Zámek v Červené Řečici je klenotem české renesance. V minulosti patřil pražskému arcibiskupství

ámek v Červené Řečici na Vysočině využívali jako letní sídlo pražští arcibiskupové. A to už v dobách, kdy byl zámek ještě pouhou tvrzí, tedy ve 13. století. Za socialismu byl na zámku například archiv, po sametové revoluci areál chátral, a před úplnou zkázou ho zachraňovali dobrovolní nadšenci. Dnes je v soukromých rukou a konečně se, alespoň částečně, dočkal obnovy.

Areál zámku v Červené Řečici tvoří šest vzájemně propojených budov a dvě nádvoří. Koncem 16. století se původně gotický hrad začal měnit v renesanční zámek s unikátním, v té době v českých zemích nevídaným, opevněním se dvěma osmibokými nárožními baštami. Z doby renesance se také částečně zachovala sgrafitová výzdoba.

Jako letní sídlo pražských arcibiskupů sloužil zámek až do znárodnění. Pak přešel do majetku města a veškerý mobiliář se v podstatě za směšnou cenu rozprodal. V 60. letech sloužily pak barokní sály například jako sýpky. Na zámku sídlil svého času také okresní archiv nebo Lesní závod. Zkáza pokračovala i po roce 1989. Soukromý vlastník majetek neudržoval. V roce 1996 vznikl spolek, který se o památku v rámci svých možností staral.

Současní majitelé vlastní zámek od roku 2008 a v roce 2011 začaly s prvními opravami. Dnes je zámek zrenovovaný z jedné třetiny. „Čeká nás oprava druhého nádvoří a vnitřku hlavního renesančního křídla,“ říká kastelánka Mirka Paclová.

Původní podoba arcibiskupovy ložnice s mobilní toaletou

V obnovené části zámku jsou pro návštěvníky zpřístupněné místnosti, které využívali arcibiskupové. V jejich pracovně návštěvníci například poznají pravidla církevního odívání. Do původní podoby je uvedená arcibiskupova ložnice i s mobilní toaletou. „Zhotovila ji klenotnická firma Guttmann ve Vídni v 90. letech 19. století,“ dodává kastelánka.

Úplný a srozumitelný přehled o vzniku a vývoji sídla v Červené Řečici získají návštěvníci v promítacím sálu. Na trojrozměrném model zámku se promítá videomapping s komentářem. „Od chvíle, kdy tady byl les, až do současné doby. Návštěvníci se tak dozvědí, co se kdy stavělo, nebo kdy tu hořelo,“ uzavírá pozvání na zámek Mirka Paclová.

Na trojrozměrný model zámku se promítá videomapping s komentářem

Čtěte dále:   O životě Albrechta z Valdštejna

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o Humpolci: Fotbalisté Humpolce sehráli s Vrchovinou famózní duel. Tatran potrápil favorita

Út Lis 14 , 2023
Bitvu jako řemen, v níž se o výsledku rozhodovalo až v nastaveném čase, nabídl souboj dvou mužstev z Vysočiny v posledním podzimním divizním kole. Havlíčkův Brod i Ždírec nad Doubravou body ze stadionů favoritů nedovezly. Čtěte dále:   Bohem vyvolený český král Přemysl Otakar II
Fotbalisté Speřic (v červeném) porazili Humpolec 1:0

You May Like

Témata