Staronové stavby 1/2

38

Zamyšlení nejen o stavění, které je přátelské k životnímu prostředí.

Před časem jsem zveřejnil několik článků s fotografiemi nových, zajímavých staveb na humpolecku.
Nové zajímavé stavby 1/3
Nové zajímavé stavby 2/3
Nové zajímavé stavby 3/3
Protože se výstavba nejen objektů pro podnikání za posledních několik let neuvěřitelně zvětšila, nastal čas psát a fotit dále.


Před několika lety spustilo město Humpolec výborný grantový program, na základě kterého mohou majitelé domů ve městě získat část peněz na financování oprav fasád městských domů. Město tak postupem času na několika místech doslova rozkvetlo, omládlo a zkrásnělo.
Klasickým stavbám se budeme věnovat v příštích dílech. V těchto dvou článcích bych se rád věnoval dřevostavbám a trochu i dnes již bohužel pozapomenutým tradicím.
Dřevo bylo odjakživa přirozeným a dostupným stavebním materiálem. Postupem doby se začal prosazovat kámen a později pro nejbohatší – pálená cihla. I když v době otevřených ohnišť byl kámen praktičtější ochrannou proti požárům, lidé se nechtěli vzdát dřeva. Vznikaly tak domy, kde obytná část, ve které se obyvatelé domu zdržovali nejvíce, byla dřevěná, hospodářská část byla kamenná. Naši předkové věděli moc dobře, proč je pro ně pohoda dřevěné místnosti nepostradatelná.

pětihvězdičkový hotel v Bavorském Rottach-Egern


Dřevostavby mají své příznivce i v 21.století. Dokonce by se dalo hovořit o renesanci dřeva jako stavebního materiálu v České republice. V době, kdy se dbá na ekologii, šetření přírody a zdrojů, zdravé bydlení, stavění nízkoenergetických domů apod. nenajdete lepší příklad.
Dřevostavby můžeme rozdělit na roubené či srubové, které jsou klasické a také na skeletové či rámové, kde se dřevěná konstrukce využívá jako nosná, základní a dále se obkládá různými izolačními a povrchovými materiály tak, že ve výsledku dům nemusí vypadat jako dřevostavba.
Klasický styl jsou hranoly sroubené (ukončené/spojované) „na rybinu“ tzv. roubenka nebo kulatina či hranol sroubený „na přesah“ tzv. srub. Dřevěný materiál může být surový nebo vyschlý a slepený, každý má své výhody a nevýhody. Základní jsou asi takové, že surový materiál neustále pracuje a dům si za první 2-3 roky „sedne“ o cca 20cm; suchý, lepený už se de facto nehýbe, nepraská, ale je mnohem dražší.
Pro rodinné domy se ještě vnitřní část stěny izoluje klasickou minerální izolací a dřevěným obkladem nebo sádrokartonem. To nejlepší řešení k vlastnostem dřeva je izolace z ovčí vlny a vytápění tradičními kachlovými kamny v centrální části domu.Bohužel tesařů s fortelem, kteří umí kromě krovů a pergol postavit i dům je už málo. Každému, kdo by se rozhodl pro dřevostavbu doporučuji, aby si od řemeslníků nechal ukázat, co už mají za sebou. Přesnost, promyšlenost do detailu a pečlivost je zde snad ještě důležitější než u jiných řemesel. Nicméně existují u nás již stavební firmy a architekti, kteří se na dřevostavby specializují.
Kdo by pochyboval o životnosti klasické dřevostavby může si udělat výlet např. do skanzenu lidových staveb Vysočiny.
V České republice dokonce existují regiony, především horské a podhorské, kde se staví ze dřeva velice intenzivně a např. Slezská Harta na Moravě je místo, kde se místní domluvili na stavbách pouze dřevěnic.
Stojí za to se zeptat těch, kteří již v dřevostavbě od vybraného architekta/dodavatele bydlí s čím jsou/nejsou spokojeni. Jak to tak bývá, bohužel až když postavíte, víte přesně, co příště udělat lépe …

rodinný dům v Jiřicích

Čtěte dále:   Stavba Vysočiny 2023: uspěl kruhový objezd v Kamenici, školka Podhrad v Humpolci

olaf

38 thoughts on “Staronové stavby 1/2

 1. Poslední snímek (Jiřice) je krásný, srub krásně zapadá mezi dva vzrostlé stromy. Ten dům se mi moc líbí.

  1. Dřevostavby jsou fakt nádherný a nic se jim nevyrovná /ani zrezlý domeček u rómské ubytovny 🙂 /. Jen bych měl strach z pravidelných nátěrů proti všem plísním, houbám a dřevomorkám ap. Nicméně bydlení o kterém sní asi každý.

   1. Já třeba rozhodně o dřevěném domě nesním.
    P.S. V tom zrezlém domečku se mi bydlí dobře a o žádné „romské“ ubytovně nevím .

    1. Proč ten zrezlý demeček vypadá jako opuštěný? Zarostlý křovím a večer se tam nikdy nesvítí?

     1. Protože na takový domeček se musí makat i přes noc a třeba i několik dní v kuse :o)

     2. Tak to bych už daleko raději makal na krásný dřevěný domeček. I když pokud dojde k nejhoršímu, rezatý domeček do šrotu a zase jsou nějaké penízka a …..

     3. No rezatý monstrum je dost velkej úlet,ale mám nového favorita – taková chatička na Másílku volně snad evokující operu v Sydney to je opravdu hrůza všech hrůz,to se zase někomu zadařilo…
      Váš“obdivovatel“

      P.S.Co se zrodí příště po Vašich plodných bezesných nocích??

     4. auúúúúúúú ta sedla :-))))))))

      Dík za všechny soudný lídičky.

     5. Nevím o co jde diskutérům, někdo má rád jiné materály než dřevo, někdo pravé úhly, někdo zase naopak – viz. pan Kaplický. Osobně si pana Rýznera velmi vážím, že si to dělá po svém a jeho díla obdivuji, je to jiný styl než je mi bližší, ale promyšlený, moderní a nadčasový. Také jsem rád, že se mu podaří je občas postavit i v Humpolci a ne jen jinde po ČR.
      Já myslím, že je důležité, aby se kolem nás savěly hezké baráky, co budou obdivovat i děti našich dětí. Někomu se líbí to, jinému to … a doufám, že v Humpolci nejsou až takoví maloměšťáci jako v Praze 🙂

     6. Ty mas byt ten soudnej?.)) Tak to sis ji dal sám…stavte si ty další krychle se striskou jaky ste si malovali ve školce a natřete si je třeba na oranžovo at sousedi videj. Jo kdyz necemu nerozumim tak se do toho neseju a nevohánim se soudnejma lidma

     7. Děkuji Olafovi, je vidět, že alespoň někdo má vkus a pochopil nadčasovost některých staveb. Ne každý z diskutujících na to má dostatečné IQ.
      J.Rýznerová

     8. Myslím, že nadčasovost staveb posoudí nejlépem právě čas a nikoliv manželka autora. Nadčasových staveb, o kerých to tvrdí jejich autoři máme v republice jakom máku, těch opravdových v novodobé historii, co by na prstech jedné ruky spočítal.
      P.S.: Neofunkcionalismus nadčasový není, jedná se pouze o přešlapování současné české arhitektury, která stále ještě neví, kudy kam. Přeji vše dobré do dalších realizací.

      frrrr

     9. Ano frrrr . Nezbývá než souhlasit. Paradoxně tam kde stojí kontroverzní, pro někoho chmurná, pro jiného obdivuhodná a pro dalšího provokující stavbička, začíná směrem na Želiv řada domů,které si označení nadčasový určitě zaslouží. Minimálně mnohé z nich.
      Ale nakonec proč v současné těžké době, neuplatnit prvek koroze do běžné praxe masově? Nemuseli bychom natírat ploty, střechy, okapy …
      V rezatém autě s ryšavým přelivem by byl každý free – cool a in.
      Jen mám obavy, aby se to nezvrhlo třeba na tvrdý housky od pekaře, pochodující maso od řezníka a exitus u lékaře ……….

     10. Ač jsem sám velkým zastáncem moderní architektury, tak za tenhle příspěvek byste se měla stydět. Kde jste vzala mandát přisuzovat lidem výši IQ podle vkusu?? Musí se všem líbit totéž? Chtěla byste tu snad postavit Rýznerland? Prostě taková je doba, vedle kousků, které budou obdivovat naše děti, tu rostou i, řekněme, „méně stylově vytříbené“ stavby. S tím nic neuděláte. Leda přesvědčte stavební úřad, ať spolu s povoleními na ony „méně stylově vytříbené“ stavby vydává žadatelům tabulky s výší IQ dle Vašeho rozhodnutí, které budou nosit na krku…

     11. Je to tak. Taky si nemyslím, že by nám paní učitelka měla určovat IQ podle toho jak moc se nám ten „objekt“ u Mlejnku líbí či nelíbí. Zřejmě podle hesla čí chleba jíš toho píseň zpívej, je tolik obhajoby práce jejího manžela. Vzato IQ logikou této paní učitelky jsem na tom s IQ moc a moc špatně, protože se mi ta rezavá věc prach vůbec nelíbí. Ale zase se mi fakt, ale fakt moc líbí její bílý X5. Z toho plyne, že jsme na tom oba s IQ velmi špatně.

     12. Musím všechny zklamat, ale IQ jako „učitelka“ posuzuji podle stylu, gramatických chyb, interpunkce,…..Co k tomu dodat ?!?Snad jen oblíbenou větu některých jedinců, že „za komunistů bylo líp, to se takový hrůzy nestavěly !“

     13. Teda vůbec jsem se nechtěla do této debaty míchat a už určitě ne vést nějaké výpady proti Vám, ale co to má znamenat – „IQ posuzuji podle stylu, gramatických chyb, interpunkce,…..“?
      Jako učitelka snad víte, že nevzdělaný nemusí znamenat neinteligentní. Nebo podle Vás člověk, který neovládá interpunkci, musí mít nutně nízké IQ? To nemůžete myslet vážně…

     14. Re: Staronové stavby 1/2 (Hodnocení: 0)
      Od: Anonymní – Pondělí, 09.11. 2009 – 21:36:24
      Děkuji Olafovi, je vidět, že alespoň někdo má vkus a pochopil nadčasovost některých staveb. Ne každý z diskutujících na to má dostatečné IQ.
      J.Rýznerová

      Trochu si paní učitelko protiřečíte 🙂

     15. Bůh ochraňuj nás a hlavně naše děti, které učí učitelka s takto vyhraněným názorem na určení výše IQ !!! A je mi naprosto jedno, čí je to manželka, sestra, přítelkyně atd. J.

     16. A anonymove na internetu zustanou vzdy jen ubozaky s jedovatou slinou u huby…
      M. Kucera

     17. Pane M. Kučero, myslíte, že každý věří, že jste opravdu M. Kučera? Ono je to diskutabilní. Když je někdo vulgární, pochybuji, že se podepíše pravým jménem. Mirek Dušín?!?

     18. Pane M. Kučero, myslíte, že každý věří, že jste opravdu M. Kučera? Ono je to diskutabilní. Když je někdo vulgární, pochybuji, že se podepíše pravým jménem. Mirek Dušín?!?

     19. To už jsme trochu daleko. Myslíte, že tohle je opravdu Humpolák, nebo nějaký nastrčený server, který se za něj vydává???

     20. Nazor na design ap.je ciste individualni a nemeritelna velicina, ktera nema nic spolecneho s IQ. Naopak tento typ reakce uz neco o urcite inteligenci vypovida. Vetsina realizovanych staveb se mi libi, ale nikdy bych o sobe netvrdil, ze mam diky tomu vyssi IQ nez ten, kdo ma radeji bydleni v panelaku.

 2. Poslední snímek (Jiřice), možná krásně zapadá mezi dva vzrostlé stromy, jinak však působí v lokalitě jako pěst na oko. Totéž se dá, dle mého názoru říci o každém rádoby srubu na Vysočině. Dřevostavbu ano, nikoliv však podobného druhu, neb przní ve většině případů krajinu. Tajný tip: zahrádkářská kolonie Cípek, dvoupodlažní dům vedle žlutého bungalovu.

  frrrr

  1. Tak se , příteli, zajeď podívat mezi Záhoří a Kletečnou, kde taktéž takovýto domeček stavějí. Je to na levé straně směrem od Záhoří, v údolí proti odbočce k Jamboru (jesli to tam znáš). Myslím, že pak změníš názor na tuto stavbu. Jirka.

   1. Možná zrovna proto tam nepojedu. Vznikají rádoby „původní“ stavby, které však nemají k dané oblasti zcela žádný vztah a historický kontext. Novostavby stejného střihu najdete v Krkokoších, na Šumavě, prostě kde buď. Historicky je však dokázáno, že každá oblast stavěla vzhledově zcela odlišné a pro danou lokalitu typické domy. Pokud chcete tradiční dům z Vysočiny prosím, vzor najdete tuším v expozici muzea, popř. odborné literatuře.

    frrrr

  2. Jó kemping nad zimákem, to je skanzen lidové tvořivosti.Takový veselý kopec. Každý sám sobě architektem. A myslím, že je to tak dobře. Je to odraz soudobé venkovské kultury v Čechách, která je ovlivněna četnými pobyty našich občanů v zahraničních rekreačních destinacích.

   Jinak jak píše kolega přispěvatel, srub v Jiřících může na někoho působit nepatřičným dojmem v dané lokalitě. Ale pro majitele není nic ztraceno. Stačí pobýt cetris deskami, natáhnout pěknou signálně žlutou šlechtěnou omítkou, plot z betonových okrasných tvárnic červené barvy a baráček tam padne jak …… na záchod.

 3. Cihelný dům je cihelný dům. Pálený materiál je dnes kvalitní a tyto tzv. sruby a kdoví co ještě nemohou cihlu nahradit.
  V podmínkách vysočiny doporučuji dům z pálených materiálů. Je prověřen mnoha generacemi.
  Bývalý stavař

  1. Nesouhlasím. Ideální kombinace je dřevostavba s pár vnitřními stěnami z těžších materiálů na akumulaci tepla. Nic ideálnějšího není a to i na Vysočině.

   frrrr

 4. Já teda architektuře rozumím jako koza petrželi, takže to nechci nějak hodnotit po této stránce. Ale já to beru o pocitech. A v tom nemá IMHO dřevo prostě konkurenci. Je mi nějak útulnějc a příjemnějc v dřevenici, než v cihlovém, nebo betonovém baráku.

  Jinak baráček u Jiřic na poslední fotce se mi moc a moc libí. Ale to že si jeho majitel nechal vnitřek pomlátit sádrokartonem, tak to mu opravdu, ale opravdu neodpustím!!! :))))

     1. Ledaže by zaskočil za paní učitelkou pro radu, jak na to. Na co ? No přeci ….. :-))))

    1. Odlepit rozhodně nepůjdou, protože jsou zasazené do distančního rámečku a uzavřené mezi dvěma skly. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Filmová Nirvána za 45 Kč?

Po Lis 9 , 2009
Miluju filmy. Rád se koukám na filmy a miluju kinematografii skoro v jakékoliv podobě. Můžu koukat skoro na cokoliv a snesu skoro všechno od akčňáků, přes slash horory, westerny, romantiku, až po umělecké snímky. Málokdy se stane, že bych od filmu odešel a nedokoukal ho do konce. Čtěte dále:   […]

You May Like

Témata