Tisíce policistů zahájily velký zátah na řidiče

Přesně měsíc po historicky největších manévrech na českých silnicích odstartuje dnes policie jejich pokračování. Tisíce policistů mají od rána hlídat dodržování dopravních pravidel na dálnicích i cestách nižších tříd. „Akce bude svým rozsahem opravdu podobná Kryštofovi,“ říká mluvčí policejního prezidia Andrea Filipová. Hlídky nebudou kontrolovat pouze to, zda řidiči nejezdí opilí či dodržují rychlost, ale prověří i to, jestli jejich auta jsou po technické stránce v pořádku. Ředitel dopravní policie Zdeněk Bambas uvedl, že se na této akci bude podílet o něco méně policistů než na akci Kryštof. „Tehdy si policie sáhla na dno svých rezerv. Dopravním policistům asistovaly ve velkém počtu pořádkové jednotky. To se nyní nebude opakovat,“ dodal Bambas. Třebaže se informace o začátku obřích kontrol provalila předem, datum, kdy skončí, policejní prezidium tají. Neoficiální zdroje hovoří o čtvrtku. Při první akci Kryštof policisté zjistili, že každý třetí kontrolovaný řidič udělal přestupek. Manévry, od nichž si slibovalo vedení policie i ministerstva vnitra uklidnění chaosu na silnicích, však skončily tragicky. O prvním říjnovém víkendu na silnicích zemřel dosud největší počet lidí od začátku tohoto roku – tři desítky.

Policisté na silnicích opět číhají na řidiče

Praha: Než se řidiči dnes ráno posadí do svých vozů, měli by si řádně zkontrolovat, zda mají auto a doklady v pořádku. A na silnicích pak striktně dodržovat dopravní předpisy. Téměř na každém rohu na ně budou čekat stovky policejních hlídek – začne dopravní akce Kryštof 2. „Mohu potvrdit, že v úterý začíná celostátní akce, která se svým rozsahem bude podobat operaci Kryštof,“ reagovala včera na prozrazené informace o obřích kontrolách mluvčí policejního prezidia Andrea Filipová. „Žádný speciální název akce nenese,“ dodala. Při kontrole pojmenované po patronu pocestných, která se uskutečnila na přelomu září a října, zastavilo 27 tisíc policistů za týden na 360 tisíc řidičů. Ministr vnitra Stanislav Gross tehdy avizoval, že do měsíce spustí další akci s tím, že o ní nebude předem informovat. Přesto včera informace o kontrolách unikla. „Příliš nám nevadí, že se o tom ví dopředu. Nejde přece o to, abychom chytili co nejvíce neukázněných řidičů, ale o to, aby byly silnice bezpečnější,“ poznamenala Filipová. Šéf dopravní policie Zdeněk Bambas to tak jasně nevidí. „Osobně bych to dopředu neříkal. Když se ví, kdy akce začíná a končí, snižuje se s tímto časovým rozpětím její účinnost,“ řekl serveru iDNES. Tisíce policistů mají podle rozkazu stát na silnicích nejméně do čtvrtka. „Mohou tam však být i déle. Uvidíme podle situace,“ upřesnila Andrea Filipová. Nicméně ani poté by se policisté ze silnic neměli stáhnout, protože podle dlouhodobého plánu kontrol, který unikl z policie na jaře, se v pátek a v sobotu počítá s mezinárodní akcí na dálnicích a silnicích určených pro mezistátní dopravu. Grossovy podřízené přinutila k celostátním kontrolám alarmující situace na českých silnicích, které patří k nejnebezpečnějším v Evropě. A také klesající důvěra veřejnosti v policii.

Zdroj: MF-DNES

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Fotbal a basketbal na Humpolecku

St Lis 5 , 2003
Reportáž (včetně fotografií) ze zápasu SK Přibyslav – Rovnost Budíkov vám přináší náš nezávislý zpravodaj Pierre. Samozřejmě nechybí i výsledky ostatních týmu z Humpolecka z tohoto víkendu, včetně tabulek jednotlivých soutěží. A na závěr pro vás máme výsledky basketbalového dorosteneckého týmu Humpolce.

You May Like

Témata