Tip na výlet: Vánoce ve Skanzenu Vysočiny

Těšíte se na Vánoce a přitom vám jdou už na nervy ti odpudiví tlustí dědci před supermarkety, oblečení do křiklavě červených kabátů, pohánění elekřinou a vrtící se boky ve snaze o erotický tanec či rozehnání koliky? Máte rádi ty pravé české Vánoce ve starodávném duchu? Pak neváhejte, popadněte své ratolesti oblbé svítícími medvídky, robodinosaury a panenkami na bruslích (připomínající „šlapky“ toho nejhoršího kalibru) z televizních reklam a vydejte se o tomto víkendu na Veselý Kopec u Hlinska. O Skanzenu Vysočiny jsme již na stránkách Humpoláka psali několikrát. Tentokrát vás chceme pozvat na výstavu starých vánočních zvyků a tradic.


Ačkoli první adventní neděle připadá sice až na příští týden, ve skanzenu již nyní ožijí vánoční tradice starých dobrých časů. Vánoční výstava pod názvem “Vánoce na Veselém Kopci aneb Ten vánoční čas dočkali jsme zas” se uskuteční již od této soboty a potrvá celý týden až do první adventní neděle. Ukončena bude příští neděli od 9 do 15 hodin předvánočním jarmarkem, na němž své zboží nabídnou pozvaní a vybraní lidoví výrobci z celé České republiky. Výstava na Veselém Kopci bude otevřena denně od 8 do 16 hodin.


Ve všech roubených chaloupkách si mohou návštěvníci připomenout tradiční obyčeje, pokrmy, ozdoby i dárky, které provázely svátek svatého Martina, mikulášské obchůzky, oslavu Štědrého večera a tříkrálovou koledu od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Návštěvníci se dozvědí, co lidé o svátcích jedli a jakými dárky se obdarovávali. Dále jim bude představeno, jakým způsobem se stromečky zdobily na konci 19. století a jak se ozdoby od té doby změnily, uvidí i perníky a betlémy. Kromě ukázek zvyklostí připravili ve skanzenu předvádění výroby vánočních předmětů. Každý den budou moci návštěvníci sledovat výrobu různých předmětů provázejících vánoční svátky a případně si tyto předměty koupit. Těšit se mohou například na ozdoby z přírodnin, skla, perníky tlačené do forem, vizovické pečivo a letos poprvé i řezbáře lidových betlémů. Zájemci si mohou jednotlivá řemesla vyzkoušet, a pak si domů odnést třeba vlastnoručně vyrobenou ozdobu nebo perník. Po celou dobu výstavy bude také možné v prodejně upomínkových předmětů zakoupit si nejrůznější dárečky vyrobené lidovými výrobci.


Čtěte dále:   Tip na výlet: Most, který skončil na skládce (repost)

O víkendech je připraven kulturní program. Tuto sobotu vystoupí dětský folklórní soubor Vysočánek z Hlinska, v neděli dětský folklórní soubor Škubánek ze Světlé nad Sázavou. Příští sobotu 2.prosince bude pro návštěvníky připravena od 10.30 do 14.30 hodin Mikulášská obchůzka s malou nadílkou. V neděli 3. prosince od 11.00 do 14.00 hodin vystoupí Pouličníci z Tábora a zazpívají vánoční koledy.


Představení lidových řemesel a starých vánočních zvyků má ve Skanzenu Vysočiny již několikaletou tradici a je o něj mezi lidmi nebývalý zájem. Každý návštěvník nejen že je obohacen o silné dojmy, ale zároveň zaplacením vstupného určitou měrou přispívá k tomu, aby toto místo udržující dávnou památku našich předků zůstalo na Vysočině zachováno i pro příští generace.


Pro zájemce o tuto tematiku připojuji odkaz na rozhovor s paní ředitelkou skanzenu PhDr. Ilonou Vojancovou http://www.zskrouna.cz/rozhovor17.htm.


 

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Fotoreportáž ze Skanzenu Vysočiny

Po Lis 27 , 2006
V pátek jsem vás zvala na Vánoční výstavu do druhého největšího skanzenu v České republice – na Veselý Kopec. Humpolák se připojil k reportérům České televize a redaktorům serveru aktuálně.cz a byl ve správný čas na správném místě. Jen za sobotní dopoledne přišlo do skanzenu přes tři sta lidí a […]

You May Like

Témata