TEROR: Zločiny byly vidět i z oběžné dráhy

Sloupy dýmu po leteckých útocích na New York a Washington byly jasně viditelné na snímcích pořízených satelity i posádkou mezinárodní vesmírné stanice ISS (Alpha).

Snímek satelitu Terra (zdroj: NASA)

Sloupy dýmu po leteckých útocích na New York a Washington byly jasně viditelné na snímcích pořízených satelity i posádkou mezinárodní vesmírné stanice ISS (Alpha).

Fotografie ze satelitů

Míra poškození Pentagonu byla evidentní na obrázku (235 kB), který vyfotografoval jeden z nejvýkonnějších snímkovacích satelitů – poskytuje jasný pohled přímo shora na celou budovu, na níž jsou patrné zčernalé zbytky jižní sekce velitelství amerických vojenských sil.
Snímek byl pořízen družicí IKONOS, soukromým snímkovacím satelitem, který dokáže rozlišit objekty o rozměru jednoho metru a jehož obrázky jsou natolik ostré, aby se na nich dala rozpoznat i jednotlivá tempa plavce v bazénu.
IKONOS také posloužil svou kamerou při pohledu na zničené Světové obchodní centrum na Manhattanu. Obrázek (168 kB), pořízený z výšky 680 km, ukazuje sloup bílého a šedivého prachu a kouře, který se vznesl toho tragického dne nad budovami Twin Towers.

Panoramatičtější snímky z vesmíru byly pořízeny i několika satelity NASA, jež sledovaly dlouhý šedý oblak kouře, jenž se táhl podél pobřeží z obou dýmajících věží WTC. Tyto satelity, jejichž „vlajkovou lodí“ je družice Terra, jinak monitorují světové životní prostředí.
Terra začala dělat fotografie několik hodin po pirátském útoku a na jejím barevně upraveném snímku je vidět tmavě modrý pruh kouře, zatímco světle modré je celé okolí zbarvené prachem. Fotografie byla pořízena z výšky mezi 965 a 1450 km.

Pochmurné video z ISS

Na palubě kosmické stanice ISS sledoval velitel Frank Culbertson se svými dvěma ruskými druhy hořící Manhattan – horor, který se jim odehrával pod nohama. Culbertson toto drama dokumentoval pomocí videokamery z výšky 386 km.
„Když jsem přelétávali Maine, mohli jsme vidět New York City a kouř z požárů,“ řekl Culbertson řídícímu středisku NASA v Houstonu.
„Doufám, že lidé zodpovědní za tento zločin, budou chyceni a odevzdáni spravedlnosti tak brzy jak jen to bude možné. Ale nejdřív se pomodlíme za zemřelé a pozůstalým posíláme naše kondolence.“

Čtěte dále:   SVAŘENÝ SÁNĚ JSOU TU!

NASA uzavřela po teroristických útocích Kennedyho vesmírné středisko a technici na Floridě začali pečlivě hlídat všechny čtyři raketoplány – není divu, cena jednoho „šatlu“ dosahuje dvou miliard dolarů.

Ještě jednou fotografie – tentokrát ze země

Ve výčtu zajímavých fotografií by neměl chybět odkaz ještě na jednu stránku. Jsou na ní působivé (a vesměs kvalitní) fotografie průběhu manhattanské katastrofy i dvě neméně působivé fotografie vztyčování vlajky na stožár, jenž snad ještě několik hodin předtím stál na vrcholku jednoho z „Dvojčat“. Je na ní i fotografie alba skupiny Coup, které bylo vydáno letos v červenci. Album má v rohu rudou hvězdu a pozadí tvoří věže Twin Towers – jedna z věží je zrovna ničena výbuchem ne nepodobným tomu, jaký jsme před pár dny viděli na televizních obrazovkách. A protože lidská fantazie nezná mezí, na jednom snímku výbuchu letadla zřetelně vidíme i postavu ďábla. Rarach však drží v ruce místo zakřivené arabské šavle srp…

Podle CNN.com/SPACE

Jedna z fotografií ze záznamu Franka Culbertsona (

Správce webu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

PENTAGON: Ground Zero

Čt Zář 20 , 2001
Čtěte dále:   Humpolecké farmářské trhy

You May Like

Témata