Zabiják Joe

Pátek 07.10.2016 19:30

Místo konání: Humpolec, Divadelní scéna kina Humpolec

MěKIS v Humpolci vás zve na divadelní představení Zabiják Joe.

Hrají:

Joe Cooper ….. IGOR CHMELA ,
Sharla Smithová ….. IVANA JIREŠOVÁ,
Ansel Smith ….. MAREK TACLÍK,
Chris Smith ….. IVAN LUPTÁK,
Vicki Smithová ….. ANNA FIALOVÁ

Kultovní lovestory z pera jednoho z nejvýznamnějších současných amerických dramatiků  Tracyho Lettse Zabiják Joe je černá komedie o jedné velmi svérázné rodince a ještě svéráznějším způsobu, jak zatočit s dluhy. Lettsova prvotina platí na newyorské Broadwayi za novinku, nicméně oblibu českých diváků si stačila získat už mnohem dříve, především díky slavné inscenaci Činoherního klubu. Nyní, 20 let od její premiéry, se tedy Zabiják Joe dočkal nového pražského nastudování.

Jedná se o velmi dobře napsanou hru, která osciluje mezi komedií, sociálním dramatem, antickou tragédií a groteskní parodií. To samo o sobě dělá z tohoto textu nezaměnitelný originál, který na jednu stranu dokáže rozesmát a pobavit a na stranu druhou také leccos vypovědět o době a společnosti, ve které žijeme. Vše se tu děje v duchu velké nadsázky, přesuneme se do světa bez morálních zábran, ve kterém se na takové věci, jakými jsou vraždy, kuplířství a loupeže, pohlíží jako na něco zcela běžného. Co dodat? Snad jen to, že černý humor a atmosféra americké chudinské kolonie jsou základními prvky nesmírně vtipné a zároveň nervy drásající hry, ve které od začátku až do konce nebudete tušit, jak se věci vyvinou.

Reportáž České televize pro Události v kultuře:

„Je zvláštní, že v českém prostředí je Zabiják Joe takřka jednomyslně vnímán komicky, groteskně. Ano, hra pojednává o velmi vážných věcech, nicméně ta podařená rodinka, která si chce vraždou matky (a bývalé manželky) vyřešit tíživou finanční situaci, se něčím strašně podobá těm našim malým českým rodinám, těm našim Homolkům a jim podobným. Proto nám možná jejich konání přijde do značné míry komické a směšné. Anebo se té hře smějeme proto, že nám něčím připomíná tarantinovské filmy, třeba Pulp Fiction. Anebo prostě proto, že je až tak drastická, že brát ji vážně bychom my Češi prostě nezvládli… Musím se ale přiznat, že i my při práci na Zabijáku Joeovi nacházíme mnoho komického, a rádi bychom, aby tahle inscenace naplnila žánr černé grotesky.“ (Petr Svojtka)

„Prvním impulsem okamžitě kývnout na nabídku role v této hře mi bylo jméno Petra Svojtky. Máme za sebou společné inscenace v Divadle F. X. Šaldy a v Divadle pod Palmovkou a s Petrem se mi v obou případech výborně spolupracovalo. Jako jeden z mála režisérů dokáže herce opravdu vést. Nikdy v životě jsem podobnou roli jako v Zabijákovi Joe nehrála a nikdy v životě jsem rozhodně nemluvila jejím slovníkem. Ale zahrát si takový charakter musí lákat snad každou herečku.“ (Ivana Jirešová)

„Co mi rezonuje na Zabijáku Joeovi? Ta hra je o morálce. O tom, že jsou určitá základní etická pravidla a ty je nutné respektovat a řídit se jimi. Že se nemá lhát, nemá se krást a taky – nemá se vraždit. Spousta lidí v Česku je dnes nespokojená se stavem věcí veřejných, se stavem společnosti. Já jsem přesvědčen, že základ je v tom, že elementární etická pravidla nejsou všeobecně uznávána a respektována. Tohle má samozřejmě hluboké kořeny v dekádách totalitních režimů, které tu panovaly, a bohužel v letech svobody k žádné výraznější očistě nedošlo. V tom je Zabiják Joe v tuto chvíli mementem. Extrémním mementem. Poměrně milá rodinka začne řešit, jak zpeněžit život matky (a exmanželky) – aby vyřešila tíživou finanční situaci. A bere to jako něco poměrně normálního. Nad morální stránkou věci se nijak nepozastaví. Jako někdo bral, že je v zásadě normální spolupracovat s STB, aby neměl problémy s kariérním postupem. Nebo že je v zásadě normální krást pytle s cementem, navíc se tím defakto podkopává komunistický režim. Nebo že nelze rozlišit čisté a špinavé peníze. To, na co černá komedie Zabiják Joe poukazuje, je důležité si neustále připomínat. A v současné době obzvlášť.“ (Petr Svojtka)

Vstupné 390 Kč. 

Čtěte dále:   Výtvarníci z Vysočiny - kolektivní výstava členů Spolku výtvarných umělců Vysočiny


Online rezervace

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Lekce tvůrčího psaní

Út Říj 4 , 2016
Pátek 07.10.2016 Čtěte dále:   Pašijový víkend

You May Like

Témata