Sezonu zahájí Drdovy Dalskabáty

Jediný profesionální divadelní soubor na Vysočině zahájí v sobotu svoji šedesátou čtvrtou sezonu. Jeviště Horáckého divadla se přemění na Dalskabáty, hříšnou ves.

Roztomilý příběh o tom, kterak herdekbaba Plajznerka polidšťuje čerta Trepifajksla, napsal Drda pod názvem Zapomenutý čert. Rozšířenější název na českých jeviští však je Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert. Právě pod tímto titulem jej uvede zítra večer také Horácké divadlo v Jihlavě.
V dramatické podobě měly Dalskabáty, hříšná ves premiéru 18. prosince 1959 na scéně Vinohradského divadla. Dnes už legendární Plajznerku vytvořila Vlasta Chramostová a Trepifajksla hrál Jaroslav Moučka. Na české scéně by se těžko hledalo divadlo, které by tuto hru od doby jejího vzniku neinscenovalo. I na jihlavském jevišti se už hrála, a to v sedmdesátých letech.
„Když jsem o hře přemýšlela, trochu jsem se obávala, zda přece jen v mých vzpomínkách nezkrásněla, jestli jsem si ji trochu nezidealizovala, a jestli tedy přeci jen nezestárla. Ale ne. Je pořád aktuální a to i proto, že té lidskosti, lásky a bezelstnosti kolem nás nějak strašně moc ubývá, že se nějak pokroutilo vnímání dobra a zla. Proto jsem vybrala tento pohádkově nepohádkový příběh. Je to cosi jako očistná sprcha,“ řekla k výběru letošní první premiéry dramaturgyně divadla Marie Procházková.
Režie byla svěřena do rukou hostujícího režiséra Milana Schejbala, který už dobře zná jihlavský soubor, a tak do hlavních rolí vybral herecké jistoty v podobě Anny Bazgerové jako Marjány Plajznerové a Milana Šindeláře jako Trepifajksla, později Matesa. „Trochu mne zarazila nabídka z divadla na režírování pohádky, ale nakonec jsem si řekl proč ne. Nikdy předtím jsem ji nedělal, a tak je to pro mne výzva, i když nic nového a objevného se s tímto materiálem již stokrát zpracovaným dělat nedá,“ řekl ke hře Schejbal.
V dalších rolích diváci uvidí Stanislava Jiránka, Zdeňka Dryšla, Evu Jízdnou, Lenku Schreiberovou a také novou tvář hereckého souboru Ondřeje Volejníka. Ten se divákům představí jako kovářský pomocník Honza Mračno.
„Letošní sezona bude poměrně náročná, a tak začneme takovým pohlazením po duši a spíše humorně,“ dodala Procházková. Hraje se od 19 hodin na velké scéně.

Zdroj: MF-DNES Vysočina

Čtěte dále:   Bernardfest 2023

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Hudební festival Mahler Jihlava 2003

Pá Zář 5 , 2003
V Jihlavě se chystá pod záštitou významných českých osobností hudebního světa další ročník festivalu. Program bude probíhat na různých místech v Jihlavě a také v Kalištích v rodném domě G. Mahlera, který je již kompletně zrekonstruován a zve návštěvníky a turisty pod svou střechu. Čtěte dále:   V Humpolci vystoupí […]

You May Like

Témata