Stát začal stavět obchvat Chýnova. „Je špatné, že se na to čekalo 25 let,“ řekl ministr dopravy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo dnes stavět obchvat Chýnova na Táborsku. Stavba dlouhá 3,6 kilometru za 262 milionů korun bez DPH odvede z města velkou část kamionů i osobních aut. Obchvat by měl být hotový do června 2022. Přes Chýnov, který leží na hlavním tahu z Tábora na Humpolec a k dálnici D1, projede denně 15 tisíc aut, z toho 2500 nákladních.

SD chtělo začít stavět obchvat už loni jaře, námitky do stavebního řízení ale podala žena, jíž poblíž trasy patří pozemky. Jihočeský krajský úřad pak musel rozhodnout o novém stavebním povolení, protože ministerstvo dopravy zjistilo v předchozím procesu povolování stavby formální chyby.

Územní rozhodnutí získal obchvat v roce 2009. „Ještě stále bojujeme s dílčími stavebními povoleními. Nemáme v právní moci odvodnění komunikace a stavební povolení na přeložky silnic druhé a třetí třídy,“ řekl dnes generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Bývalý starosta Chýnova, nyní zastupitel Pavel Eybert (ODS) řekl, že pokud kraj tato povolení nevydá, může se celé povolovací řízení vrátit na začátek.

„Je to velmi významná, nikoliv jenom regionální stavba. Spojuje Tábor, Pelhřimov, případně Humpolec a nájezd na dálnici D1. Čas od času, když se z dálnice odklání provoz, se velmi často svádí pro kamiony z Humpolce na Chýnov. Silnice je extrémně vytížená. Městečko Chýnov je klikaté, pro kamiony je to komplikované, a o to je to nebezpečnější pro místní obyvatele. To, že se na to čekalo 25 let, je prostě špatné. Pro mě to byla stavba, na kterou jsem osobně dohlížel,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček (ANO).

Podle měření z poloviny letošního června projelo Chýnovem 14 800 aut, z toho zhruba 2500 kamionů. Podle Eyberta někteří dopravci přešli z velkých nákladních vozů na menší dodávky. „Už jsme možná ani nedoufali, že se tady u zahájení stavby obchvatu sejdeme. Provoz je tady skutečně hrozný, intenzita narůstá a pro bezpečnost občanů Chýnova je obchvat skutečně klíčový,“ řekl starosta Chýnova Ondřej Jaroš (SNK).

Tři mosty, dva kilometry odvodnění a protihlukové stěny

Při stavbě přemístí firma M-Silnice 160 tisíc metrů krychlových výkopů, zabuduje 130 tisíc metrů krychlových štěrkovin. Vybuduje tři mosty, dva kilometry odvodnění a přes kilometr protihlukových stěn, uvedl místopředseda představenstva M-Silnice Zdeněk Babka.

Obchvat povede jižně od města, z většiny po zemědělských pozemcích, poblíž zahrad a drobných hospodářství. Další část povede kolem obce Kladruby, kde vznikne i železniční most na trati Tábor – Horní Cerekev. První projekt na obchvat Chýnova je z roku 1940. Zůstal ale jen na papíře. V zimě, kdy je horší sjízdnost, jsou na silnici I/19 často kolony při stoupání z údolí Chýnovského potoka směrem na Pelhřimov.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Kluci a holky, chcete začít rybařit ?

St Zář 30 , 2020
Rybářský kroužek pro začátečníky 2020/2021.

You May Like

Témata