Tip na výlet: Blaničtí rytíři stále čekají

Pískovcovou jeskyni Rudku zdobí sochy v nadživotní velikosti.

Nedaleko Bystřice nad Pernštejnem v uměle vytvořené jeskyni stále čekají spící blaničtí rytíři. Zajímavou prohlídku nabídne i Kunštát.

Víte, kde spí pověstní blaničtí rytíři? Ne? Tak to se na ně musíte zajet podívat do jeskyně Rudka u Kunštátu nedaleko Boskovic.

Cestu najdete poměrně snadno. Na trase mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Boskovicemi budete projíždět Kunštátem. Nahoře na náměstí vás upozorní ukazatel na odbočku, po které když se vydáte, dorazíte autem asi po pěti minutách (zhruba 2 kilometry) do obce Rudka. Tady už stačí pouze zaplatit vstupné a počkat na průvodce, který vás jeskyní provede.

Jeskyně je uměle vytvořena. Je dílem nadaného mladíka Stanislava Rolínka (1902 – 1931), který žil svůj krátký, ale umělecky bohatý život na začátku 20. století. Vchod do pískovcové jeskyně střeží nadživotní socha lva (mimochodem sám Rolínek nikdy živého lva neviděl a sochu tvořil podle obrázků). Uvnitř čeká návštěvníky nejen sv. Václav na koni, ale hlavně skupina monumentálních spících blanických rytířů, kteří zde čekají na svou chvíli, kdy by měli pomoci českému národu. Prohlídka v jeskyni trvá zhruba dvacet až třicet minut a stojí dospělé 40 korun, děti a studenty polovinu.

Za pozornost stojí také pozůstatky sochy T. G. Masaryka, které najdete kousek od vchodu do jeskyně. Sochu prezidenta Masaryka Rolínek vytvořil v nadživotní velikosti (měřila 14 metrů). Byla slavnostně odhalena 28. října 1928 (i tuto sochu dělal Stanislav Rolínek podle obrázku, dokonce to prý bylo pouze podle poštovní známky). Bohužel ji stihl neblahý osud, když musela být za války na rozkaz okupantů rozebrána (v jedné z vitrín u sochy je dokonce jako dokument vystaven příkaz k odstranění sochy). Nic nepomohlo ani to, že socha byla jakoby obestavena chatou, aby unikla zrakům veřejnosti. Po soše tak zůstaly pouze boty, které připomínají její původní velikost.

Budete-li mít ještě chvilku času, můžete se projít parkem nad jeskyní. Na jeho horním konci najdete také rozhlednu stojící na vrchu Milenka (580 metrů nad mořem). V nedalekém Kunštátu si pak můžete koupit na památku tradiční keramiku, v Boskovicích navštívit například westernové městečko, krásný hrad, zámek či staré židovské město.

Čtěte dále:   Retro-bazar Milotice

Další informace: www.rudka.cz, www.kunstat.com, www.boskovice.cz nebo www.wildwest.cz.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

FOTBAL: Výsledky prvních kol

St Srp 13 , 2003
Přinášíme vám výsledky z prvních kol nové sezóny. Čtěte dále:   Čistá Vysočina

You May Like

Témata