Střípky z Humpolce

10

Pozor na kapsáře v Bille!

Včerejšího dne krátce po 16. hodině nakupovala v humpolecké Bille šedesátiletá žena. Při nákupu měla zavěšenou kabelku na košíku a věnovala se výběru zboží. Její neopatrnosti a nepozornosti využil neznámý poberta, který jí z kabelky odcizil peněženku. Bohužel v peněžence byla nejen finanční hotovost, ale i platební karta s PIN kódem. Pachatel využil této příležitosti a následně z karty vybral 15 tisíc korun. Celkem tak ženě byla způsobena škoda ve výši 22 100 korun.


 


Rovněž ve středu v době od 5:30 do 13:00 hodin vnikl neznámý pachatel v Humpolci v ulici Lnářská do dvou zaparkovaných vozidel. Ze Škody Fabia odcizil autorádio zn. Panasonic a z vozidla Škoda Felicia také autorádio zn. Sencor. Způsobená škoda byla vyčíslena na 5 tisíc korun.

V letošním roce zahájilo město už čtvrtou etapu privatizace bytů. Humpolecká radnice nepočítá s tím, že by zájemcům o koupi poskytla nějaké slevy. Cena bude stanovena podle znaleckého posudku a budou do ní započítány investice do domů přesahující částku 60 000 korun, uskutečněné v posledních pěti letech. Jedná se zejména o prostředky vynaložené na zateplení domů a opravy střech. Přesto bude cena pro stávající nájemníky výhodná. Třeba za byt 2+1 by měli zájemci zaplatit kolem čtvrt milionu korun, což není ani polovina tržní ceny. Podmínkou prodeje je zájem nejméně sedmdesáti procent stávajících nájemníků, kteří by měli založit bytové družstvo a odkoupit i byty obyvatel domu, kteří o koupi neprojeví zájem. Prodej bytů v Humpolci se netýká domů, na jejichž stavbu město získalo státní dotace. Byty v těchto domech nemůže město podle současného zákona prodat po dobu dvaceti let.


O stavby nových bytových domů ve městě mají zájem soukromí investoři. Dva domy se v současnosti dokončují v lokalitě Kasalova pila v ulici Pod Sokolovnou. Na příštím zasedání zastupitelstva se bude jednat o dalších třech místech, na kterých by soukromí investoři chtěli stavět další bytové domy. Jestliže zastupitelé návrhy schválí, měly by vzniknout nové bytové domy v Hálkově ulici, Podhradě a v Brance. Peníze, za které nyní lidé kupují byty od města, ale na nové byty rozhodně stačit nebudou.


Záměr výstavby kongresového centra na humpoleckém Havlíčkově náměstí se pomalu stěhuje z papírových nákresů do skutečnosti. Radní již odsouhlasili firmě MHA demolici Fabrika Baru, na jehož místě reprezentativní dům s konferenčním sálem, restaurací, kancelářemi, nájemními luxusními byty či fitcentrem vyroste. Demoliční četa srovná zchátralou budovu se zemí ještě během letních prázdnin.

Čtěte dále:   Někdo se i ztratí. Kukuřičné bludiště v Humpolci je spletité

Policejní komisař sdělil obvinění z trestného činu krádeže a porušování autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dvěma 19-letým mladíkům, kteří jako zaměstnanci zasilatelské firmy na Humpolecku odcizili tři zásilky. Zásilky obsahovaly notebook, telefon a fotoaparát. Jeden z mužů navíc v odcizeném notebooku nainstaloval pirátský software. Způsobená škoda byla vyčíslena na 21.298 korun.


 


Na lavičce fotbalistů Humpolce dojde v létě ke změně. Jindřicha Březinu vystřídá bývalý kouč Havlíčkova Brodu Josef Soural. Trenéru Březinovi končí 30. června roční smlouva a výbor klubu se rozhodl ji neprodloužit.


 


Tuto sobotu uvidí Humpolec finále českomoravského fotbalového poháru žen. Od 16:00 hodin na sebe narazí prvoligové týmy Sparty a Slavie. Oba celky představují tuzemskou elitu, platí to hlavně o Spartě, která slavila mistrovský titul. Humpolec zažije doslova fotbalový den. Vše začne dvěma zápasy krajského přeboru žáků, od 14 hodin se pak střetne místní juniorka v rámci I. B třídy s Pohledem.


Jiřice získaly v soutěži Vesnice Vysočiny Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí, a to už podruhé. Vesnice zpracovala studii na obnovu toků, které byly za minulého režimu přeměněny v kanalizační a meliorační stoky a získala dotaci na výstavbu tří rybníků, obnovu mokřadel a přirozeného odtoku vody. V rámci revitalizace byla provedena výsadba stromů a remízků pro živočichy, kteří se tu opět rozmnožili. Dalším důležitým krokem bylo vybudování sedmikilometrového kanalizačního přivaděče v úseku od motorestu Melikana na dálnici D1 s napojením na čističku odpadních vod v Humpolci. Nová kanalizace tak umožnila obci vybudovat oddělenou kanalizaci splňující přísné evropské normy a urychlila výstavbu průmyslové zóny, která nabídla práci téměř dvěma stovkám obyvatel Jiřic a okolních obcí. Do budoucna mají Jiřice jako člen Spolku pro obnovu venkova zpracovanou strategii rozvoje do roku 2014, ve které počítají s postavením víceúčelové budovy pro kulturní a společenské dění se školícím centrem pro vzdělávání a další aktivity. A nezapomínají ani na další ekologické projekty – na úpravu návsi, obnovu mezí, polních cest nebo výsadbu dalšího stromořadí.


Jiřičtí patří v každoročně vyhlašované soutěži mezi ostřílené mazáky. V minulosti jim byla kromě Zelené stuhy dvakrát udělena Bílá stuha za péči o mládež, dvakrát Modrá stuha za společenský život a několik diplomů, včetně ocenění za vzorné vedení knihovny.


(Zdroj: regionální tisk)


 


 


 

myska

10 thoughts on “Střípky z Humpolce

 1. je smutné,že samotné město nepostaví alespoň jediný bytový dům s menšími byty,popř.s bezbariérovými byty pro osoby starší a handicapované…Jsou potřeba jako sůl,Humpolec nemá nic podobného.
  Spoléhat se jen na soukromé investory je krátkozraké..
  Dojem z města se pro návštěvníky neučiní jen ze sportovních hal,uvažováného bazénu,popř.kongresového centra,ale právě i z možnosti vhodného ubytování pro mladé lidi a starší…
  Přitom stavební boom pro osoby starší začíná startovat….Vždyť jsme neustále mediálně strašeni jak společnost stárne…Z.Loskot

  1. to jste na omylu, město postavilo již dva nové domy s byty s pečovatelskou službou pro starší a postižené občany, ten druhý se předával vloni.

   1. Každý nový objekt musí splňovat bezbariérové požadavky dle stavebního zákona, respektive jeho prováděcí vyhlášky.

    Frrrr

    1. já se v této problematice mnoho nevyznám,ale pravdou je,že pod pojmem bezbariérovost se u bytů myslí nejen vchod do bytového domu,ale i větší šířka zárubní v bytě,širší dveře na WC,popř.výtah u vyšších objektů.
     Nelze míchat byty v domě s pečovatelskou službou s byty bezbariérovými v normální zástavbě,Charakter ubytovaných v DPS je přísně sledován a ne každý handicapovaný se tam dostane bydlet.
     Poslední poznámka-už to tady tuším loni někdo ventiloval,Humpolec nemá jedinou bezbar.restauraci,nebo hotel k ubytování návštěvníků města,tak jestli bude MHA stavět,tak snad něco podobného postaví.Nevím jak je na tom hotel u koupaliště.Omluvám se,pokud on požadavky alespoň bezb.vstupu splňuje.
     Tolik můj pohled na problém..řidič Karel

     1. menšina musí přizpůsobit většině. vozíčkářů je jen pár,takže se to asi nevyplatí.

     2. nejde jen o vozíčkáře,jde i o matky s kočárky a méně pohyblivé seniory.Nově kolaudované obchody,nebo různé provozovny by měly možnost bezb.vstupu řešit již v projektu,poř.mít třeba boční vchod a pod.O tom pochyb není..je pravdou,že menšina se přizpůsobí,ale jde i celkový pohled na město,jako město s co nejméně bariérami….
      Většinou každý vozíčkář ví,že kam nemůže tam ani nepůjde..

     3. To neznamená, že musejí sedět doma. Mimo nesmyslných požadavků na hajzlíky s vyhláškou souhlasím.

      Frrrr

     4. nevím přesně jaké požadavky jsou na WC,ovšem je přeci možné WC v novém objektu budovat již rovnou širší,i s dveřmi.Takový záchod přeci mohou navštěvovat i zdraví lidé,madla u mísy se montují jako sklopná,takže takový problém to snad zas není…madla zdravím nepřekáží.a v ostatním je vybavení WC shodné jako normální.Rád se poučím pokud je ještě nějaký významný problém

     5. Fajne 🙂 Nový stavební zákon, respektive jeho prováděcí vyhláška stanoví, že každé hygienické oddělení v novostavbě (ženy i muži) musí mít alespoň jedno wc upravené pro handicap. To, co platilo před tím, že stačila jedna místnost přístupná z chodby pro obě pohlaví je dnes již minulostí a je povolováno pouze u rekostrukcí. Vzhledem k tomu, že každá místnost s mísou pro vozíčkáře má minimálně 1600x1800mm a díky tomu, že obecně wc musí být přístupno přes předsíňku, ve výsledku to znamená, že nemusíte mít bezbariérově upravenou pouze onu místnost s mísou, ale celé hygienické zázemí a to hned dvakrát (obě pohlaví). Abych dovysvětlil, veškeré dveře minimálně 800mm široké, otevíravé ven, a ve všech prostorách musíte vozíčkáři umožnit se otočit – kruh o poloměru 1500mm.
      Když to hodně zjednoduším, z vlastní zkušenosi vím, že když budete třeba dělat novostavbu restaurace, můžete počítat s tím, že jenom wc bude odpovídat zhruba ploše odbytové plochy. To znamená, že místo aby jste investoval peníze do plochy, která vám bude vydělávat peníze, budete je místo toho proinvestovávat do hygienického zázemí, která vám handicapovaný člověk navštíví třeba dvakrát do roka.
      Samozřejmě, že co se týče využívání zařízení zdravými lidmi, s tím problém není.

      Frrrr

     6. právě. to už je lepší,když vozíčkáři budou mít svou hospodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

VYSOČINA KRALUJE TAEKWONDU – CZECH OPEN 2008

Po Čvn 23 , 2008
V sobotu 21. 6. 2008 proběhlo v pražské hale Slávie otevřené Mezinárodní Mistrovství České republiky v olympijském sportu taekwondo WTF – CZECH OPEN 2008. Zároveň se jednalo o 2. turnaj NTL – Národní Taekwondo Ligy. Čtěte dále:   Někdo se i ztratí. Kukuřičné bludiště v Humpolci je spletité

You May Like

Témata