Zlíňaci testují – Bistro269 – Vystrkov

9

Na tento relativně nový podnik jsme se dlouho těšili, jelikož na Googlu má naprosto vysoké, skoro dokonalé hodnocení 4,9. Zároveň jsme ale z jeho návštěvy měli tak trochu strach. Proč? Protože toto bistro je 100% veganské. A my vegani nejsme. Jsme velký maso-vejco-mlékožravci, a tak jsme chvíli sbírali odvahu. A ta doba konečně nastala. Jak jsme zde byli spokojeni?

Bistro se nachází v centru maličké obce Vystrkov u Humpolce. Z exitu 90 na D1 to k němu máte jen nějakých 800 metrů. My by jsme vznik tohoto podniku vůbec ani nezaregistrovali, kdybychom si nevšimli tabule, která na tento podnik láká na silnici z Humpolce na Pelhřimov. Jinak jsme nikde o něm na Internetu, ani stránkách o Humpolci nikde nic nečetli a neviděli. Bistro opravdu schované a je to takové překvapení tak trošku uprostřed ničeho. Bistro se nachází v budově obecního úřadu ve Vystrkově. Prostor, kde je teď bistro, býval obecní prodejnou, otevřenou pár dnů v týdnu. Ale prodejna skončila a pak tam dlouho nebylo nic než prázdno. Současní majitelé bistra v domě bydleli, a zažádali na obci o pronájem prostor. A tak tu vznikl tenhle podnik. A proč zrovna Bistro269? No to se třeba dozvíte na jejich webových stránkách.

Bistro samotné je uvnitř poměrně malinké, ale útulné, čisté a moc příjemně zařízené. Prostor je moc pěkný, najdete zde dětský koutek, zajímavý čtecí koutek s knihami pro velké a malé, věnující se převážně veganství a ochraně a pomoci zvířatům. Jsou zde informace o všemožných spolcích a azylových farmách, které se starají o zvířata a nezneužívají je. Plus mnoho dalších informací. Dále zde naleznete i doplňkový prodej veganské kosmeticky a různých dalších produktů. Je to hodně zajímavé a poučné.

Velice příjemní a milý jsou i majitelé, současně veškerý personál bistra. Jsou to manželé, kteří jsou velice přátelští a ochotní. Rádi si s vámi popovídají a proberou co a jak. Poradí a mile zodpoví všechny vaše všetečné dotazy. Jídlo si můžete sníst přímo v bistru a nebo si ho nechat zabalit i s sebou. Co je velice sympatické, že si můžete nechat zabalit jídlo či objednat nápoje do vratných obalů REkrabička a REkelímek. Je vidět že tady ekologické chování nejsou jenom kecy, ale skutečnost. V pondělí a úterý je v bistru zavřeno. V ostatní všední dny je otevřeno od 12 do 18 hodin (v pátek do 20), o víkendu pak od 11 do 20.

My jsme sem dorazili v neděli někdy kolem půl dvanácté. V bistru jsme byli druhými návštěvníky toho dne. Co se týká nápojů, tak s alkoholem tady nepočítejte. Nenajdete tu ani pivko. To může být pro spousty návštěvníků problém, nám to vůbec nevadilo. K pití si tak můžete dát některou z jejich čerstvě udělaných ovocných nebo zeleninových šťáv, dle sezony a dostupnosti. Jinak si můžete dát karafu s vodou a některou z opravdu široké nabídky bio limonád z Německa. K dispozici jsou i kávy, jelikož jsme ale ve veganském podniku tak pouze se sójovým nebo ovesným mlékem. Další možností je i některý z čajů LEROS. Ten jsem ochutnal k desertu i já. Dal jsem si čistý černý čaj a byl fakt dobrý. Další co tady můžete ochutnat je pravá CocaCola. A tím pravá je míněno to, že si nedáte naší hnusnou, českou, slazenou fruktózo-glukozovým sirupem. Majitelé vám nabízí tu dobrou, s obyčejným cukrem. Za mě velké plus, samozřejmě jsem si to nemohl nechat ujít. Byla fakt dobrá, jenom já osobně bych ocenil kdyby byla více chlazená a případnou možnost si do ní dát led. Manželka si dala jejich bezinkovou bio limonádu. Nijak úplně nenadchla, ale také nebyla špatná. Zase bychom bývali jenom ocenili větší vychlazení.

Co se týká nabídky jídel, tak k dispozici máte nabídku stálých jídel, nějaké sendviče, wrapy, tofíčka a nugetky. Najdete tam i veganský smažák a sladké lívanečky. Dále každý víkend jsou k dispozici jejich veganské burgery. K tomu každý den máte k dispozici jiný pokrm v rámci denního menu, a jednu polévku dle denní nabídky. Některá jídla jsou bezlepková, a některá jídla lze připravit v bezlepkové variantě po domluvě. Což je dle mého veliká výhoda pro ty, kteří lepek nemohou. Navíc je k dispozici vždy kromě sladkých lívanečků ze stále nabídky nějaký ten extra veganský desert dle denní nabídky.

My když jsme tu byli, tak byla v rámci denní nabídky veganská gulášová polévka. No a jelikož moje žena polévky miluje, tak jsme jí museli vyzkoušet. A pravdou je, že tato polévka obrovitánsky překvapila. A to v dobrém slova smyslu. Polévka obsahovala fazole, mrkev, rajčata a spousty další zeleniny, která byla krásně do měkka uvařena. Ale ta polévka byla hlavně strašlivě dobře ochucena. Navíc mikrobilinky, kterými byla polévka ozdobena jí propůjčovali další velice zajímavou, příjemnou chuť. Jak píši moje manželka polévky miluje, a tady prohlásila, že je to snad ta nejlepší gulášová polévka jakou kdy v restauraci jedla. A to že jich v restauraci jedla opravdu hodně, a to převážně těch s masem. A moje žena maso miluje. Ale tahle polévka jí opravdu nedchla. O tom že byla dobrá svědčili i slova jedné paní od vedlejšího stolu, která říkala své sousedce, že ona polévky moc nemá ráda, nijak jí nechutnají, ale že tato je opravdu skvělá, že jí moc chutná a že na takovou polévku by chodila pořád. Polévka byla podávána i s chlebem (pokud jste ho chtěli), který byl také moc fajn. Ale hlavně a především byl dokonale čerstvý. S polévkou jsme byli opravdu hodně nadšeni.

Při naší návštěvě byla v rámci denní nabídky podávána veganská svíčková s kynutým knedlíkem. No a tu jsem si musel prostě dát. Protože jsem si myslel že udělat veganskou svíčkovou, prostě není možné. Bez masa a bez smetany to přeci nemůže být dobré. No a řeknu vám, že už si to nemyslím. Ta svíčková byla prostě skvělá. Ano při prvním ochutnání cítíte, že je ta svíčková prostě trochu jiná než ta pravá. Je malinko cítit, že tam chybí ty chutě z naloženého hovězího, na které jste běžně zvyklí. Ale čím déle tu omáčku jíte, tak zjišťujete, že to vlastně není nijak na škodu. Omáčka byla krásně krémová, měla nádhernou barvu i konzistenci. Místo masa v ní byly podávány plátky nějaké masové náhražky, podlé mého tempehu.  Ten by tam ale klidně být nemusel, jelikož tady hrála prim právě ta omáčka. K omáčce byly podávány kynuté knedlíky (bez housky). Ty mě také velice překvapili. Byly krásně domácí a chutné, vůbec nechápu jak se jim povede takové skvělé kynuté knedlíky připravit bez vejce a mléka. No zjevně jsou k dispozici již velice kvalitní náhražky. A pravdou je, že mnohé normální restaurace, které jsme v poslední době navštívili, a které se tváří jako že vaří českou klasiku, by se sem mohli přijít podívat a učit se, jak se dá domácí knedlík vyrobit a ne podávat ty kupované molitany, co jsme mnohokráte zažili. K omáčce jsme dostali i brusinky, což je super. Terčík v podobě veganské šlehačky a citronu se nekonal. 😉 Manželka samozřejmě také ochutnala a také byla moc spokojená. Veganská svíčková nás mile překvapila a byla prostě super.

Čtěte dále:   Byli jsme ve vyhlášené Haškově hospodě v Lipnici

No a jelikož oba dva máme rádi smažený sýr, tak jsme nemohli odolat ani tomu, že jsme si tedy objednali veganskou verzi smažáku. Ten je zde podávám s hranolky, tatarskou omáčkou a zeleninovou přílohou. Ta zelenina je za příplatek a popravdě jsme z ní byli tak trochu zklamání. Byla to zeleninová příloha a la devadesátky, prostě jen nakrájená paprika, salátová okurka, rajče a salátek, bez nějakého výraznějšího dochucení. Tady by si ta zelenina asi zasloužila něco navíc. Hranolky byli vcelku dobré. Tyto byly takového toho stylu julienne, tedy hodně tenké. Víme že někdo to preferuje, my máme přeci jenom rádi hranolky silnější, kdy jsou napovrch křupavé a uvnitř stále vláčné a měkké. Ale to je osobní preference. Co se týká tatarské omáčky, tak manželka s ní byla velice spokojená, říkala že tam necítí žádný rozdíl. Já jsem přeci jen v chuti cítil nějaké ochucovadlo, nebo možná nějaké sladidlo. Ne že by to bylo nějak výrazné, ale mě tam ta chuť byla navíc a byl bych raději kdyby tam nebyla. Tatarské omáčky bychom ocenili, kdyby bylo k tomu množství hranolků více. Brzy došla a ke konci nám chyběla. No ale zato ten veganský smažený sýr byl naprosto famózní a bombastický! Nikdy bych nečekal že může být tak dobrý. Žádnou lepší veganskou náhražku smaženého sýra jsem nikdy v životě nejedl. Ono to spíše strukturou a chutí něco jiného než klasický smažený sýr z eidamu nebo goudy, připomínalo to více smažený hermelín. Sýr krásně vytékal, ale především byl opravdu moc a moc chuťově dobrý. Úplně jsme z něj byli nadšení a skoro se o něj poprali.

Já jsem následně neodolal ani desertu. Na výběr byly ony lívanečky, které si můžete dát s marmeládou, některým ze sirupů nebo nuttelou. Ale kromě toho zde mají ještě na pultě k prodeji další. Byly zde k dispozici třeba muffiny s lesním ovocem, já jsem si nakonec vybral sójový dezert s ovocem. Manželce 2x nechutnal, ta pěna jí nevyhovovala. Já jsem naopak tady žádné problémy neměl, dezertík mi přišel chutný, krémový. Ovoce v něm bylo dost, bylo jak navrchu dezertu, tak další ovoce bylo uvnitř v krému. Společně s černým čajem výborná kombinace a i na dezertu jsem si pochutnal, ačkoliv na ně příliš nejsem.

Co dodat závěrem? No bylo to obrovské a milé překvapení. Takovýto podnik bychom uprostřed Vystrkova opravdu nečekali. Myslím si, že mnohá města by nám takovouto veganskou restauraci mohli (a měli) závidět. Podnik by si zcela jistě zasloužil i větší propagaci ze strany města. A je neskutečně fajn, že vegané z Humpolce a okolí mají takovouto příležitost si dát skutečně dobré veganské jídlo. Navíc je super že denní nabídka je každý den jiná, takže pro ně je stále z čeho vybírat. Ale i my jako nevegani jsme byli spokojení a nadšení. Jídlo bylo výborné a moc jsme si pochutnali. Byli jsme velice příjemně překvapeni chutěmi. A pokud jste také nevegani,  a pokud váháte, zda vám bude chutnat, tak neváhejte! Protože prostě bude! A pro vegany, je tenhle podnik asi prostě povinnost. 🙂 Co musíme opravdu vyzdvihnout je také prostředí bistra a obsluhu, neboli majitele, a jejich milé vystupování. Bistro je animal friendly, na což jste upozorněni hned u vstupu. Můžete sem svého čtyřnohého miláčka vzít (a to nejen psa, ale i jiná zvířata) a budete tady s ním vítání. Pan majitel navíc zjevně zvířata miluje, s našim pejskem se hned skamarádili. Pro psa je tu k dispozici i miska s vodou, a my jsme pro naší blbku dostali i veganskou psí mňamku. Kterou zblajzla bez problémů, což jsem se hodně divil, jelikož ona takovéto náhražky většinou opravdu nechce jíst. Co se týká cen jídel, tak jsou dle mého naprosto přívětivé, a dost mě překvapili. V dnešní době, kdy je všechno to bio, vege a vegan totálně IN se toho většina podniků snaží zneužit a ceny za tyto jídla posazuje do naprosto nesmyslných výšin. To se tady naprosto neděje. I s tím nejdražším jídlem se tu prostě vejdete pod stovku. A to je si myslím teda v dnešní době věc nečekaná. Příjemně překvapilo a divím se, já bych ty ceny nastavil podstatně výše, zvlášť pokud bych měl podnik takhle blízko dálnice.

Čímž se ale dostáváme k dvěma malým detailům, které považuji za mínus. Jedním z nich jsou toalety. Ty jsou sice ve stejné budově, ale mimo bistro. Musíte na ně vyjít ven, obejít budovu a tam na druhé straně jsou. Vím že s tímhle mohou majitelé asi těžko něco dělat a že to je prostě dáno řešením budovy. Ale je to taková malá otravná drobnost. A druhá věc jsou tak trochu velikosti porcí. Ty jsou podle nás přeci jenom malinko menší než by jsme čekali. Těch knedlíků u svíčkové bych přeci jenom snesl o jeden více, a stejně tak u smaženého sýra bychom přivítali dva trojúhelníčky, ten jeden se nám zdál málo. Jako nakonec jsme odcházeli najedeni, ale pravdou je, že pokud by jsme si nedali polévku ,desert a nepřiobjednali si zeleninu a chléb, tak by jsme asi odcházeli polo najedení a brzy by jsme asi měli hlad. Což asi z nějakého hlediska je správně, ale za mě to je takové malé mínus, a některé zákazníky by to mohlo odradit od další návštěvy. Hodně, hodně jsme váhali, jestli tomuto podniku neudělíme nakonec pět hvězdiček. Ale pětky mi jen tak nedáváme. 🙂 Přeci jen se najdou ještě nějaké ty maličkosti. Ale kdykoliv pojedeme kolem, a budou zde mít otevřeno, tak se zde rádi znovu zastavíme a ochutnáme další veganskou dobrotu. A nemůžeme jinak, než to samé doporučit i vám.

Celkové hodnocení tak je nakonec 4 hvězdičky z pěti, ale tato restaurace je opravdu zjevení a překvapení na Vysočině.

Webové stránky bistra naleznete na adrese: https://bistro269.cz/

Axl

9 thoughts on “Zlíňaci testují – Bistro269 – Vystrkov

 1. Zdá se,že objekt má vstup bez schodů, pokud ano, tak tleskám, mnohé knajpy v Humpolci a okolí by mohly závidět.

  1. Hmmm, zajímavý postřeh. Díky za něj. Tohohle jsem si ani nevšiml a ani jsem to nijak v restauracích nehodnotil. Musíme se na to asi zaměřit.

   Ale když se tak zpětně kouknu na ty restaurace v Humpolci a okolí, co jsme testovali, tak bych to neviděl až zas tak špatně:

   Hotel Farma Pelhřimov – bezbarierové, nikde žádné schody a nic podobného, tady můžou vadit tak maximálně prahy u dveří
   Motel Velký Rybník – to samé, tady se tím dokonce chlubí, že jsou bezbariérový hned u vstupu
   Bernard – Pivnice na Štokách – sice v patře, ale je tu prostorný výtah, na žádné bariery si tu nemohu vzpomenout
   Motorest Melikana – ano tady je pár schůdků z parkoviště k podniku. Nepamatuji si ale jestli tu také nebyla nájezdí plocha pro vozík – jinak totálně bezbariérové, až snad na přístup na toalety
   Hotel Kotyza – ano tady jsou zase schůdky ode dveří z náměstí. Opět si ale už nevzpomínám jestli tam taky nebyl náhodou nájezdík
   Kocanda Želiv – ano tam jsou schůdky
   Haškova hospoda v Lipnici – ano zase schůdky

   Takže bych to zas až tak strašlivě neviděl. Ano bylo by rozhodně co zlepšovat.

   1. kotyza, predpokladam, se da navstivit i bezbarierove ze zadu. Kocanda – bezbarierove pres prisali. Haskovu hospodu neznam. Mimochodem, nove hospody uz asi ani bez vstupu pro vozickare neschvali.

    1. U nových by to měla být samozřejmost, ale nejde jen o vstup, přirozenou součástí bezbariérového objektu by mělo být i WC přístupné. To bývá v některých městech často velmi těžké najít.

 2. Tak kdyz se stavi nova hospoda, tak by mela byt ztp-friendly automaticky. Predelavat ty soucane je ale pro hospodskeho mnohdy financni nesmysl nebo proste prakticky nerealizovatelne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolec na videu: Výrobní závod Valeo Humpolec

Čt Úno 22 , 2024
Projděte se virtuálně v moderním a vysoce automatizovaném výrobním závodě Valeo Humpolec, kde vznikají kompresory klimatizace do aut. Čtěte dále:   Zlíňaci testují - Zverimex BistroBar Jihlava

You May Like

Témata