Středověké slavnosti na hradě Orlík: tulák, kat i koupání v lázni

Co mi šlapete po ložnici?! Křičí muž válející se po zemi na kolemjdoucí. Oblečený je v dobovém kostýmu tuláka a po chvíli začíná cinkat s kasičkou připevněnou na krku. Všichni se smějí. V Humpolci na hradě Orlík byly tradiční středověké slavnosti.

„Kovid dva roky přerušil, tak jsme se na letošek opravdu těšili,“ říká Olga Buriánková která provozuje ukázku středověkého lazebnictví. Na ohřev lázně používá plechová kamínka. „Do středověku úplně nezapadají, ale všichni jsme tu dobrovolníci, nějaké nedostatky nám musíte prominout,“ směje se a přitom láká návštěvníky hradu na vyzkoušení koupele. „Včera se tu lidi do lázně naložili, ti co mají chuť poté mohou využít masáž“ prozrazuje.

K vidění toho bylo opravdu spoustu. Kat, který stojí u pranýře, řemeslníci, kteří nabízí své výrobky a také šikovní kuchaři, kteří kuchtí něco dobrého na zub.

Velmi zajímavá podívaná je na hrnčíře, který na ručním kruhu vyrábí hrnek. „Kdyby byl kruh elektrický, už to mám hotové. Takhle je to obtížnější,“ říká hrnčíř Martin Cvejn a přitom se plně věnuje výrobě. Po chvíli se kolem něj seskupuje hlouček lidí, které jeho tvoření zaujalo. „Vidíš, takhle se dřív vyrábělo nádobí,“ říká maminka chlapci, který sleduje výrobu. „Výroba hrnku je dnes teprve na začátku, stihnu ještě udělat ucha, pak se musí nechat asi týden vyschnout a poté vypálit,“ vysvětluje hrnčíř proces výroby.

Slavnosti doprovázel bohatý program jako je divadlo nebo ukázky dobové hudby. Po celou dobu byly k vidění ukázky lidových řemesel.

Zdroj (včetně fotogalerie): https://pelhrimovsky.denik.cz/z-regionu/stredoveke-slavnosti-na-hrade-orlik-tulak-kat-i-koupani-v-lazni-20220706.html

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Charita spustila kurzy češtiny pro Ukrajince. Probíhají v Brodě, Humpolci a Ledči nad Sázavou

Po Čvc 11 , 2022
Na Vysočina začaly další kurzy češtiny pro ukrajinské uprchlíky. Pořádá je havlíčkobrodská charita. Zájem je o ně například mezi mladými, které od září opět čeká škola.
Rodinám s dětmi pomůže v těžké situaci dar od zaměstnanců nemocnice

You May Like

Témata