Vydejte se na Onen svět

Cestování

Nová rozhledna na Onom světě leží ve výšce cca 590 m nad obcí Lašovice nedaleko vodní nádrže Orlík
V Česku není mnoho míst, které by pro svůj název vyvolaly mrazení v zádech, ale ve skutečnosti byly pohlazením po duši. Onen svět k nim však patří. Je raritou Středního Povltaví, lehce zvlněné krajiny, jíž se proplétá Vltava. Všude, kam jen oko dohlédne, se rozprostírá příroda, kde si návštěvníci vychutnávají klid.


Necelých dvacet kilometrů na severozápad od Milevska, nedaleko vodní nádrže Orlík, se nad obcí Lašovice vypíná kopec Hrby. Tento rozložitý 627 metrů vysoký zalesněný vrch je nejvyšší v blízkém okolí.


Na jeho jihozápadním hřebenu byla v roce 1940 postavena Klubem českých turistů v nadmořské výšce zhruba 590 metrů turistická chata Onen svět. Vedle ní pak místní nadšenci postavili na jaře roku 2001 15 metrů vysokou dřevěnou rozhlednu.


Nemějme však zbytečné obavy, Onen svět není místo, ze kterého již není návratu, ale místo s hezkým výhledem na malebnou krajinu.


Autem tam lze dojet z obce Lašovice po přibližně kilometr dlouhé úzké asfaltce. Nejbližší železniční zastávka odtud leží asi dvacet kilometrů.


Když vystoupíme po 47 schodech na vyhlídkovou plošinu věže, uvidíme na jihu Písecké vrchy, za nimi chladicí věže Jaderné elektrárny Temelín a ještě dále za dobré viditelnosti horu Kleť s rozhlednou a televizním vysílačem.


Vpravo od Kletě pak můžeme za dobré dohlednosti spatřit téměř celou Šumavu, která se táhne od jihu směrem na jihozápad, kde se dají mimo jiné rozeznat především kopce Chlum, Libín s rozhlednou, Bobík, Boubín, Přilba, Poledník s rozhlednou, Ždánidla, Plesná, nejvyšší Javor, Jezerní hora a Ostrý.


Na jihozápadě je také kousek odtud vidět zámek Orlík a malá část okolní vodní nádrže. Na západě vystupuje v Brdech kopec Třemšín s věží a vpravo od něj se vypíná další brdský kopec, Praha, s věží meteorologického radaru, na severozápadě spatříme nedaleký vrch Maková hora s poutním kostelem a za ním opět hřebeny Brd, které se táhnou až k severu.


Těsně vlevo od vrcholu kopce Hrby, který nám překrývá severovýchodní směr, uvidíme v pozadí Veselý vrch s rozhlednou. Na východě spatříme nejvyšší vrcholek Čertovy hrbatiny Javorovou skálu s vojenskou věží a kousek před ní vpravo kopec Kozlov s telekomunikační věží a několik dalších vrchů v této oblasti.


V turistické chatě Onen svět, kde je posezení i venku, je pak možno v klidu se najíst a napít a také ubytovat.


Kdybychom se odtud vydali malebnou krajinou směrem na východ do nedalekých Petrovic a dále pak pokračovali přes Vilasovu Lhotu směrem na obec Bratřejov, mohli bychom se ještě podívat na Husovu kazatelnu. Přibližně kilometr za Vilasovou Lhotou odbočuje v lese vlevo ze silnice modrá značka, která nás tam zhruba po třech stech metrů zavede.


Husova kazatelna je 2,7 metru vysoký viklan s hlubokou skalní mísou. Má to být prý největší viklan v ČR. V nejbližším okolí jsou také další balvany neobvyklých tvarů s názvy jako např. Pecen chleba, Zkamenělá žába, Stodola a další. Celé toto území o rozloze devíti hektarů bylo v roce 1977 vyhlášeno přírodní památkou.


Rozhledna bude letos opět otevřena 1. května. I zavřená je však známým cílem turistických výletů. Onen svět je rájem pro pěší turisty i pro cyklisty. Ti se už těší na sobotu 26. dubna, kdy se uskuteční už 4. ročník pochodu nazvaného Z Onoho světa na Onen svět. Prezentace a start jsou na pěti místech. U chaty Onen svět, v Milevsku a v Sedlčanech u domu kultury, v Petrovicích u prodejny jednoty a v Příbrami na náměstí TGM, a to vždy od sedmi do deseti hodin.


Startovné činí 25 Kč, děti do deseti let zaplatí 10 Kč a členové Klubu českých turistů 20 Kč. V cíli čeká na každého občerstvení, klobásy z udírny, guláš a pivo. Samozřejmě ještě spousta dalších dobrot a také tu každý dostane pamětní list a volnou vstupenku na rozhlednu.


Trasy pochodu jsou různé. Ta nejkratší měří šest kilometrů, ta nejdelší kilometrů třicet. Pořadatelé však nabízejí dalších devět tras nejrůznější délky.


Také cykloturisté si mohou vybrat podle svých sil a vyzkoušet, jak chutnají kilometry v rozmezí dvacet šest až padesát šest kilometrů v sedle jízdního kola.


Rozhledna na Onom světě je přístupná od 1. května až do 30. září od 11 do 22 hodin.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pelhřimovský rodák i ve svých osmdesáti letech stále hraje divadlo

Čt Dub 24 , 2003
Významné životní jubileum oslavil uplynulý týden herec a pelhřimovský rodák Lubomír Lipský. Včera byla v Pelhřimově jejich rodině slavnostně odhalena pamětní deska na domě, v němž žili.

You May Like

Témata