Volby: Jasno je i v Humpolci

12

Jednání skončila, fámy utichly. Humpolečtí mají jasno o tom, kdo jim bude v nejbližších čtyřech letech vládnout.

Pětidenní domluva palácovou revoluci na radnici nespustila, starostou zůstává Jiří Kučera. Oproti předchozímu volebnímu období se udály vlastně dvě změny. Ta první se jmenuje post místostarosty. Po dvanácti letech jím nebude křesťanský demokrat. Tomáš Křišťan svůj dávno dopředu ohlášený záměr věnovat se naplno zemědělství nepřehodnotil.


Druhým osloveným z křesťanských demokratů byl Jan Mácha. Ten se rýsující se vůdčí úlohy ve městě nakonec vzdal také. „Nabídka mě potěšila, stejně jako důvěra. Já jsem ale konzervativní člověk, navíc se cítím lépe v praktickém životě,“ odůvodnil svůj postoj ředitel Školního statku Mácha. Členové KDU–ČSL se tedy podobně jako jejich pelhřimovští kolegové spokojili se dvěma místy radních. „Jako naši prohru bych to nebral. Těžko porovnávat dvě místa v radě s jedním místostarostenským,“ dodal Mácha.


Odmítl vycouvat


Vyjednávačům okolo humpoleckého lídra vítězné ODS Jiřího Kučery každopádně nezbylo než hledat další možnosti. „KDU–ČSL tu měla místostarostu dlouho, o zachování této tradice jsme stáli. Ale okolnosti tomu chtěly jinak,“ konstatoval Kučera.


Zastoupení na radnici tedy budou mít sociální demokraté. Květoslav Namyslo, který ve volbách získal nejvíce hlasů z kandidátky této strany, si po vyslechnutí nabídky rovněž ponechal čas na rozmyšlenou. Nakonec přikývl.


„S touto možností jsem moc nepočítal, ČSSD ale ve volbách posílila o jeden mandát. Koneckonců i já samotný dostal hlasů více. Nebylo by férové z toho vycouvat,“ pravil osmapadesátiletý Namyslo, který předchozích pětadvacet let šéfoval humpoleckému učilišti.


V komunální politice se jako zastupitel pohybuje už devátým rokem. „Nějaké zkušenosti už mám, tohle ale bude něco úplně jiného. Pořád tak trochu netuším, do čeho jdu,“ doplnil Květoslav Namyslo, dosavadní zástupce ředitele České zemědělské akademie.

Čtěte dále:   Píšou o Humpolci: Uzavírka v Humpolci: Objížďka pro náklaďáky je 50 kilometrů dlouhá

Druhá novina souvisí s komunisty. Z dlouholeté „duhové“ humpolecké koalice ubyla červená, KSČM přišla o místo v radě. Miloslav Vystrčil, který tuto úlohu dosud zastával, neskrýval zklamání. „Snažil jsem se vykonávat tuto funkci poctivě, být dobrým radním. Nelíbí se mi to, že se lidé dělí podle příslušnosti k té či oné straně, a ne podle toho, co a jak dělají,“ zalitoval Vystrčil.


Zbývá jediné, totiž potvrdit výše popsanou ústní dohodu představitelů jednotlivých humpoleckých stran při ustavujícím zasedání zastupitelstva. Pozvánky už jsou natištěné na první listopadovou středu, od 15 hodin v tamním kinosále.


Staronový starosta má o výhledu do nejbližší čtyřletky jasno. „Lidé ve volbách naznačili, že cesta, kterou jsme tady nastoupili, je správná. Žádné převratné změny nechystáme. Půjde o to, zúročit nasbírané zkušenosti, a pokračovat v postupném rozvoji města,“ řekl Kučera a jmenoval nejbližší úkoly. Tedy důraz na bezbariérovost, modernizaci sídliště Na Rybníčku, obnovu silnic, případně pořízení metropolitní sítě.
 


Převzato z Pelhřimovského deníku, autor Michal Vítů: http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/20101025_volby_humpolec.html

myska

12 thoughts on “Volby: Jasno je i v Humpolci

 1. Věřím, že změna na postu místostarosty přinese oživení práce na radnici, i když osobně bych tam preferovala raději ing. Bartákovou.

  Dvě místa pro lidovce v radě je víc jak skandální..S třemi mandáty zase vytěžili maximum.

  1. Dvě místa v radě pro křesťanské demokraty je naprosto správné a hlavně,že tam už není komunista.

   1. To jsem zvědavý, kolik z těch všech zde diskutujích lidí, kteří tady vystupovali tak, že vědí co by se jak mělo dělat a co jak má být, přijde na ustavující zastupitelstvo a pak i na další zastupitelstva. Z mnohých příspěvků to vypadalo, že jim osud našeho města není lhostejný a že jsou ochotni i „vypustit duši“ ve prospěch občanů našeho města. Tak teď se ukáže, jestli to byl jen předvolební boj a nebo to mysleli opravdu vážně a zapojí se do dění ve městě a budou se dál zajímat o vývoj situace ……

    1. Aby se mohli „zapojit do dění“ jak říkáte, tak buď musí být zastupiteli, nebo by je někdo musel navrhnout a zastupitelstvo následně schválit do odborných komisí, případně výborů. Poslední možnost mají vnitrostranicky. Návštěvou zasedání zastupitelstva bez komlexním seznámení s problematikou je občan pouhým přihlížejícím. Udělat si relevantní úsudek na základě bodového programu zastupitelstva a útržkovitých vystoupení při hlasování nelze. To by se naprosto přelomově musela změnit informovanost občanů tak, aby si s předstihem mohli učinit názor. Odpovědět proč se tak dosud nestalo, když technické možnosti tu evidentně jsou, by měli ti co jsou za informování veřejnosti zodpovědní. Á propos, kdopak to vlastně je? Kdo tu zodpovídá za informování občanů?

     1. Souhlasím, jen těžko může člověk, který je pouhým obyvatelem Humpolce něco změnit případně prosadit. Bez dostatečných informací, které má však k dispozici v dostatečném předstihu nezmůže víc, než jen přihlížet.
      Věřím však, že opoziční zastupitelé se o tuto změnu zaslouží a že bude možné některé důležité věci řešit ve spolupráci s informovanými občany, kteří se pak budou moci aktivně zapojit do řešení konkrétních problémů, případně rozhodovat o důležitých investicích.

   2. Souhlasim s prispevkem. Taky jsem moc zvedava, jestli budou ochotni se angazovat vice nez psanim na tyto stranky. Bylo by to mile prekvapeni.

    1. Mě zajímá to, zda se zajímavé nápady z volebních programů jednotlivých stran podaří posunout alespoň k rozpracování nebo dokonce k realizaci v tomto volebním cyklu. Některé si to jistě plně zaslouží.

 2. Podívejte se jak Humpolec dopadl v soutěži město pro byznys,propad někam do třetí desítky.I to je vizitka práce radnice,holt ale občané změnu nechtěli.Je přeci jasné,že práce úředníků se musí radikálně proměnit.Jedinou zárukou jsou dva nový radní za KDU,ti by to mohli rozhýbat.Volič pravice.

  1. Při vší úctě k přispěvateli a zároveň oběma novým radním Ing. Máchovi a Ing. Bruknerovi vám můžu s téměř stoprocentní jistotou říci, že s tím nic neudělají. Je vidět, že máte dost naivní představy, jak to chodí a co je schopen řadový radní a zastupitel prosadit a ovlivnit. Bohužel, pokud do toho s nimi nepůjde naplno starosta alespoň s jedním místostarostou a hlavně tajemníkem, tak se v práci úředníků nic nezmění. Bohužel jediný kdo chtěl jít po úřednících byl soudruh Vystrčil a toho už tam teď nevzali a pak ještě pan Šmidrkal a ten tam zústal teď osamocen v tomto hodně těžkém boji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Petrovičtí fotbalisté na podzim ještě neprohráli!

Po Říj 25 , 2010
Petrovičtí jedou tuto sezónu bez jediného zaváhání a pomalu začínají pomýšlet o postupu, čeká je poslední zápas podzimní části. Pak už zbýva jen přes zimu nezahálet, udržovat se ve formě a na jaře předvádět, to co nyní. Čtěte dále:   Píšou o Humpolci: Uzavírka v Humpolci: Objížďka pro náklaďáky je […]

You May Like

Témata