Ruská invaze: mladé dámy dobývají svět

Jsou vesměs mladé, štíhlé a blonďaté. Rády hrají od základní čáry, podobají se i tlučeným obouručním bekhendem. Ruské nájezdnice zaplavují světový žebříček. Do čísla 53 jich najdete deset. A brzy mohou říši ženského tenisu dočista ovládnout. „Všechny hrají skoro stejným stylem. Dělají málo chyb. Čeká je skvělá budoucnost,“ prohlásila před deseti dny v Torontu světová jednička Kim Clijstersová.

Anna KurnikovováVe třetím kole ji tam vyřadila devatenáctiletá Lina Krasnorucká. Do čtvrtfinále výtečně obsazeného turnaje se natlačily čtyři Rusky! To bylo povyku…

„Je to neskutečné, z Ruska je tenisová velmoc, počtem hráček ve stovce se může rovnat s Amerikou,“ prohlásila kapitánka české reprezentace Petra Píchalová-Langrová.


„A že nejsou v úplné špičce? Vždyť jsou mlaďounké, mají obrovský potenciál.“ Kde se znenadání vzala ta ohromující síla z východu? Tenis se v Rusku stále víc rozmáhá.
Za minulého režimu platil za sport buržoazní, nyní je v módě. Třikrát týdně si na něj najde čas i moskevský starosta Jurij Lužkov.


„Tenisu prospěl pád komunistů,“ řekla Anastasja Myškinová, v současnosti nejlepší z Rusek, osmá na světě. „Můžeme cestovat. Dřív vyjeli ven dva nejlepší. Teď letí každý, kdo má trochu peněz.“


Mnozí kritici o kvalitě ženského tenisu mluví uštěpačně: „Není těžké prosadit se do špičky a vydělat spoustu peněz!“ Rodiče i samotná děvčata vábí vidina přepychu, příslušnosti k vybrané společnosti. Rády by se viděly na titulních stranách časopisů, účinkovaly ve videoklipech hudebních hvězd. Jako „božská“ Anna…


„Kurnikovová má velký vliv,“ míní Petra Píchalová-Langrová. „Ty holky poznaly, že když budou makat, můžou prorazit.“


Kurnikovová byla ohromným talentem, jenže její sportovní kariéra je zatím bez zisku jediného turnajového titulu. Letos, ve dvaadvaceti, skoro stále nehraje kvůli zranění. Ale nevadí! Dívka s pěstovaným vzhledem Lolity se stala výstavní figurínou firmy Adidas, vydělala desítky milionů dolarů v reklamě. Ona se navždy finančně zabezpečila. Armáda krajanek ji následuje.


Šestnáctiletá Maria Šarapovová je novou královnou tenisové krásy, ale zatím tvrdí: „To mě nezajímá. Chci být nejlepší na světě!“ Všimněte si jí při právě probíhajícím US Open!


Deset nadějí z Ruska:


Anastasja Myškinová
(22 let, 8. na světě) Ta nejlepší. Tedy dosud nejlepší. Nenápadná Moskvanka s tvrdým obouručním bekhendem dobyla už čtyři turnajové tituly. Mezi blonďatými krajankami se vymyká tmavou barvou vlasů. Ráda sama hraje fotbal a dívá se na hokej.


Jelena Dementěvová
(21 let, 11. na světě) Už před třemi lety se zjevila v semifinále US Open, což potvrdilo její náklonnost ke hře na tvrdém povrchu. Podporuje ji Nadace pro rozvoj tenisu v Rusku, po turnajích s ní cestuje matka Věra. Doma v Moskvě má obrovskou sbírku kaktusů.

Čtěte dále:   Fotbalisté Tatranu na závěr přemohli Humpolec, hattrickem se blýsknul Vopršal

Věra Zvonarevová
(Necelých 19 let, 14. na světě) Okatá, dlouhovlasá blondýnka za rok a půl vyletěla na žebříčku o 357 míst. Dodnes si pamatuje, kterak jako osmiletá podlehla Nadě Petrovové 0:6, 0:6. Se stejnou soupeřkou letos prohrála ve čtvrtfinále na Rolland Garros.


Jelena Bovinová
( 20 let, 17. na světě) Také dívka s figurou basketbalistky sviští vzhůru. Měří 189 centimetrů. Jako dítě žila s rodiči v Maroku, trénovala ve slavné Bolletieriho akademii na Floridě. Hrávala čtyřhru s Danielou Bedáňovou, vyhrály spolu turnaj v Bratislavě 2001.


Naďa Petrovová
(21 let, 20. na světě) Největší úspěch? Semifinále na letošním Roland Garros. Část dětství strávila v Egyptě, kde její rodiče trénovali tamní atlety. Matka Naděžda získala v roce 1976 olympijské zlato ve štafetě na 4×400 metrů. Otec Viktor byl skvělým kladivářem.


Lina Krasnorucká
(19 let, 27. na světě) Nepochází z ruské metropole, což je docela výjimka.
Narodila se Obninsku, jihovýchodně od Moskvy. Loni ji zbrzdilo vleklé zranění kotníku. Nedávno v Torontu porazila čerstvou jedničku Clijstersovou, ve finále podlehla Heninové-Hardenneové.


Světlana Kuzněcovová
(18 let, 28. na světě) Proslavila se tím, že hraje čtyřhru s Navrátilovou, o 28 let starší legendou. Letos spolu triumfovaly na čtyřech turnajích. Dívka z Petrohradu obdivuje Hewitta a Grafovou. Před dvěma lety byla vyhlášena nejlepší světovou juniorkou.


Jelena Lichovcevová
(Necelých 28 let, 36. na světě) V nové ruské vlně tak trochu ční. Platí v ní takřka za veteránku. Zatímco ostatní útočí, ona už je spíš na ústupu. Narodila se v kazašské Alma-Atě, žije v Moskvě. Za dvanáct let mezi profesionálkami vydělala na turnajových dotacích skoro 4 miliony dolarů.


Taťána Panovová
(27 let, 47. na světě) Drobounká Moskvanka měří pouhých 154 centimetrů.
Po více než čtyřech letech asi vypadne z elitní padesátky, poněvadž už od květnové porážky v Německu s Pistolesiovou odpočívá. Z turnajů se odhlašuje kvůli nemoci. Chybí i na US Open.


Maria Šarapovová
(16 let, 53. na světě) Ta nejkrásnější, asi i nejnadanější. Pochází ze Sibiře.
Díky báječné postavě (183 cm, 60 kg) a půvabné tváři by se asi uživila coby modelka. Do míčů tluče jako zběsilá, přitom vydává „velmi silné zvuky“.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Mistrovství světa v raftingu 2003

Út Srp 26 , 2003
Pozvánka na špičkovou podívanou, která už u nás možná nikdy nebude vidět. Extrémní průtok vody na vodácky nejextrémnějším místě v ČR a v tom všem světová špička na nafukovacích člunech! Čtěte dále:   Fotbalisté Humpolce na jaře vůbec nezáří. Potřebujeme impuls, říká trenér Veselý

You May Like

Témata