U dálnice může být ráj zábavy a sportu

2

O poznání zvýšený příval turistů bude možná v budoucnu jezdit na Vysočinu. U Velké Bíteše se má stavět největší zábavní park v zemi. Náměšť nad Oslavou zase v územním plánu počítá se sportovně relaxačním centrem. Konkurovat by si neměly. Vysočina jako megacentrum zábavy a oddechu. Takovou nálepku by kraj mohl mít, podaří-li se investorům postavit v některé z lokalit u dálnice D1 na Bítešsku zábavní park.
Avšak kromě takzvaného „disneylandu“ se teď více hovoří i o dalším zajímavém projektu. Neméně nákladnou investici totiž představuje vybudování sportovně rekreačního centra u Náměště nad Oslavou. Pro komplex sportovišť a dalších relaxačních zařízení už vymezili zastupitelé Náměště v územním plánu 110 hektarů. Projekt za 1,5 miliardy korun je však během na delší trať.

Náměšť už nechce spoléhat na leteckou základnu

Zatím je jen na papíře. Pokud se však Náměšťským zadaří, pak se region, jenž v souvislosti s útlumem letecké základny přichází o pracovní místa i koupěschopnost, může těšit na ozdravnou injekci. „Lidé by dostali nové možnosti obživy. Přesvědčili jsme se, že základna je opravdu zranitelná a její osud závisí na rozhodnutí několika politiků. Nemůžeme být odkázáni jen na armádu,“ vysvětlil náměšťský starosta Vladimír Měrka.
Areál má využít především přírodní potenciál regionu. Gigantický oddychový komplex umožní klientům „aktivní odpočinek“ s veškerým zázemím a službami. Součástí má být třeba golfové a fotbalové hřiště, jezdecký areál, atletický stadion, kurty či centrum pro vodní sporty.
Samozřejmostí bude ubytování a ostatní služby. „Zatím jsme jen projekt podpořili v územním plánu, nikde není řečeno, že se bude stavět. Je třeba se záměrem seznámit investory, propracovat studii, sestavit pracovní skupinu pro přípravu, udělat marketing,“ vyjmenoval některé kroky Měrka.

Velká Bíteš použije tzv. americký model

„Disneyland“ u Velké Bíteše má být největším zábavním parkem v republice. Minulý čtvrtek o záměru jednali krajští úředníci se zástupci Promotion factory ČR, jež zpracovává projekt.

„Teď se posuzuje několik konkrétních lokalit v úseku mezi 140. až 160. kilometrem u dálnice D1, na území mezi Velkým Meziříčím a Velkou Bíteší. Souběžně s tím běží jednání se skupinou evropských odborníků. Cílem je připravit detailnější studii, respektive konkrétní model zábavního parku tak, aby jej bylo možno co nejdříve představit odborné veřejnosti i zástupcům kraje Vysočina,“ uvádí se v tiskové zprávě krajského úřadu.
Zábavní park by měl využít tzv. americký model, jenž za jednotné denní vstupné nabízí veškeré atrakce a programy. V parku má být řada hi-tech atrakcí s využitím multimédií, prostor pro různé akce, vyžití pro děti i řada restaurací či kaváren.

Milion návštěvníků ročně, práce pro tisíc lidí

Chybět nebudou ani zelené zóny pro odpočinek, konferenční prostory a čtyřhvězdičkový hotel. Ročně by centrum měl navštívit až milion klientů, práci by tu našlo tisíc lidí.
Starosta Velké Bíteše Miroslav Báňa o záměru slyšel, nikdo jej však dosud nekontaktoval. Potvrdil ale, že konkrétně v jedné lokalitě nedaleko průmyslové zóny těsně u dálnice by park vyrůst mohl. „Musel by se změnit územní plán, asi čtyřicetihektarové území bralo město zatím jako rezervu pro podnikatelské záměry,“ vysvětlil Báňa s tím, že pozemky patří soukromníkům. Starosta by se parku nebránil, městu by přinesl nová pracovní místa a také další turisty.

Parky by si rozhodně neměly konkurovat

Jak uvedl šéf krajského odboru regionálního rozvoje Martin Černý, kraj o investorovi zatím více neví. „Je to otevřená otázka. Ve hře je údajně několik zahraničních i domácích investorů,“ sdělil Černý. Potenciální konkurence bítešského parku a náměšťského komplexu se neobává, uživit by se mohly oba. „Záleží na cílové skupině i prostředí. Vhodné by bylo, kdyby se to doplňovalo,“ míní Černý. Podobný názor má i Měrka. „Jde o dvě rozdílné věci. Disneyland bude jednodenní záležitost, kde se lidi nechají bavit. Náš cíl je jiný. Areál má umožnit aktivní trávení volného času, důležitá je přitom možnost ubytování. Osmikilometrová vzdálenost od D1 bude pro tento účel spíše výhodou,“ je přesvědčen Měrka.

Čtěte dále:   Nová silnice z Humpolce na Brod uleví Věži a Skále

Axl

2 thoughts on “U dálnice může být ráj zábavy a sportu

    1. Ví někdo jestli ten skanzen nakonec nebude zrovna v Čejově ? Čejeni jsou velmi schopní a když se přidá Hans Unterwassermann… :-)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jiřina Vašáková - Kronika obce Herálec

St Zář 24 , 2003
Nakladatelství Hejkal, Dolní 153, 580 01 Havlíčkův Brod, tel. 569 424 115, e-mail hejkal@hejkal.cz Čtěte dále:   Nová silnice z Humpolce na Brod uleví Věži a Skále

You May Like

Témata