Skončila první vlna odchytu kůrovců

Lesníci odvedli velký kus práce. Po loňském horkém a suchém létu byly lesy Vysočiny pod obrovským tlakem kůrovců. Ohniska napadených stromů byla vidět téměř všude. Důsledkem byly stromy mizící pod řetězy motorových pil a harvestorů, protože napadené stromy musí být okamžitě vytěženy, aby se nebezpečný hmyz dále nemnožil.

kůrovec Kůrovcovou kalamitu utlumila zima – teplé a vlhké zimní měsíce přály houbám a plísním – jejich přičiněním značná část kůrovců zimu nepřežila. I přesto lesníci Vysočiny na jaře připravili na kůrovce desetitisíce pastí v podobě lapáků a lapačů. Tuto odborně a organizačně náročnou činnost zvládli na výbornou a pomocí nich a další nahodilé těžby kůrovce z lesů do značné míry odstranili.

 

 
 

Kvůli trvajícímu kůrovcovému nebezpečí však i letos zopakuje Kraj Vysočina tzv. monitorovací lety. "Díky nim mohou být rychle a včas odhaleny nově vznikající kůrovcová ohniska, zejména v plošně rozsáhlých nebo obtížně přístupných lesních porostech. Lesy budeme s lesními hospodáři tímto způsobem monitorovat v návaznosti na počasí a vývoj kůrovců až do podzimu 2016," informoval Zdeněk Chlád s tím, že podobnou aktivitu vyvíjí i Ministerstvo zemědělství.

Mezi oblasti se zaznamenanými ohnisky patří především nejnižší polohy Vysočiny: Moravskobudějovicko, Náměšťsko a Třebíčsko. Hlavní pravidlo: Pokud nechcete, aby kůrovec zasáhl i další stromy v okolí už napadených, je třeba neváhat, kácet  a podle situace dříví odkorňovat. Nenechat jej ležet v lese ani jeho okolí. Tím se zabrání tomu, že se z larev vyvinou další jedinci, kteří by přelétli na okolní porosty. Kůrovec přitom není jen problémem majitelů lesů, šíří se i do měst, kde kvůli němu musejí kácet stovky vzrostlých stromů. Svou zkušenost s touto praxí má už krajské město Jihlava.

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pokračujeme v modernizaci silničního spojení Jihlavy a Pelhřimova

Pá Čvc 22 , 2016
Ve druhé polovině července Kraj Vysočina zahájil stavební práce na modernizaci průtahu obcí Olešná na silnici II/602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem. Na investici s celkovým rozpočtem téměř 14,5 mil. Kč kraj požádal o finanční podporu z Integrovaného regionálního operačního programu

You May Like

Témata