V novém kině se z plátna vyřítili sloni

Oskar IMAX, první velkoformátové kino v Česku, dostalo při včerejším křtu do vínku pořadové číslo 233.

Právě tolik sálů nabízejících dvoji trojrozměrné projekce na obřím plátně totiž firma IMAX ve světě již provozuje. K více než sedmi stům milionům diváků, které od premiéry v roce 1970 nasbírala, včera přibyli první zdejší zájemci o novou atrakci. „Budete se cítit součástí filmu, nejen jeho pozorovateli,“ slíbil zástupce IMAX Patrice Rochas.

A mnozí lidé prostorové iluzi podléhali opravdu natolik, že „odháněli“ žraloka před svým obličejem.

Zatím má kino na programu tři populárně naučné snímky, které se promítají několikrát denně. Africké sloní království je sice jen dvojrozměrné, ale díky velikosti a tvaru plátna vytváří dojem, jako by člověk stál na můstku a shlížel do propasti, rozvodněné řeky či přímo do sloního výběhu v zoo.

Další dva filmy, T-Rex a Do hlubin, umožňují trojrozměrný zážitek. Promítá se pro každé oko zvlášť ze dvou filmových pásů. Pomocí speciálních brýlí se oba vjemy složí v plastický obraz, jenž diváka „vtáhne“ do světa na plátně. V případě snímku T-Rex se zdánlivě ocitne v pravěku mezi dinosaury, film Do hlubin jako by ho ponořil do mořského akvária.

„Ryby mám až v puse, na kolenou mi šplouchá, na oči se mi lepí chaluhy, žralok mě vzal po hlavě ploutví,“ popisovali své pocity premiéroví hosté. Někteří brýle střídavě snímali a nasazovali, aby porovnali proměnu „obyčejného“, rozdvojeného obrazu na plátně v náhlý dojem, že mají moře těsně u obličeje. Jiní experimentovali ve skupinách, zkoušeli se třeba současně „dotknout“ téže chobotnice, ale každý prst ukazoval jinam. Nebýt českého komentáře, byla by iluze skutečnosti ještě účinnější.

Zábavná technická hračka, užitečná vzdělávací pomůcka pro školy – tak zněly nejčastější reakce. Ale postačí naučné dokumenty, až se nasytí vlna počáteční zvědavosti? Rochas tvrdí, že už mají v záloze další nabídku: „Vyvinuli jsme novou technologii, díky níž lze upravit kterýkoli klasicky natočený film pro velkoformátová kina. Jako první to vyzkoušely Apollo 13 a Hvězdné války – Klony útočí, oba už uvádíme v našich amerických sálech. I Studio Walt Disney chce každý rok přenést do verze IMAX jeden svůj animovaný snímek. Filmy Lví král či Kráska a zvíře už tuto řadu zahájily.“

Oskar IMAX, jenž se stal součástí nového multiplexu na pražské Floře, má na první dny vyprodáno, hlásí se mimopražské cestovní kanceláře, které sem chtějí pořádat zájezdy. Školy mají v rámci vzdělávacího programu slevy, zvýhodněné je i rodinné vstupné. Jinak dítě zaplatí 109 a dospělý 155 korun – což je stejná částka, jakou uhradí divák, který by speciální brýle nevrátil.

Historicky první trojrozměrné promítání s brýlemi s červeným a zeleným sklem se konalo roku 1915, nová móda trojrozměrných filmů přišla v 50. letech. Král hororů Alfred Hitchcock o nich tehdy řekl: „Zázrak na týden. A sedmého dne jsem přišel já.“ Nicméně jen loni navštívilo ve světě kina IMAX 75 milionů lidí.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Festival keltské kultury se uskuteční v Telči

Po Bře 24 , 2003

You May Like

Témata