Zebra se za Tebe nerozhlédne !

„Zebra“ roku 2012 bude probíhat ve čtvrtek 12. dubna v době od 7,00 – 8,00 hodin a v 13,30 – 14-30 hodin na ulici Třída Legií v Pelhřimově.

Jednou z priorit policistů na Vysočině je docílit větší bezpečnosti chodců v silničním provozu. Proto policisté pořádají různé preventivní akce. Jednou z nich je dvakrát do roka pořádaná preventivní akce Zebra se za Tebe nerozhlédne. Policistka z preventivně informační skupiny společně s policisty ze služby dopravní policie oslovují u vybraného přechodu chodce a dotazují se jich na správné a bezpečné přecházení po přechodu pro chodce. Pokud chodci na kladené otázky odpoví správně, obdrží z rukou policistů malý dárek s dopravní tématikou

Proč Třída Legií?
Přechod pro chodce na ulici Třída Legií je vybrán záměrně. Po obou stranách této frekventované silnice se nacházejí školy. Jak základní, tak i střední. Děti musí silnici přecházet, když jdou ráno do školy, přechází ji v době obědů a znovu, když odchází ze školy. Tuto frekventovanou tepnu rovněž přechází občané, kteří směřují z centra Pelhřimova do svých domovů.
 
V předchozích letech se staly na ulici Třída Legií dvě dopravní nehody s účastí chodce. Při první nehodě vběhl nezletilý chlapec řidiči vozidla do jízdní dráhy. Chlapec utrpěl těžké zranění.
Druhá nehoda se stala koncem roku 2010, kdy řidič vozidla neumožnil nerušený přechod po přechodu pro chodce u kina třiadvacetiletému chodci, který byl však pod vlivem alkoholu.
 
 
V roce 2011 vyjížděli pelhřimovští policisté k 16 dopravním nehodám s účastí chodce. Z toho sedm nehod se stalo na přechodu pro chodce. Bohužel, v květnu 2011 si dopravní nehoda vyžádala jednu oběť. Řidič motocyklu jel z Pelhřimova do Humpolce. Na křižovatce u obce Záhoří motocyklista srazil přecházející ženu, která vedla kolo. Šedesátiletá žena podlehla svým zraněním na místě.
 
Za první měsíce letošního roku jsme zatím zadokumentovali tři nehody s účastí chodce. Z toho jedna nehoda se stala na přechodu pro chodce v ulici Hálkova v Humpolci. Patnáctiletá chodkyně utrpěla lehké zranění.
 
 
 
Chodec v silničním provozu
Chodec je vedle cyklisty v případě dopravní nehody nejohroženější účastník silničního provozu. Při střetu chodce s vozidlem dochází téměř vždy k jeho zranění, které bývá velmi vážné. Je to dáno tím, že chodec není vybaven žádnými ochrannými prvky, které by jej při dopravní nehodě ochránili. Chodec však může přispět ke své větší bezpečnosti v silničním provozu tím, že se bude snažit minimalizovat nebezpečí dopravní nehody. Na mysli musí mít alespoň dvě základní pravidla.
 
  • Musí být vidět v silničním provozu!
  • Musí dodržovat pravidla silničního provozu!
 
 
Reflexní prvky a reflexní materiál upoutá řidiče již na vzdálenost 200 metrů
Chodci si často neuvědomují, že za snížené viditelnosti není jejich tmavé oblečení vidět. Řidič projíždějícího vozidla může být oslněn světly protijedoucího vozidla a postavy chodce jdoucího po silnici nebo přes přechod pro chodce si nemusí všimnout. Je důležité, aby chodci svoje oblečení zvýraznili a to například použitím reflexních materiálů na svém oděvu. Postavu oblečenou v tmavém oblečení vidí řidič z vozidla na vzdálenost pouhých 18 metrů. Pokud jsou na oděvu reflexní prvky, řidič je vidí již na vzdálenost 200 metrů a má čas správně reagovat.
 
 
Zapomeňte na mýtus absolutní přednosti chodce při přecházení
Pokud dojde k dopravní nehodě vozidla s chodcem, tak to znamená, že někdo z nich porušil pravidla silničního provozu. Chodec, stejně jako každý jiný účastník silničního provozu, musí tato pravidla dodržovat. V první řadě musí užívat především chodníku nebo stezky pro chodce. Kde není chodník nebo je-li neschůdný, chodí se po levé krajnici, a kde není krajnice nebo je-li neschůdná, chodí se co nejblíže při levém okraji vozovky. Chodci smějí jít po krajnici nebo při okraji vozovky nejvýše dva vedle sebe. Při snížené viditelnosti, zvýšeném provozu na pozemních komunikacích nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích smějí jít pouze za sebou. Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou "Stezka pro chodce a cyklisty", nesmí chodec ohrozit cyklistu jedoucího po stezce.
 
 Stezkaprochodce.jpg
 
Pravidla musí chodec dodržovat i při přecházení vozovky. Mnoho lidí si neuvědomuje, že pokud je blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou "Přechod pro chodce", "Podchod nebo nadchod", musí přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo. Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose.
Prechodprochodce.jpg
 
 
Chodec musí zapomenout na mýtus, že má při přecházení komunikace absolutní přednost. Před vstupem na vozovku se musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy. Jakmile vstoupí na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat.
 
 
Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy a nachází-li se na přechodu pro chodce nebo na vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem.
Sanitkazluta.jpg
 
 
 
 
Pokud tedy budete účastníky provozu na pozemních komunikacích, buď jako chodci při přecházení pozemní komunikace po přechodu pro chodce, nebo jako řidiči při přejíždění přechodu pro chodce, buďte velice opatrní a ohleduplní vůči ostatním účastníkům silničního provozu. Několikavteřinové zdržení u přechodu pro chodce vám určitě nenaruší zbývající část dne, ale může vám nebo někomu jinému zachránit i život.
Krizovatkastop.jpg
Čtěte dále:   Podvody s nabídkou zhodnocení peněz

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Z deníku Policie

Čt Dub 12 , 2012
Uvolnění nákladu v Humpolci. Poškodil radar v Humpolci a ujel. Pachatel způsobil škodu 125 tisíc korun. Podvody s prodejem dřeva. Mírný pokles nehodovosti za I. čtvrtletí. Čtěte dále:   Na dálnici u Humpolce havarovalo nákladní auto. Zasáhli hasiči

You May Like

Témata