Sprejeři v Humpolci

2

Pro někoho umělecký styl (graffiti), pro druhého zase vandalismus a poškozování majetku. Sprejerství – problém, se kterým se ve zvýšené míře potýká právě Humpolec.

„Neustále se potýkáme s pokreslenými budovami a dělá nám to velké vrásky. Chceme mít pěkné město, jsou i vypsané grantové programy na obnovu fasád. Vždy se však po její opravě najde jedinec, který nám to zničí naprosto nesmyslnými nápisy a čmáranicemi,“ poznamenal Tomáš Křišťan, humpolecký místostarosta. Alternativou by mohlo být poskytnutí plochy opravdovým sprejerům – není však pro koho. „Jsou zde jen vandalové, kteří si poškozováním fasád léčí komplexy a mindráky, a těm nic poskytovat nebudeme,“dodal místostarosta.


Občas se zadaří pachatele i dopadnout. Loni v dubnu došlo k objasnění případu, kdy byli odsouzeni dva pachatelé z Jihlavy. Jednalo se o muže ve věku okolo pětadvaceti let. Ti stříbrným sprejem poškodili fasády prodejny textilu, restaurace Zálesí a městského kina. Celková škoda, kterou způsobili, se vyšplhala na částku 150 tisíc korun. Jako trest za svůj čin dostali 380 hodin veřejně prospěšných prací.


K potírání nešvaru sprejerství by mohli přispět i sami občané, pokud by nebyli lhostejní a okamžitě nahlásili případně zahlédnutého pachatele (a to i v případě, kdy se nebude jednat o poškození jejich vlastní nemovitosti). Sprejerství je totiž trestným činem (§ 257b trestného zákona), kterého se dopustí ten, kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje či popíše barvou nebo jinou látkou. U tohoto trestného činu z dikce zákona nevyplývá, že by škoda musela  dosáhnout škody nikoli nepatrné, tedy 5000 Kč, proto jakékoli poškození cizí věci postříkáním, pomalováním resp. popsáním barvou nebo jinou látkou bude naplňovat skutkovou podstatu trestného činu za předpokladu, že stupeň takového jednání bude vyšší než nepatrný a u mladistvého vyšší než malý.

Čtěte dále:   Píšou o Humpolci: Uzavírka v Humpolci: Objížďka pro náklaďáky je 50 kilometrů dlouhá

Proto každé sprejerství oznamujte policii ČR jako podezření ze spáchání trestného činu. Takové protiprávní jednání nahlaste už jen pro případnou náhradu škody.


(Zdroj: Pelhřimovský deník)


 

myska

2 thoughts on “Sprejeři v Humpolci

  1. Tak to je dobrý. To měli kluci z Jihlavy docela slušně placenou brigádu. Když si vydělím škodu počtem hodin, kolik dostali za trest vykonat, tak se dostanu na částku zhruba 395 Kč/hod. To je dobře placená práce. Taky bych chtěl, aby mě někdo takhle platil. A to mají čistá ruka, žádné daně. :))

    Tolik za hodinu brigády neplatí ani humpolečtí rybáři, a Ti si za hodinu práce brigády (pokud se z ní chcete vyplatit – což vlastně skoro musíte), dokážou říct taky pěknou řepu. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Stavbyvedoucí, který pochybil, může dál vykonávat svou práci

St Bře 12 , 2008
Pelhřimovský soud včera rozhodl o tom, že stavbyvedoucí Pavel Poura je zodpovědný za zřícení střechy zimního stadionu v Humpolci v únoru 2006. Třiatřicetiletého muže potrestal roční podmínkou se zkušební dvouletou lhůtou. Stavbyvedoucímu, který při výkonu své profese pochybil, nebyl vystaven zákaz činnosti. Čtěte dále:   Humpolec obhajuje na Vysočině titul […]

You May Like

Témata