Třebíčské muzeum připomene masopustní tradici přehlídkou masek

Netradiční formu mu letos vzhledem k pandemii koronaviru dá Humpolec.

Muzeum Vysočiny Třebíč připomene jednodenní přehlídkou masek masopustní tradici Vysočiny a Dolního Rakouska. Připravovaná je v rámci přeshraniční spolupráce.

„Přehlídka se bude konat 12. února v Centru tradiční lidové kultury,“ za muzeum uvedla Eva Novotná.

„Únor je období masopustu, veselí, masek, průvodů, dobrého jídla a tance. Tradice obchůzky masek je dodržována zejména v malých obcích. Muzeum Vysočiny Třebíč chce ukázat lidem, jak to při takové obchůzce chodilo a chodí,“ uvedla Novotná.

Součástí programu budou tvůrčí dílny, vystoupení kapely Horanka a krátké přednášky o masopustní tradici. Přehlídky masek se chopí divadelní spolek Ampulka. Součástí doprovodného programu bude ochutnávka smažených koblih, které jsou tradičním pohoštěním při průvodech. Připravované budou podle českých i rakouských receptů.

Masopust začínal svátkem Tří králů a pokračoval až do Popeleční středy, kterou začíná čtyřicetidenní půst do Velikonoc. Vrcholem masopustu jsou obřadné obchůzky s rejem maškar. Jejich podoba z Hlinecka ve východních Čechách se dostala i na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Vedle koblih je tradičním pokrmem masopustu také cukroví – boží milosti. Popeleční středa letos připadá na 2. března, Velikonoční pondělí na 18. dubna.

Masopust, také známý jako ostatky, končiny, fašank, voračky nebo šibřinky, na Vysočině dodržuje řada měst a obcí. Netradiční formu mu letos vzhledem k pandemii koronaviru dá Humpolec. Tamní středisko volného času připravilo Procházku za masopustním koblížkem – procházku s několika stanovišti, díky které si budou moci lidé připomenout masopustní tradici. Akce je naplánovaná od 11. února do 1. března. Vyplývá to z informací na webu turistického informačního centra.

Tradiční masopust chtějí 26. února pořádat v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Počítají s ním také obce na Třebíčsku včetně Koněšína nebo Rokytnice nad Rokytnou. V Puklicích na Jihlavsku připravují průvod už na 19. února. Loni se průvody kvůli pandemii nekonaly vůbec.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

CTP se rozšiřuje v Německu. Skupina tam chce investovat miliardu eur

Pá Úno 4 , 2022
Developerská skupina CTP, založená Nizozemcem Remonem Vosem v českém Humpolci, dokončuje veřejnou nabídku převzetí a vyřazení akcií Deutsche Industrie REIT-AG z burzy. Německo tak bude tvořit 15 procent z celkového portfolia CTP, po České republice a Rumunsku se stane třetí největší expozicí.
O sklady je zájem. Developer CTP zvýšil příjem z pronájmu na 8,8 miliard

You May Like

Témata