Prach ze Sahary dovál až na Vysočinu

Začátkem minulého týdne zaznamenaly stanice státního imisního monitoringu umístěné v Kraji Vysočina zvýšené koncentrace polétavého prachu původem z africké Sahary

Kulminace byla dosažena těsně před půlnocí v noci z pondělí na úterý. „Největší hodnoty naměřili na stanicích automatického imisního monitoringu v Havlíčkově Brodě a Žďáru nad Sázavou. Tento jemný písek se do západní a střední Evropy dostal vlivem mimořádně teplého proudění vzduchu,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního hospodářství a zemědělství a oblast životního prostředí Zdeněk Chlád.

 

 
 

Na některých stanicích dosahovaly koncentrace prachu téměř 200 mg/m3, přičemž imisní limit pro průměrnou 24hodinovou koncentraci je 50 mg/m3 a může být během kalendářního roku 35 krát překročen.

Jednalo se o krátkodobý jev, který se opakuje jedenkrát za čtyři až pět let. Podle modelu Českého hydrometeorologického ústavu byla původem výskytu prachu v Evropě písečná bouře na Sahaře. V České republice bylo prachem nejprve zasaženo území Jihočeského kraje, následně území Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje.

„Během úterního dne se s příchodem srážek a studené fronty koncentrace prachu v ovzduší vrátily na obvyklou úroveň a imisní limit už nebyl překračován. V současné době je kvalita ovzduší na území Kraje Vysočina opět velmi dobrá,“ uvedl radní Zdeněk Chlád.

Tento výjimečný jev je důkazem toho, že ovzduší nemá hranice a některé zdroje znečišťování není možné regulovat.

 

Prach ze Sahary

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

zdroj: www.kr-vysocina.cz

Čtěte dále:   Krajské kolo Logické olympiády přivítalo nadané studenty i z Humpolce

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Příspěvky na hospodaření v lesích začne po deseti letech opět vyplácet stát

Út Bře 1 , 2016
Kraj Vysočina hostil koncem února republikové setkání valné hromady Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL). „Lesní pozemky pokrývají v současné době 33,9 % z celkového území státu. Čtěte dále:   Nové obory na školách: na Pelhřimovsku bude Praktická setra i nové lyceum

You May Like

Témata