Zdraví je na prvním místě.

6

I když Česká republika zatím nehlásí výskyt takzvaného koronaviru, vzhledem k celosvětové situaci logicky řeší preventivní opatření.

Ta ale nemohou fungovat bez zodpovědnosti každého z nás, ať už k vlastnímu zdraví, nebo ke zdraví našeho okolí. Proto se otázkou osvěty zabývali i humpolečtí zastupitelé na svém včerejším zasedání.

Shodli se na tom, že v žádném případě není na místě vyvolávat paniku, ale na druhé straně je třeba racionálně informovat především o doporučeních, která padají z odborných míst, hlavně z Ministerstva zdravotnictví České republiky. „Jako vedení města s ostatními zastupiteli naprosto souhlasíme a vyzýváme naše občany, aby situaci nebrali na lehkou váhu. Na druhé straně věci rozhodně nepomáhá panika a mnohdy až iracionální strach z neznámého. Doporučujeme našim občanům, aby se řídili pokyny Ministerstva zdravotnictví, které situaci sleduje a vydává na svém webu aktuální informace. Zároveň doporučujeme, aby ti, kteří mají v plánu cestu do zahraničí, zejména do oblastí již zasažených koronavirem, svou cestu zodpovědně zvážili. Zdraví je přece jen na prvním místě,“ uvedl starosta Humpolce Karel Kratochvíl.

 

Jak se koronavirus projevuje a kdo je nejohroženější skupinou?

Koronavirus může způsobit běžné obtíže jako nachlazení, kašel, dýchací potíže nebo teploty, ale také smrtící choroby. Jde o takzvanou kapénkovou infekci, přenáší se tedy z člověka na člověka po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. Napadá především sliznice horních a dolních cest dýchacích. Nebezpečný je zejména pro seniory, dětské skupiny, chronicky nemocné nebo pro osoby s oslabenou imunitou. Pro infekci není doporučena speciální antivirová léčba, lidé infikovaní koronavirem podstupují podpůrnou léčbu, která zmírňuje příznaky, a využívají běžně dostupné léky. Inkubační doba, během které se nemoc může projevit, je 14 dní.

 

Jak se chránit?

Důležité je si uvědomit, že prevence spočívá v opatřeních, která platí i pro klasická respirační onemocnění (např. chřipku).

 • vyhýbejte se těm, kteří jsou zjevně nemocní
 • dodržujte základní hygienická pravidla – viz obrázek níže
 • pokud jste v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními onemocněními trpí, používejte dezinfekci
 • nezdržujte se na místech s vyšším počtem lidí
Čtěte dále:   Oznámení o přerušení elektrické energie dne 30.5.2023

 

Sledujte aktuální informace od Ministerstva zdravotnictví, a pokud možno, řiďte se doporučeními odborných orgánů, které situaci neustále monitorují a vydávají upozornění (https://bit.ly/2T3lVZV)

 • vážně zvažte cesty do zahraničí, především do oblastí, kde byla nákaza koronavirem již prokázána. Jde o doporučení Bezpečnostní rady státu.
 • rozhodně neplatí, že každý, kdo pociťuje teplotu či respirační onemocnění, je nakažen koronavirem! Každý případ infekce musí být prokázán
  a) klinickými kritérii, což jsou projevy nemoci
  b) epidemiologickými kritérii – to znamená, že se daný jedinec pohyboval v ohniscích nákazy
 • pokud jste přicestovali ze zasažených území a nepociťujete symptomy, zůstaňte pokud možno doma, dodržujte základní hygienická opatření a telefonicky kontaktujte pracoviště protiepidemického odboru místně příslušné krajské hygienické stanice, která se s vámi domluví na dalších krocích. Myslete na to, že inkubační doba koronaviru je až 14 dní.
 • pokud jste přicestovali ze zasažených území a příznaky pociťujete, zůstaňte pokud možno doma, dodržujte základní hygienická opatření a telefonicky kontaktujte příslušnou kliniku infekčního lékařství, která se s vámi domluví na dalších krocích

 

Uvědomte si prosím, že zodpovědný přístup k prevenci chrání vaše zdraví i zdraví vašeho okolí. A to platí ve všech případech respiračních onemocnění.

 

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru, ať už jste občan, či zdravotník, je vám k dispozici infolinka Státního zdravotního ústavu, která má číslo: 724 810 106. Linka je v provozu denně od 9 do 21 hodin.

 

Informace o aktuálním stavu testování v ČR: https://bit.ly/3a59ySE

Informace o aktuálním rozšíření koronaviru ve světě: https://bit.ly/2wS3TRQ

 

Zodpovídá: Mgr. Aneta Slavíková; www.mesto-humpolec.cz

Petr

6 thoughts on “Zdraví je na prvním místě.

 1. Mnohem horsi nez korona je ta imbecilita s nakupy a syslenim.
  V tom smeru je nase mestecko jiz silne infikovano.

  1. Myslím, že by tomu – aspoň v Čechách – slušel název korunavirus. Cílem mediální masáže je právě to, abychom zblbli a utratili koruny:-)

    1. Jistě že nemá cenu vykupovat regály, ale český občan je znalý a proto to řeší po svém.Protože pokud by došlo nedej bože k nějaké opravdové karanténě a uzavření měst, co by páni kapitalisti ihned udělali?? No zdražili by , klidně o desítky procent..To je totiž typický znak podobných věcí..O tom to je

     1. Ne, to je otázka nabídky a poptávky….. Pevné ceny byly za socialismu…..

 2. Chudaci ubozi. Nyni z panicke hruzy hromadi potraviny. Za chvili se jim zkazi
  a oni z nich skutecne onemocni necim opravdu nebezpecnym.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Školení nových členů

Čt Úno 27 , 2020
Český rybářský svaz, z. s., místní organizace Humpolec, pořádá školení nových členů. Čtěte dále:   Podporujeme 2024

You May Like

Témata