V kraji Vysočina žije nejvíc početných rodin z celé země

1

Nejvíce rodin v zemi s více než třemi dětmi žije na Vysočině. Je jich zde více než šest procent z jejich celkového počtu v kraji. Podle odborníků to souvisí s tím, že je zde vedle Zlínska největší podíl věřících obyvatel.

„Nejvíce věřících je na Žďársku a Třebíčsku, kde je i nejvíce velkých rodin. Zároveň to odpovídá i vysokému podílu venkovského obyvatelstva s příklonem k tradici,“ řekl Jiří Teplý z krajské reprezentace Českého statistického úřadu. Ve zmíněných dvou okresech je zároveň v kraji největší podíl obyvatel do čtrnácti let. Vůbec nejvíce dětí do čtrnácti let předloňské sčítání lidu odhalilo v obci Javorek na Ždársku.
Jsou-li rodiče věřící, mnohdy neužívají antikoncepci a neuznávají interrupci. „Manželství je pro ně vlastně legalizací sexu. A jeho základním smyslem je rození a plození, je to tradiční, z katolictví vycházející středověký pohled na rodinu,“ řekl jihlavský sociolog Daniel Hanzl. Rodiny s více dětmi je podle něj na Vysočině také proto, že jde o zemědělský kraj. „Opět to vychází z historie, kdy dříve zemědělské rodiny měly více dětí, protože děti se v nich stávaly výrobními jednotkami,“ řekl Hanzl.
Některé vícečetné rodiny vznikají z přesvědčení, jinde třeba proto, že rodiče z důvěry v osud nebo z úsporných důvodů nepoužívají antikoncepci. Mnohdy přitom platí, že zatímco rodiče kupříkladu jediného dítěte mohou být na jeho problémy přecitlivělí, rodiče pěti dětí už jsou díky zkušenostem odolnější a zabývají se jen nejpodstatnějším. Ale jsou také unavenější. „Chtěli jsme mít hodně dětí: já proto, že jsem byla jedináček a manžel zase proto, že byl sám z pěti dětí. Nestěžuju si, je to krásné, i když hodně starostí,“ říká matka šesti dětí Miluše Somolová z Vysokých Studnic.
„Určitě se dá čekat, že děti, které mají více sourozenců, budou samostatnější a budou přebírat více povinností, každé z těch větších bude v domácnosti něco dělat – narozdíl od rodiny s jedním či dvěma dětmi, kde je většinou všechna práce na matce,“ říká psycholožka Hana Kabelková z jihlavské Pedagogicko-psychologické poradny.


Mičánovi mají sedm dětí, a je jim dobře

Manželé Mičánovi mají sedm dětí. Přesto jsou i přes problémy, které jim starost o tolik dětí přináší, šťastni a za nic na světě by neměnili. Děti si pomáhají, říkají …

Jihlava – Lidé se jich někdy na ulici ptají: jste maminka s dětmi, nebo mateřská škola?
Antonín, Marie, Jan, Ludmila, Prokop, Anežka, Anna – manželé Mičánovi z Jihlavy budou možná jednou jmenováni zasloužilými rodiči. Mají sedm dětí.
Osmá byla dcerka Marie, která se narodila jako první, ale pro těžkou vrozenou vadu způsobenou radioaktivitou po havárii jaderné elektrárny v Černobylu měsíc po porodu zemřela. „Po její smrti jsem chtěli co nejdřív mít další děťátko. No a máme jich sedm,“ usmívá se čtyřicetiletá Marie Mičánová. Na památku zemřelé prvorozené holčičky rodiče dali i druhé dceři jméno po mamince.

Šestnáct let mateřské dovolené

Marie Mičánová je šestnáct let na nepřetržité mateřské dovolené, ale říká, že by neměnila. „Znám ženské, co chtějí utéct od dětí radši do práce, ale já nejsem ten typ. Doma se mi líbí, ani si to zatím jinak moc nedovedu představit,“ říká žena.
Sama je ze čtyř sourozenců a její manžel je ze tří. Mít hodně dětí jim přijde přirozené. „Nijak jsme to neplánovali, prostě to tak přišlo,“ směje se.
I když Mičánová tvrdí, že její místo je u domácího krbu, najde si čas i na jiné aktivity. Je vedoucí jihlavského střediska skautů, se kterými v posledních letech také už strávila šest čtrnáctidenních letních táborů. „Držím si to, abych si udržela slovní zásobu. Jinak bych mluvila pořád jen věty: nemáš hlad?, jdi se najíst, máma, táta,“ líčí s půlročním synkem na klíně. Donedávna ještě vedla i oddíl malých děvčat do deseti let, ale s tím už pro nedostatek času skončila.
Když se Mičánovi nastěhovali do svého nynějšího bydliště v řadovém domku na kraji Jihlavy, dělali si legraci, že má dimenzi na šest dětí. Vešlo se jich tam pohodlně i o jednoho víc „A ještě má rezervy,“ žertuje Mičánová. „Organizačně je už jedno, jestli máte tři děti nebo pět. Jenom je třeba se trochu uskrovnit, a pak všechno jde,“ doplňuje její manžel, dvaačtyřicetiletý lesník Antonín Mičán.

Kvůli dětem ekonomicky nestrádáme

Nemá pocit, že by díky více dětem ekonomicky rodina strádala. „Nemůžeme si dovolit, co ostatní, třeba jet dvakrát za rok k moři. Tak prostě jezdíme na chalupu, nebo po hradech a zámcích. Myslím, že je to i dost důležité, protože mnohé děti často sice znají leccos o světě, ale vlastní zemi skoro neznají,“ míní Mičán.
Mít sedm dětí s sebou nese ale také různá netušená úskalí. Například cestování osobním autem je poměrně velký rébus. „Radši tam ani nepište, že nás někdy jede v autě deset,“ směje se Marie Mičánová. Takové cestování je ale jen výjimkou, když jede rodina třeba kilometr za město na houby. Jinak si musí buď druhé auto půjčit, nebo někteří jedou na kolech, či vlakem. K obědu děti spořádají dvaačtyřicet palačinek, žehlení netrvá půlhodinu, ale šestkrát déle. A protože i jejich příbuzenstvo je poměrně početné, mohli by Mičánovi také prakticky celý rok nepřetržitě slavit něčí narozeniny nebo svátky. „Tak jsme účast na většině příbuzenských oslav už raději zrušili, protože by se to nedalo zvládnout. Naše děti jsou vždy po roce a půl a tak jsou měsíce duben, květen a listopad náročné na oslavy,“ říká Marie Mičánová.
Je jí smutno, když vidí, jak mladý manželský pár doprovází místo dítěte třeba pes. Až budeme důchodci, nebudou mladí lidé, zlobí se. Moderní argumenty mladých bezdětných párů o přelidnění planety a ekonomické náročnosti pokládá za výmluvy, které zakrývají pohodlnost a trochu i sobectví. Když je dětí víc, naopak si mezi sebou vzájemně více pomáhají. Nejstarší syn je prý skoro jak chůva. „Nejmenšího vykoupe, přebalí, uloží ke spaní a já si mohu trochu odpočinout,“ libuje si Mičánová.
Její manžel je nicméně nespokojen s výší finanční podpory, kterou matkám poskytuje v mateřství stát. „Za práci, kterou matky s více dětmi doma odvádějí, je dva a půl tisíc korun mateřské směšně málo. Myslím, že kdyby se stát staral líp, v budoucnu by se mu to vrátilo,“ věří Antonín Mičán. Množstevní slevu prý Mičánovi zatím nikde na děti nezískali. Alespoň v žertu však pokus učiněn byl – ředitelkou jihlavského soukromého gymnázia, když tam nastoupil v pořadí už čtvrtý jejich potomek. „Pochopitelně jsme to nepřijali,“ směje se matka sedmi dětí Marie Mičánová.

Rodiny se třemi a více dětmi na Vysočině

1980 1991 2001

Okres počet podíl(%) počet podíl (%) počet podíl (%)
Jihlava 2 898 9,8 2 229 7,3 – –
Třebíč 3 586 11,8 2 910 9,0 – –
Žďár n. Sázavou 4 730 14,6 3 699 10,8 – –
Pelhřimov 1 897 9,3 1 416 6,8 – –
Havlíčkův Brod 2 526 9,4 2 049 7,6 – –
kraj Vysočina 15 637 11,0 12 303 8,3 7 714 6,2
Česká republika – – – – 100554 4,3
Pramen: Český statistický úřad, MF DNES

Axl

One thought on “V kraji Vysočina žije nejvíc početných rodin z celé země

  1. Moderní argumenty o přelidněnosti? Stačí si spočítat, kolikrát je nás na planetě více než třeba před 100 lety a kdo dělá největší čurbes…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Poraněným mláďatům můžete pomoci i vy

Čt Čvn 5 , 2003
Převzatý článek z Listů Pelhřimovska – Vysočina

You May Like

Témata