VŘS-Č odstartuje Týden knihoven

Celostátní propagační akci Týden knihoven odstartuje v pondělí společné veřejné nonstop čtení. Do projektu se zapojily i knihovny na Vysočině. Čtenářské amnestie, registrace nových členů knihovny zdarma, zlevněné poplatky za internetové služby, vypůjčení cédéčka zdarma, besedy, soutěže, školení, hry a mnoho dalších lákadel a výhod připravili v týdnu od 6. do 12. října svým klientům pracovníci knihoven.

Letos posedmé se uskuteční celostátní akce Týden knihoven 2003, jejímž cílem je otevřít knihovny nejširší veřejnosti a nabídnout širokou paletu knihovnických a informačních služeb. V průběhu tohoto týdne budou knihovny po celé republice lákat do svých prostor jak své stálé čtenáře, tak i ty, kteří zatím knihovny nenavštěvují. Do projektu se zapojily už tradičně knihovny na Vysočině.

Předčítat budou politici i herci

Týden knihoven zahájí akce, pojmenovaná s lehkým nádechem černého humoru VŘS-Č, čili Velké říjnové společné čtení. Jedná se o společné nonstop čtení, ke kterému se připojila více jak stovka knihoven v celé republice. Celá akce proběhne jako vzdělávací pořad, kde přítomní vystupující přednesou krátkou přednášku o českém autorovi, jehož si vybrali, a toto vystoupení doplní citací z vybraného díla. Začíná se v pondělí 6. října od devíti hodin, společnou četbou z díla jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu, Jaroslava Seiferta. Teprve poté přijdou na řadu další čeští básníci a spisovatelé. Podmínkou nonstop čtení je, že musí trvat minimálně tři hodiny.

Program je určen hlavně dětem ze základních škol, ale přijít mohou i ostatní. V každé ze zúčastněných knihoven bude scénář programu trochu jiný. Jednotlivé knihovny si jako „předčítače“ vybraly zajímavé osobnosti regionu, herce, sportovce, představitele města. V Třebíči bude čtení zahajovat starosta Miloš Mašek, pokračovat bude například akademický malíř Josef Kremláček, účast přislíbil i herec Oldřich Navrátil. Ve žďárské knihovně zahájí nonstop čtení poslankyně Miroslava Němcová, v Jihlavě senátor Václav Jehlička, a čtení by se měli mimo jiné i zúčastnit herci Horáckého divadla.

V Třebíči ocení nejzasloužilejší čtenáře

Týden knihoven se stal v třebíčské městské knihovně důvodem k ocenění nejzasloužilejších čtenářů knihovny. „Výběr byl velmi těžký. A tak mezi oceněnými bude například náš nejstarší a nejaktivnější čtenář. Uznání si od nás odnese i vícečlenná rodina, jejíž každý člen má svou průkazku,“ vysvětluje ředitelka knihovny Ludmila Černá. Cenu předá všem oceněným senátor Pavel Janata, který se mimo jiné zúčastní nonstop čtení. Vítězové obdrží knihy, pamětní list a nádavkem registraci na příští rok zdarma.

Už tříletou tradicí Týdne knihoven je takzvaná Provázkiáda, v níž mohou čtenáři navázáním provázku vyjádřit svůj vztah k danému zařízení. V loňském roce se do Provázkiády zapojilo 49 knihoven; bylo navázáno 11749 provázků v celkové délce 5874 metru.

Týden knihoven bude letos obohacen o významnou událost. Poprvé bude totiž udělena státní cena „Knihovna roku“ nejlepší malé veřejné knihovně, která bude vybrána z řady nominovaných. Státní cenu obdrží ještě další knihovna, a to ta, která v letošním roce přinesla nejvýznamnější počin v oblasti knihovnictví a informačních služeb.
V celotýdenním programu připravily jednotlivé knihovny svým čtenářům nejednu výhodu. Například ve žďárské knihovně Matěje Josefa Sychry si lze první den Týdne knihoven vypůjčit jedno CD nebo zvukovou kazetu zcela zdarma. Bez poplatků bude v tento den i brouzdání po internetu. Surfování po internetu na čtvrt hodiny zdarma pro registrované čtenáře ohlásila i Krajská knihovna v Havlíčkově Brodě. Cena za minutu práce na internetu bude pro registrované i neregistrované stát pouhých 50 haléřů. Knihovna byla štědrá i k těm klientům, kteří si budou chtít na hudebním oddělení zapůjčit jakýkoliv hudební nosič. Výpůjčka bude totiž celý týden zdarma.

Jedinečné šance mohou v Týdnu knihoven využít ti, kteří se chtějí stát stálými čtenáři knihovny, aniž by museli zaplatit členský registrační poplatek. Registrace zdarma plánují na 6., 8. a 10. října v knihovně v Jaroměřicích nad Rokytnou, 11. října v jihlavské knihovně a 8. října v Pelhřimově. Po celý týden bude registrace zdarma možná v Krajské knihovně v Havlíčkově Brodě, v Městské knihovně v Třebíči, v Chotěboři i v knihovně Matěje Josefa Sychry ve Žďáru nad Sázavou.

Jihlavská knihovna spojila Týden knihoven s prezentací své nové budovy. Od začátku října se totiž může pyšnit novými prostorami. Lidé, kteří si chtějí novou knihovnu v Hluboké ulici prohlédnout, mohou využít dne otevřených dveří, který knihovna naplánovala na sobotu 11. října. V 10, ve 12 a ve 14 hodin připravila skupinové prohlídky knihovny, spojené s výkladem o historii budovy.

Čtěte dále:   Ulice Táborská bude v Pelhřimově dva měsíce neprůjezdná

Týden knihoven přinese i dlouhodobé změny

Některé výhody, které budou platit v Týdnu knihoven, budou moci klienti využívat i po zbytek roku. Největších změn se dočkají čtenáři v jihlavské knihovně a v Krajské knihovně v Havlíčkově Brodě. Týkají se hlavně změn v otevírací době. Městská knihovna v Jihlavě bude mít pro čtenáře otevřeno celý týden kromě úterý od 9 do 18 hodin.

Havlíčkobrodská knihovna rozšiřuje půjčovní dobu i na sobotu. Bude mít otevřeno od 8 do 12 hodin, ve všední dny bude knihovna k dispozici každý den již od 9 hodin, kromě pondělí, který je zavíracím dnem. Do nových prostor ve Staré radnici se přestěhuje hudební oddělení a v místech toho původního bude otevřeno oddělení pro handicapované čtenáře.

Informace o programech knihoven najdete na webových stránkách: www.okhb.cz/default.htm, www.knihovna-ji.cz, www.knihzdar.cz, www.knih-pe.cz, knihovna.mu-trebic.cz a hlavně www.infohumpolec.cz/knihovna.htm.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

The Residents - koncert

So Říj 4 , 2003
Postřehy z Pražského koncertu legendárních The Residents i s fotkami. Čtěte dále:   Silničáři letos opraví silnice v Pelhřimově, Humpolci i mosty. Podívejte se kde

You May Like

Témata