1. Dobrý den pane Konečný, myslíte si tedy, že je to správné. Každopádně dopady na sousedy a hlavně na LDN asi nikdo nezkoumal. Podle mě to v pořádku není a je mi docela jedno komu rozhledna patří. Přeji pěkný den. Karel Klap.

    1. To myslíte jako vážně? Že lidi z rozhledny smiřují pacienty z. LDNky. To už ani Chololoušek nepomůže.

    2. Pane Klape, chápu dobře pocity, které v člověku vzbuzuje byť i jen krátká návštěva zařízení typu LDN, a to možná více než mnoho jiných našich spoluobčanů. Ale asi na Vás „génius loci“ dolehl více, než byste možná sám chtěl. Vaše úvaha mi přijde skutečně přehnaná a teorie z dalekohledem mi, promiňte, připomíná známý usus psychologů, že od druhých očekáváme to, co bychom udělali sami. Rozhledna je, jak píšete, z etických důvodů uzavřena ve dnech, kdy by logicky vydělala asi nejvíce a ani to není automatické, nýbrž dané velmi pravděpodobně respektem pivovaru k okolí.
     Věřím, že by nemusel být problém se dohodnout se zákaznickým centrem na podílu např na zrcadlovych foliich na okna apod.
     Nechtěl bych žít ve světě, kde vládnou určovači správnosti.
     Podotýkám, ze nejsem členem, sympatizantem ani voličem stran blízkých pivovaru.

     1. Zrcadlové folie na okna? Do jaké vzdálenosti od komína to navrhujete?

     2. Dobrý den pane anonym z 29.9. 2022 /19.54/, vypadá to, že si anonymně hrajete na lékaře – psychologa, ale prosím, je to Vaše věc. Můj první příspěvek reagoval na úvodní článek „Rozhledna v Humpolci ….“. Myslím si, že snad tolik let po revoluci mohu svobodně projevit svůj názor na věc. Nebo se už zase něco změnilo? Co se týče Vámi navrhovaných zrcadlových folií. Opravdu hezká věc, ale za předpokladu, že okna budou zavřená. V letních měsích jak jsem si všiml jsou při pěkném počasí okna pernamentně otevřena. A Vy, jako samozvaný lékař – psycholog, jistě víte, že čerstvý vzduch a sluníčko člověka uzdravuje, nebo i s tímto nesouhlasíte? Budou-li okna uzavřena, bude se muset do všech pokojů namontovat klimatizace, nebo větrat teda nebudeme vůbec? A teď jsme u jádra věci. Zabýval se někdo, kdo tuto stavbu povoloval těmito aspekty? Já nevím. Je přece nesmysl, když někdo něco začne realizovat, aby následně každý soused musel investovat, aby si uchránit své soukromí. Tak si to představujete? Další Vaše vyjádření, že nejste členem, sympatizantem, ani voličem stran blízkých pivovaru je naprosto irelevantní. Zatahujete do svých vyjádření politiku a o to já opravdu nestojím. Opakuji, je mi jedno, kdo rozhlednu vlastní a je mi jedno, jaká politická strana je Vám blízká. Poslední moje věta je, že z mého pohledu rozhledna vůči sousedům na mě působí, jako věc neetická a nemorální. Přeji pěkný den. Karel Klap.

     3. Dobry den, pane Klape, já si na nic a na nikoho nehrají a zároveň ve svém příspěvku, na rozdíl od Vás, nikoho neurážím. Pěkný den.

   2. Vy zřejmě nechápete, že pokud měl projekt pivní rozhledny projít regulérním stavebním řízením s městským architektem, památkáři, urbanisty, že by dostal na první dobrou stopku.

    1. Vy zřejmě nechápete, že pokud tvrdíte, ze neprošel, měl byste k tomu mít nějaké důkazy. Vše ostatní je jen slavná humpolecká závist a malost.

     1. A co to parkovani, ktere porad neni vyresene i pres prisliby Bernarda Bruknera??

 2. Znovu si pokládám otázku,jak toto monstrum připomínající ostravské železářské huti mohlo být v současné podobě povoleno patřičným stavebním úřadem.

  Nehledě na fakt,že každý pivovar si na komínu zakládá, Rozhlednou ztratil objekt pivovaru svoje kouzlo.

  1. Protože ředitelem Úřadu je stále Jiří Fiala, a protože na Stavebním stále sedí Milan Hrbek, oba jdou na ruku a spolupracují s radniční mafií.

 3. O soukromí přišli nejen pacienti na LDN, ale v podstatě obyvatelé celého centra samotného i širšího.
  A není to je o soukromí, ale např. i o dopravě.
  Včera, 21.9., 16:55, ulice 5. května před pivovarem, toho času jediná průjezdná cesta autem k LDN, SVČ atd., zájezdní autobus na 4 blinkrech „zaparkován“ přímo na silnici v další řadě vedle vozidel stojích u chodníku před bývalou prodejnou Bernard. Turisté kdoví odkud motající se po silnici, do toho auta z obou směrů. Naprostý chaos!
  Tak hlavně NEVOLIT DOHODU, protože Bernardova arogance z ní srší v každém kandidátovi.

  1. Můžete se sebrat a říci všem 42 kandidátům a dalším podporovatelům Dohody z očí do očí, že jsou arogantní – třeba se Vám uleví, když takto pourážíte slušné lidi.

 4. Smirovani z rozhledny mi prijde jako dost ujeta paranoia. Nicmene pekny klasicky pivovarsky komin opredeny schodistem se mi nelibi a podle mne to tam nepatri. Nelibi se mi to.

  1. co naděláme, mě se to taky nelíbí ale už to tam bude strašit na desítky let
   je vidět že to navrhl člověk co tady nežije

 5. Mně se zase nelíbí plynová sušička se sily za 70 mega z rozpočtu kraje, která hyzdí výhled na hrad Orlík. To je tak všechno co s tím jde udělat…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

26 zasedání zastupitelstva města, 14.9.2022

Po Zář 19 , 2022
Záznam jednání zastupitelstva města z 19.9.2022 na YouTube. Čtěte dále:   Bernard Fest 2024 bude

You May Like

Témata