Zbilidům hrozí bankrot, humpolecká firma opravila kanalizaci..

9

.. ne však podle projektu

Zbilidy na Jihlavsku opravily kanalizaci jinak, než bylo uvedeno v projektu. Nyní jim hrozí bankrot kvůli porušení úředního postupu. Obec stavbu dokončila loni za pomoci krajského úřadu, který přispěl částkou 2,5 milionu korun. Nyní se hejtmanství rozhoduje, zda nebude chtít peníze zpět. 

zzzvodak.jpg

Firma Vodak Humpolec opravila ve Zbilidech kanalizaci jinak, než stálo v projektu, a málem obec přivedla k bankrotu. Ilustrační foto  

Zaplacení investice krajskému úřadu by pro obec znamenalo bankrot. Ročně do obecní kasy přiteče jen zhruba 1,6 milionu korun.

Podle dokumentace stavby, kterou zaplatila dotace, mělo být kanalizační potrubí v délce 922 metrů odkryto po celém obvodu stávajících betonových trubek a hrdlové spoje a kanalizační šachty měly být přetěsněny a obetonovány. Firma Vodak Humpolec však zvolila jiný postup.

Kanalizační síť vyspravila bez výkopů vsunutím plastového potrubí do stávající betonové stoky.

"Provedli jsme výhodnější práce v tom duchu, aby kanalizace byla kvalitnější než to, co bylo původně v projektu navrženo," sdělila ředitelka Vodaku Humpolec Květuše Kučírková.

Oproti původnímu projektu bylo také několik míst kanálů rekonstrukcí nedotčeno.

"Bohužel jsme museli vynechat dva úseky, protože bychom jinak rozbili lidem zahrádku nebo třeba parkoviště u penzionu. Jinak jsme udělali v podstatě skoro stejně metrů, změna se ale nenahlásila na kraj a ten to bral jako porušení podmínek udělení dotace," vysvětlil starosta Zbilid Roman Hejduk.

Starosta: Udělali jsme chybu

"To jsme zanedbali, bylo to naše pochybení," uznal starosta. Firma se podle ředitelky Kučírkové rozhodla postupovat jiným způsobem po seznámení se se stavem stok přímo v terénu.

"Nové řešení bylo navrženo až v průběhu prací, kdy se ukázalo, že bude vhodnější použít jinou metodu rekonstrukce, než byla původně v projektu navržena," vysvětlila Kučírková.

Hlavní účel rekonstrukce, tedy snížit průsak podzemních vod do kanalizace, však podle starosty zvolený postup splnil.

Projektová dokumentace však není pro legraci. "Naší kontrolou bylo odhaleno několik pochybení. Upozorňovali jsme v průběhu stavby, že některé věci nejsou v souladu s plánem," zmínil krajský radní pro oblast vodního hospodářství Josef Matějek.

I on ovšem chápe obtížnou situaci malé obce, a radní proto doporučili krajskému zastupitelstvu schválit částečné prominutí týkající se dotace. "Ale i tak bude muset obec zřejmě alespoň část peněz vrátit," řekl Matějek s tím, že by se jednalo o necelého půl milionu.

Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/zbilidum-hrozi-bankrot-firma-opravila-kanalizaci-ne-vsak-podle-projektu-1o8-/jihlava-zpravy.asp?c=A110125_1520813_jihlava-zpravy_dmk

Čtěte dále:   Vyrazte na prázdniny #DoJihlavy!

Petr

9 thoughts on “Zbilidům hrozí bankrot, humpolecká firma opravila kanalizaci..

 1. No nevím, proč je do toho míchán VODAK. Ten je v tom nevinně. Naopak jim udělal kvalitnější opravu, ale pan starosta se vykašlal na to, aby oznámil změnu projektu. Takto to chodí ve státní a komunální sféře bohužel běžně a pak by ještě chtěl po dodavateli vrátit peníze, to snad ani nemůže myslet vážně! Bohužel to je myšlení komunálních politiků – my něco zanedbáme a ty státe nebo soukromý subjekte plať a já nic, já muzikant.

  1. Zhotovitelská firma by měla navrhnout případný jiný typ opravy a provésti ho po dohodě s vedením obce. Ne něco dělat bez rozhodnutí.

  2. Kde je napsáno že udělali kvalitnější opravu? Uváděna je výhodnější oprava, asi pro něčí kapsu.

  3. Kdo viděl, jak Vodak pracuje na kanalizaci v Humpolci (Palackého), kdy několikrát opravovaly to samé místo, tak se ani nediví.

   1. Kdepak je věčný kritik a zaměstnanec a projektant VODAKU p. Poláček ? Teď by tu měl vystoupit a napsat jak to bylo ve Zbilidech a v Palackého …..

   2. Po nějaké době otvírám Humpoláka…
    Za věčného kritika se rozhodně nepovažuji, nejsou mi pouze některé věci lhostejné. Snad kruhová zbytečnost u sokolovny a filozofie krátkozrakého zúžování vozovek není veškerá činnost ve městě. A můj nesouhlas byl směřován tímto směrem.
    Co se týče zhora uvedených akcí, nemohu nikterat hodnotit Zbilidy, protože jdou zcela mimo mne. V ulici Palackého mi nejsou známi žádné vážné problémy během stavby a věřte, že bych o nich jako projektant věděl. Jen si dovolím poznámku: Projektování a následné provádění rekonstrukcí, oprav, výměn inženýrských sítí je daleko náročnější než nové věci na zelené louce. Do země nevidíte i přes veškeré dnešní vymoženosti jako například kamerový průzkum kanalizace, Projektant nemá patent na rozum a při provádění může být výsledné řešení i lepší, než na papíře. Můj osobní názor je ale takový, že čím méně se liší projekt od realizace, tím byla práce projektanta kvalitnější.
    Jako velice důležité považuji co nejdůkladněšjší předprojektovou a projektovou přípravu a v době provádění stavby autorské a technické dozory. Je to v době dnešního šetření nesmírně významné.
    Poláček

  4. Jen je potřeba vědět několik zásadních informací.
   1/Nikdo nesmí změnit projekt bez souhlasu projektanta ani investora.Kdo byl projektant ?
   2/Nemohu fakturovat něco co nedělám.To je neoprávněný rpspěch.Fakturovala se práce dle původní smlouvy a dokumentace nebo dle skutečnosti ?
   3/Jak vypadá dokumentace skutečného provedení stavby ?
   4/Jak proběhlo předání stavby a její kolaudace, že se na něco podobného přichází dnes ?
   5/Pokud proběhla soutěž na tuto malou zakázku/vzhledem k dotaci kraje musela/ tak je to ale zjevné porušení soutěžních podmínek vzhledem k dotaci !?!?

   Tady si na to neodpovíme ale možná by to bylo zajímavé 🙂 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Výzva: Gymnázium si zrušit nenecháme!

St Led 26 , 2011
Gymnázium dr. A. Hrdličky v Humpolci v reakci na diskutovaná opatření kraje Vysočina v oblasti školství vyhlašuje výzvu Gymnázium si zrušit nenecháme!. Nesouhlasíme se záměry kraje Vysočina rušit víceletá gymnázia na malých městech, ani se slučováním gymnázií s odbornými školami či učilišti v rámci jednoho města. Čtěte dále:   Tipy […]

You May Like

Témata