Václav Klaus se oficiálně stal prezidentem České republiky

Jednašedesátiletý expremiér a čestný předseda ODS Václav Klaus se dnes odpoledne stal oficiálně prezidentem České republiky

Václav Klaus

Funkce hlavy státu se ujal v okamžiku, kdy při společné schůzi obou komor parlamentu složil Ústavou předepsaný prezidentský slib.

Klausovo prezidentské funkční období bude pětileté a skončí 7. března 2008. Klaus je po Václavu Havlovi druhým prezidentem České republiky v její historii a desátým prezidentem státu od roku 1918, kdy vzniklo samostatné Československo.

Klaus složil slib ve Vladislavském sále Pražského hradu, kde se společná schůze Poslanecké sněmovny a Senátu koná. Za účasti mnoha hostů včetně Havla, ministrů, zahraničních diplomatů a dalších text slibu přečetl a podepsal. Text slibu zní: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

Parlament zvolil Klause prezidentem přesně před týdnem. Oficiálně se ale mohl úřadu ujmout až dnes složením slibu. Kdyby totiž slib nesložil, nebo ho složil s výhradou, prezidentem by nemohl být.

Složením slibu zanikl Klausův poslanecký mandát. V dolní komoře ho nahradí poslanec za ODS Aleš Rozehnal, který poslanecký slib složí pravděpodobně v úterý 11. března v úvodu schůze, která bude jednat o důvěře vládě.

Složením slibu se Klaus oficiálně ujal prezidentského úřadu, což také znamená, že premiér Vladimír Špidla a předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (oba ČSSD) přestali vykonávat pravomoci hlavy státu. Tyto kompetence na ně přešly 3. února, tedy den poté, co skončilo funkční období Havla. Špidla byl mimo jiné vrchním velitelem armády, Zaorálek měl zase právo odvolávat ministry.

Po složení slibu zazněly státní hymna a 21 dělostřeleckých salv a Klaus promluvil ke shromážděným poslancům a senátorům a dalším hostům poprvé jako hlava státu. Nad Pražským hradem byla znovu vztyčena prezidentská standarta. Stažena byla o půlnoci 2. února, kdy skončilo funkční období Havla.

Po Klausovu projevu byla společná schůze obou komor ukončena. Klaus se odebral do Španělského sálu Pražského hradu, kde přijímá gratulace. V 15:30 ho na třetím hradním nádvoří čeká vojenská přehlídka a pozdraví se tam s občany.

Už hodinu před začátkem dnešního ceremoniálu ve Vladislavském sále položil Klaus věnec k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Osamělý život mladého sebevraha

So Bře 8 , 2003
Příběh osmnáctiletého Zdeňka Adamce, který se ve čtvrtek ráno upálil na Václavském náměstí

You May Like

Témata