Životní příběh Vojty, kterému pomohli pracovníci jihlavského Káčka vstát ze dna

Vojta, mladý muž 26 let. Od svých pěti let vyrůstal v dětském domově, z důvodu nástupu jeho matky do vězení. S Vojtou nebyly žádné problémy, až do doby, než začal chodit na učiliště. V té době matku propustili z vězení, ta však o svého syna nejevila zájem. To Vojtu velmi trápilo a hledal cestu k tomu, jak trápení zmírnit. Svěřil se kamarádovi, ten mu nabídl jako řešení pervitin, díky kterému na to na chvíli zapomene. V tu dobu bylo Vojtovi 17 let.

Z příležitostného šňupání se stala každodenní záležitost. Problémy se stupňovaly, přestal chodit do školy, měl potíže vyjít s dětmi v domově i s personálem. V 18 letech ho vyhodili z učiliště a odešel z dětského domova. Chvíli pobýval u kamarádů, poté na squatu, kde začal užívat injekčně. Pro čistý injekční materiál si chodil na Káčko (Centrum U Větrníku), kde se pracovníkům svěřoval se svým životem. S jejich pomocí se dostal na detox a absolvoval tříměsíční léčbu na oddělení léčby závislosti.

Vojta tři roky abstinoval, našel si práci a přítelkyni, ta ho po dvou letech opustila. Vojta zažil další bolestné odmítnutí od ženy, kterou miloval. Opět našel dočasnou útěchu v pervitinu. Postupem času přišel o pronajatý byt, práci a zázemí, které si roky budoval. Přišly zdravotní problémy související s užíváním drog, abscesy, kolaps žíly, bolesti zubů. Naštěstí si Vojta vzpomněl, že naposledy mu s jeho situací pomohli pracovníci jihlavského Káčka a obrátil se na ně. Zpočátku byl velmi nedůvěřivý a paranoidní, což byl následek dlouhodobého užívání pervitinu, nechával si však alespoň ošetřit abscesy. Po čase začal pracovníkům důvěřovat a souhlasil s testováním na infekční nemoci. Díky tomu přišel Vojta včas na to, že má „Céčko“, kterým se nakazil při sdílení injekčního materiálu s jinými uživateli drog. Nemoc ho velmi vyděsila a začal přemýšlet o svém dosavadním způsobu života.

Životní příběh Vojty, kterému pomohli pracovníci jihlavského Káčka vstát ze dna
Životní příběh Vojty, kterému pomohli pracovníci jihlavského Káčka vstát ze dna

Káčkaři ho doprovodili na infekční oddělení, kde mu nastavili léčbu. Také společně vyřídili evidenci na Úřadu práce, dávky hmotné nouze a doplatek na bydlení, díky čemuž si mohl dovolit bydlet na ubytovně. Vojta si k tomu našel brigádu v lese, kde velmi rychle zjistil, že není bezpečné pracovat pod vlivem drog. S pomocí Káčkařů si domluvil léčbu v terapeutické komunitě. Tam Vojta zpracoval své pocity ohledně matky, naučil se zvládat stres a problémy jinak než užitím drogy a jak se vyhýbat situacím, které by pro něj mohly být rizikové z hlediska užití drogy.

Po roce stráveném v komunitě, Vojta začal znovu, v jiném městě. Absolvoval doléčovací program, našel si práci, bydlení. Zatím se Vojta drží, ale léčbou to neskončilo a je třeba, aby nadále spolupracoval s odborníky z oboru závislostí.

Pracovníci jihlavského Káčka sídlí v Jihlavě U Větrníku, ale pravidelně jezdí i do terénu do měst na Jihlavsku a Pelhřimovsku. Zde se snaží pomáhat lidem bojujícím se závislostí na omamných a psychotropních látkách, a to přímo na ulici.

Autor: pracovníci Centra U Větrníku Jihlava

U Větrníku 862/17, Jihlava
586 01 Jihlava 1

mobil: 736 523 675
e-mail: kacko@jihlava.charita.cz

 

 

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Exkluzivní promítání. Do Humpolce přijede Vaculík, Boudová i Ježková

Po Lis 15 , 2021
Kulturní moment, který Humpolečtí ještě nezažili. To bude určitě předpremiéra filmu Tady hlídáme my. Diváci se na vskutku jedinečné chvíle mohou těšit již 17. listopadu. Snímek uvidí v místním kině.

You May Like

Témata