V pelhřimovské nemocnici podalo výpověď 34 lékařů

10

Čtyřiatřicet výpovědí lékařů v Nemocnici Pelhřimov stále leží na stole ředitele Jana Mlčáka. Ani jedna z nich nebyla vzata zpět. Představitelé kraje i ministr označují Nemocnici Pelhřimov jako jedinou schopnou poskytnutí intenzivní péče a ARO v kraji. Samotní lékaři jsou v tomto ohledu daleko skeptičtější.

„Pokud nedojde k dohodě, bude mít nemocnice velký problém zajistit akutní péči jenom v rámci Pelhřimovska. Rozhodně nemá síly na to, aby zvládla celý kraj. To je absolutně nemožné. To, co proběhlo v médiích, bylo do určité míry zkreslené. Rozumím snaze státní správy v této situaci podávat optimistické informace. Myslím si však, že situace je tak vážná, že to není rozumné,“ sdělil zástupce primáře ARO a předseda pelhřimoského lékařského odborového klubu Josef Suk.


Na ARO podali výpověď čtyři z deseti lékařů. Z chirurgie odchází osm ze třinácti lékařů. V případě, že by nikdo výpovědi nestáhl, ocitla by se v kolapsu gynekologie, odkud odchází šest ze sedmi lékařů.


„Počet výpovědí není tak velký, aby ohrozil chod důležitých oddělení v nemocnici. Jsme schopni pro pacienty zajistit intenzivní péči a ARO v rámci vlastních kapacit,“ řekl Jan Mlčák s tím, že větší personální nedostatky výrazně pocítí gynekologické oddělení. Mluvit o tom, jak se zabezpečí provoz intenzivní péče, až exodus lékařů nastane, tedy zhruba za dva měsíce, je podle něho předčasné.


Mezi lékaři na odchodu jsou jak členové odborů, tak i ti, kteří v odborech nejsou. Naopak někteří členové odborů výpověď nepodali. Plnou podporu mají signatáři výzvy Děkujeme, odcházíme ze strany oblastního sdružení České lékařské komory.


„Jako Lékařská komora kolegy v protestu podporujeme a upozorňujeme na oprávněnost jejich iniciativy,“ informoval hematolog předseda místní lékařské komory Hynek Poul.


Hrozí kolabs lůžkové péče


Sám výpověď nepodal. „Pracuji na oddělení hematologie a transfúzilogogie, která má velkou spádovou oblast a je centrem hematologických nemocnění. Kdyby kdokoliv z nás podal výpověď, tak by ohrozil tuto péči celokrajsky. Pojišťovna by pak oddělení mohla zrušit a za neutěšené ekonomické situace by se pak těžko obnovovalo,“ vysvětlil Poul.

Čtěte dále:   Pelhřimov chce efektivnější městskou hromadnou dopravu, některé autobusy možná nahradí minivany na zavolání

Podpora Lékařské komory se však nenese pouze v symbolické rovině. „Jsme stále ve styku s představiteli Lékařského odborového klubu. Z devadesáti procent známe odcházející lékaře osobně a sledujeme, jak se situace vyvíjí. Sami se snažíme aktivně apelovat na politiky. Minulý týden jsme oslovili všechny politické reprezentace zastupující Vysočinu na různých úrovních a upozornili je na to, že pokud se naplní načrtnutý scénář, úplně zkolabuje lůžková péče v kraji. Žádný obor nemůže fungovat sám o sobě,“ dodal Poul.


 


Zdroj: Pelhřimovský deník, autor: Jan Cihlář


http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/20110121_nemocnice.html

myska

10 thoughts on “V pelhřimovské nemocnici podalo výpověď 34 lékařů

 1. Doufám, že za pány doktory brzy seženou adekvátní náhrady a že jejich případné žádosti o zpětvzetí výpovědi jejich zaměstnavatel nevyhoví. To pak budou úředníci na pracáku poslouchat jenom: Dobrý den pane doktore, jak se dneska máte? Ale jde to a co vy pane doktore? Pak se možná naučí nebrat si nemocné lidi jako rukojmí.

  1. Nechapu, jaky mate problem se svobodnou volbou zmeny zamestnani, nebo zamestnavatele. Problem neni na strane lekaru, ale na strane politiku, kteri se staraji pouze o financovani svych a stranickych pokladen. Pokud me zamestnavatel neni ochotny zaplatit adekvatni odmenu, prechazim tam, kde ji dostanu, to je snad normalni a naprosto pochopitelne.

   1. První dvě věty…naprostý souhlas.Ovšem to další…opravdu chtějí lékaři přejít někam kde jim jsou ochotni zaplatit adekvátní odměnu ??Je to jen forma protestu na který mají právo,stejně jako všichni ostatní zaměstnanci.Ovšem mnohde jinde by tato forma protestu znamenala okamžitý vyhazov.Možná lze i závidět,že si někdo může jen tak protestovat a někdo ne.
    Lékařům ale fandím a přeji aby jim to vyšlo.
    Láďa Kršek

    1. V každé skupině lidí najdete přibližně stejné rozložení, od idealistů po prospěcháře, takže to samé platí i pro lékařství. Pár jedinců nemá šanci změnit špatný systém, viz politická garnitura versus ovčani, ale v tomhle množství už s nimi musí někdo jednat a musí se něco změnit. Já jim fandím, protože se na rozdíl od stáda voličů dokázali sjednotit a postavit se proti systému, který vyhovuje hlavně politikům, kvůli své neprůhlednosti a možnosti přesouvání peněz na jiné účely.

     1. Přesně tak. Víte, pokud se mi to, že na důstojné platy lékařů (ale nejen jich!) není, snaží vysvětlit lidé, kteří mají zdarma cestování dopravními prostředky v zemi, k tomu služební vůz, a ještě si nechávají vyplácet cestovní náhrady, pak je tady něco špatně. V tomto směru mají dotyční štěstí, že my Češi umíme jen kecat a „skutek utek“. Každý dělá, co se mu dovolí. A když se tomu konečně nějaká skupina lidí postaví, my ostatní na ně ještě budeme házet špínu??

     2. Samozřejmě je věcí každého aby si šel kam chce. Doktory z toho nevyjímaje. Určitě bude lepší aby ti kterých se to týká šli než aby si zvyšovali platy braním úplatků od zoufalých pacošů, dodavatelů léků a melouchařením na soukromých klinikách.
      Já jako občan pouze požaduji kvalitní lékařskou péčí, za kterou si platím velice slušné částky u zdravotní pojišťovny a ze svých daní platím studium našich doktorů.
      /když si to tak uvědomuji, pár dobrých doktorů po nemocnicích znám, ale žádný z nich nikam neodchází/

     3. Jenže tady nejde o částečné, ale koplexní řešení dlouhodobého problému. Stačí se podívat, kam se dostala stomatologie, to chcete také čekat s operací slepého střeva 4 měsíce, v případě, že vás někdo vezme do registru?

    2. Nerozumim, co myslite formou protestu. Oni podali vypovedi a po uplynuti vypovedni lhuty zmeni zamestnani, nebo zustanou nezamestnani. Vse je podle zakoniku prace, takze proc by je mel nekdo vyhazovat???

  2. Nesmíte věřit všemu (spíše ničemu), co se vám snaží vaši vůdci nakukat (na barvě nezáleží). Momentálně tady ti doktoři jsou a jde jenom o peníze, o které se bojí právě ti vaši partajníci. Jestliže se to ale nezmění, nebude nikdo studovat medicínu a nebude ani koho přemlouvat. Situace je obdobná s technickými obory, tam už je ale pozdě, přitom konkurovat Asii můžeme jenom ve výzkumu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Drahé pohonné hmoty ukázaly na zloděje a agresivní řidiče

Po Led 24 , 2011
Drahé pohonné hmoty ukázaly na zloděje a agresivní řidiče Čtěte dále:   Čistá Vysočina

You May Like

Témata