Změňte postoj k marihuaně, žádali v Třebíči mladí

1

Beze strachu. Takové motto přivedlo v sobotu odpoledne ke kamenné mohyle na Hrádku v Třebíči několik desítek mladých lidí, kteří přišli podpořit hapenningovou akci zaměřenou proti represím za pěstování a užívání marihuany. Vyznavači konopí chtěli veřejně sdělit, že na marihuaně nevidí nic špatného a že mezi uživateli jsou i slušní a spořádaní lidé. „Přístup ke konopí by se v naší republice měl změnit. Tato droga totiž mezi mládež už dost pronikla. A alkohol je, myslím, mnohem horší droga,“ řekl svolavatel akce Zdeněk Prukner. K užívání a pěstování marihuany se mladý muž veřejně přiznává. „Chceme, aby se na to i rodiče podívali trochu jinak, aby to nebyl takový strašák a lidé si nemysleli, že se marihuana píchá do žil. Taky chceme ukázat, co všechno se z konopí vyrábí a jak se dá využít,“ odkázal Prukner na výrobky z konopí jako textilie, čokoláda či kosmetika. Na druhou stranu však připustil, že užívání marihuany mezi nezletilou mládeží může být problém a že droga může nastartovat jistou závislost. „Podle mých informací je ale větší procento lidí, kteří na tvrdé drogy přejdou z alkoholu, ne z marihuany,“ argumentuje mladý muž.
Happening za marihuanu se v Třebíči konal vůbec poprvé. Město se tak vedle Prahy, Brna a Plzně stalo jedním ze čtyř českých měst, která se k celosvětové akci Million Marijuana March připojila. Každoročně se happening koná ve sto padesáti metropolích světa.

Podobné akce podle Pruknera nemají příliš velký smysl v anonymních velkoměstech. Naopak ve čtyřicetitisícové Třebíči, kde se téměř všichni znají, se může lépe ukázat, že marihuanu podporují i slušní lidé. „Sám jsem donedávna dělal skautského vedoucího, a myslím si, že nejsem žádný vagabund a feťák. Jsem živnostník a kouřením marihuany nedělám nic špatného,“ míní Prukner, který podobných lidí prý zná spoustu.
Ještě před zahájením akce vysbírali mladí lidé do igelitových pytlů odpadky v okolí mohyly. Organizátor oslovil příchozí, aby pořádek udrželi i nadále a chovali se slušně.
Jedním z nepřehlédnutelných účastníků byl i vysoký mladík s natuženými vlasy na vyholené hlavě. Proč na Hrádek přišel? „Na marihuaně nevidím nic špatného. Pro dospívající je konopí určitě lepší než alkohol,“ řekl devatenáctiletý mladík, jenž si přál zůstat v anonymitě.
Na Hrádku byla v sobotu zastoupena i druhá strana. Třebíčský klub Zámek, který se zaměřuje na prevenci a podchycuje mladé lidi experimentující s drogami, a K-centrum, které pracuje přímo s drogově závislými lidmi. Jak uvedla vedoucí klubu Zámek Magdalena Sedláková, zařízení eviduje kolem 200 klientů. Z nich má podle Sedlákové přes 80 procent zkušenost s marihuanou. „Horším problémem je ale čichání toluenu,“ podotkla vedoucí. Podle zastánců užívání pomáhá marihuana například astmatikům, omezuje žaludeční potíže při chemoterapii, zpomaluje růst zhoubných nádorů, ulevuje při bolestech kloubů, pomáhá s léčbou nespavosti, či dokonce závislosti na alkoholu.
Marihuana má však i řadu odpůrců. Například britští vědci jsou přesvědčeni o tom, že škodí více, než se dosud předpokládalo. V nejnovějším vydání časopisu British Medical Journal uvedli, že její pravidelné užívání zvyšuje riziko duševních poruch, jako je schizofrenie či deprese. Kuřáci marihuany rovněž riskují rakovinu plic, jazyka a další typy rakovinových onemocnění. Vědci se také domnívají, že kouření marihuany může přispívat k srdečním chorobám.

Čtěte dále:   Dětská skupina Mláďata Humpolec

Axl

One thought on “Změňte postoj k marihuaně, žádali v Třebíči mladí

  1. Proč jim tu trávu nedáte volně do prodeje ?
    Zbytečná tabu a pocity vyjímečnosti možná vedou
    k závislosti i lidi , které by to nenapadlo
    v případě , že bude ke koupi stejně jako jiné
    návykové látky .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Na výstavě v Jihlavě projdou návštěvníci českou historií

Po Kvě 5 , 2003
Českou historií mohou od středy projít návštěvníci Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, kde bude otevřena multimediální výstava Krásy a tajemství České republiky. Cestovat v čase mohou od pravěku, přes dobu bronzovou, či slavnou éru císaře Karla IV. a rudolfinskou renesanci až ke vzniku České republiky. To vše v 18 sálech […]

You May Like

Témata