Tip na výlet: Zatopený lom v Horní Cerekvi

Ač jsem se na Vysočině narodil a ač jsem tu strávil valnou část svého života, tak o tomto místě jsem vůbec nevěděl. Zatopený lom u Horní Cerekve je kouzelné, romantické místo, které stojí za návštěvu. A na rozdíl od známých lomů Amerika, sem je přístup i koupání povoleno. A zcela jistě je zde koupání luxusní. I když v létě zde budou asi davy.

Pokud hledáte na Pelhřimovsku pěkné koupání, zkuste zatopený kamenolom v Horní Cerekvi, který se nachází za okrajem městečka – po pravé straně silnice směrem na Telč. Zatopen byl po ukončení těžebních prací kolem roku 1980 a nabízí jednu z nejčistších vod na koupání na Vysočině. Ale i pokud se koupat nechcete, je procházka kolem tohoto lomu hezký zážitek.

Pelhřimovsko má řadu přírodních ploch ke koupání, ale málokterá je tak malebná jako zatopený lom v Horní Cerekvi. Do roku 2003 bylo v lomu koupání zakázáno, protože zde byl záložní zdroj pitné vody pro město. Když Cerekev získala kvalitnější zdroj, koupání bylo povoleno. Voda je tu sice chladnější, ale zato velmi čistá, a to i v horkém počasí. Lom dosahuje maximální hloubky 22 metrů, přibližně polovina plochy je v hloubce 13 metrů s pískovým dnem. Za celou dobu existence má lom vždy dokonalou vodu vhodnou ke koupání.

Přístup k lomu je možný ze dvou stran. Ze severu před rozbočením silnice z Horní Cerekve do Telče a Batelova se nachází parkoviště, kde se občas platí parkovné. K vodní hladině se odsud dostanete po schodech. Druhá cesta je z jihu, ale ta je jen pro pěší a cyklisty. Sem se můžete dostat od silnice do Telče nebo od nádraží v Horní Cerekvi. Na jižní straně se také nachází asi nejhezčí vstup do vody.

Čtěte dále:   Tip na výlet: Most, který skončil na skládce (repost)

Kolem lomu se můžete vydat na zajímavou procházku. Cestička je s větší námahou schůdná i pro sportovní kočárek, ale chce to silného jedince. Kromě zajímavých přírodních partií – březových a borovicových hájků, můžete sledovat v poměrně čisté vodě ryby, a to i opravdu kapitální kusy, nebo budete mít štěstí a uvidíte i potápěče v akci. Ve zdejších hlubinách bývalého lomu našli ideální místo pro trénink a mají zde svoji základnu i pelhřimoští potapěči – https://www.lomcerekev.cz/

Pokud i Vy jste potapěč/potapěčka, rozhodně si zde přijdete na své – ve vodě žijě několik druhů ryb a na dně lze také objevit dřevěného žraloka o délce pět metrů. Nebo pomníček potapěči, který zde tragicky zemřel.

V okolí lomu je zakázáno stanovat a rozdělávat ohně. Přesto divokých ohnišť je tu neskonale mnoho. Ale pozor, policie toto místo často monitoruje a pokud vás tu načapají, že zde děláte ohniček, nebo kempujete, nebude to příjemné setkání. Bohužel v celém lomu je zákaz koupání psů.

Podél celého lomu naštěstí najdeme spousty odpadkovýk košu a v létě jsou zde instalovány přenosné WC, takže naštěstí okolí lomu není totálně znečištěno odpadky, toaletním papírem a exkrementy, jak tomu v mnoha takových případech bývá. Chvála bohu a díky městu a potapěčům že se o toto místo tak dobře starají.

Tak neváhejte, sbalte ručník, a vyrazte. Vždyť je to skoro za rohem.

A ještě jedna video pozvánka:

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Video o Humpolci: Zemědělská škola v Humpolci

Čt Čvn 8 , 2023
Propagační retrofilm. Autor: Zlatá podkova Čtěte dále:   Humpolec a chorvatský Karlovac se sbližují, pojí je dávný příběh rodiny Reinerů
Zemědělská škola v Humpolci, propagační retrofilm

You May Like

Témata