Večer s literaturou

Městská knihovna v Humpolci a Knihkupectví Jana Zábrany zvou na literární večer s Ivanem Martinem Jirousem při příležitosti vydání jeho nové knihy Magorovy dopisy vydané nakladatelstvím Torst. Jedná se o čtvrtek 5. října 2006, od 19. hodin, v Literárním klubu městské knihovny.

Po obsáhlých svazcích básní (Magorova summa) a esejů (Magorův zápisník) Ivana M. Jirouse vychází obsáhlý svazek jeho dopisů. Nejde o sebrání jeho dopisů různým adresátům a z různých let, ale o zcela konkrétní a přesně vymezenou část jeho korespondence: o dopisy, které v sedmdesátých a osmdesátých letech napsal z českých věznic svým ženám Věře a Julianě. Soubor těchto dopisů má nejen mimořádnou hodnotu historickou a dokumentární, ale je i jedinečným dílem literárním. Jirous v těchto dopisech, ztišen a soustředěn, spojuje popis všední každodennosti vězně s úvahami o životě, dobru a zlu, lásce, marnosti a smyslu lidského konání. Přesným, živým jazykem, jaký známe z jeho esejů, vytváří svébytnou, citově naléhavou a přitom detailně konkrétní duchovní kroniku celého normalizačního dvacetiletí. V české literatuře posledního půlstoletí lze význam této Jirousovy vězeňské korespondence srovnat s Palivcovými listy z vězení z padesátých let či s Havlovými Dopisy Olze z přelomu let sedmdesátých a osmdesátých. Kniha je doplněna zevrubnou ediční poznámkou a jmenným rejstříkem.

Čtěte dále:   Pozvánka na Miroslava Donutila

Karel Kratochvíl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Vichřice v Humpolci

Út Zář 19 , 2006
V pátek 15. září se nad Vysočinou přehnal velmi silný vítr. Před polednem spadl strom v Nerudově ulici a poškodil 5 zaparkovaných aut. Ke zranění naštěstí nedošlo. Přinášíme několik exkluzivních fotografií. Čtěte dále:   10. ročník festivalu Quijotova šedesátka "K poctě Jaroslava Haška"

You May Like

Témata