Zemřel spisovatel Viktor Fischl

Svoji životní pouť ukončil v těchto dnech v požehnaném věku 94 let jeden z nejvýznamnějších a dle mého i nejlepších současných českých spisovatelů. V tomto předvolebním běsnění tato zpráva zní možná poněkud bezvýznamně. Když si ale uvědomím Fischlovo jedinečné dílo a pozoruhodné názory na člověčí život, musím se soustrastně pousmát nad současným hysterickým vřeštěním různých potrefených kachen.

Viktor Fischl též pracoval jako diplomat ve službách státu Izrael, kam v říjnu 1949 emigroval. V těchto službách vystřídal několik velvyslanectví až od roku 1977, kdy se již výhradně věnoval umění spisovatelskému. V Izraeli působil od roku 1955 pod židovským jménem Avigdor Dagan.
Ve své prozaické tvorbě psal o osudech Židů v meziválečné i poválečné Evropě a také často přemítal o vztahu člověka k Bohu. Jeho nejspíš nejznámější kniha Dvorní šašci byla přeložena do dvanácti jazyků, ve které popisuje tragické zkušenosti z koncentračního tábora (v různých táborech zahynula prakticky celá jeho rodina) a poválečné vyrovnání jedince se svým osudem. Snad nejlépe smysl knihy vystihuje výňatek " Pověz mi, Bože, jasně, co je dobré a co zlé a proč často to, co jsme pokládali za dobré, hyne v bídě a utrpení, zatímco zlé přetrvává odměněno slávou a bohatstvím"? Fischl celkem vytvořil na třicet románů, básnických i povídkových sbírek, takže by bylo velmi náročné a zdlouhavé popisovat celý tento výčet. Rád bych ale přeci jen vypíchl velmi zajímavý soubor povídek "Obžalovací spis" popisující morální rozklad naší společnosti v letech padesátých a knihu, která mě moc nadchla, s názvem "Kuropění". Je to lyrický příběh venkovského lékaře, který moudře rozpráví se svým kohoutem Pedrem a je jakousi kouzelnou "oslavou každodennosti". Přestože ho s věkem trápily různé nemoci a špatně viděl tak, že četl i psal s pomocí velké lupy, dále tvořil a překládal. Jeho posledním dílem z loňského roku je román o Sokratovi "Vy, soudci athénští" vydaný na začátku letošního roku nakladatelstvím Paseka.
"Mám takovou svou filosofii, Věřím, že čím víc se dokážeme jeden do druhého vciťovat, tím lépe si porozumíme a bude se nám snáze žít na tomto světě" řekl v jednom rozhovoru Viktor Fischl, jenž podle svých slov nemohl bez psaní být a tvrdil, že člověk má naději i v pekle. To, že nás opustil výjimečný člověk lze zjistit poměrně snadno. Stačí si přečíst jedinou (kteroukoliv) jeho knihu.

Čtěte dále:   HUMPOLECKÉ ZABIJAČKOVÉ HODY

Je též zajímavé, že tuto událost nepokládaly za nutné zveřejnit naše nejčtenější i-servery. No, možná je to dobře, možná bychom si zas museli počíst nějaké fašistické nechutnosti v komentářích čtenářů, jako v případě J. Moserové.

Karel Kratochvíl

2 thoughts on “Zemřel spisovatel Viktor Fischl

 1. Kdyz jsem byl na konci kvetna v jerusaleme, hledal jsem ulici mamila a jaffskou branu, netusil jsem {a ani muj zidovsky pruvodce ktery Viktora Fischla osobne znal], ze prichazi jeho posledni dny.
  nez jsem odletel, cetl jsem na doporuceni „meho knihkupce“ dve knihy, ktere patri k tomu nejlepsimu, co jsem ve svem zivote cetl.
  Ted sedim v dublinu, dalkey, procitam britskem listy, kde najdu zpravu o jeho smrti, zadam jeho jmeno do vyhledavace a vypadne zprava v humpolaku.
  Charlesi diky, v zamracenem dalkey na brehu more, melancholicka nalada, piti guinessu, pozorovani racku u veze muzea jamese joyce, to mi udelalo radost.
  Shalom
  david festa humpolec

  1. Zdravím do Dublinu i Joyceovi „Dubliňany“. Fischlovy knihy jsou taky pro mě jedny z nejlepších, co jsem četl. Jen je zajímavé (i trošku smutné), že si na něj nevzpomněly skoro žádné noviny ani televize. Karel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Nad tvrzí v Proseči vyroste rozhledna

St Kvě 31 , 2006
Torzo tvrze, která se tyčí na okraji obce Proseč za Kalištěmi, obsadí stavebníci i v letošním roce. Na počátku roku 2001 úspěšně Městský úřad v Humpolci inicioval započetí stavební opravy této cenné památky. Letos bude dokončena oprava zbylé zdi, kde uvolněné kameny v koruně stavby ohrožovaly návštěvníky. Po opravě se […]

You May Like

Témata