Anketa o nejhezčí studánku Vysočiny

Všichni milovníci přírody se mohou zapojit do nové ankety, kterou vyhlásilo občanské sdružení Zelené srdce v rámci otevírání studánek v okolí Mladých Bříšť. Vaši nominaci na nejkrásnější, nejmilejší, nejlepší, nejvydatnější či nejoblíbenější studánku můžete posílat na adresu sdružení do konce října.

Návrh by měl obsahovat jméno studánky, popis cesty, kde ji hledat, fotografii, kontakt a zdůvodnění, proč by měla získat titul Studánka Vysočiny roku 2007. Návrhy nutno zaslat poštou na adresu: Občanské sdružení Zelené srdce, Mladé Bříště č.2, 396 01 Humpolec.


 


Tuto neděli se příznivci a ochránci přírody vydali na již sedmou slavnost „Otvírání studánek“ v Mladém Bříšti. Na Den Země putovali od studánky Polní ke Studánce lesních skřítků. Polní je jedna z mála studánek, která se zachovala ukrytá pod polní mezí. Díky tomu nebyla zrušena při melioracích. U Poustevníkovy studánky, která byla další na cestě, žil – jak z názvu vyplývá – poustevník. Třetí na trase pak byla Rousínovská kašna. „Kašna“ proto, že v její blízkosti dle pověsti stálo město, které zkamenělo, a jediné, co se z něj zachovalo, byl pramen, jenž napájel městskou kašnu. U čtvrté se podle bájí objevují lesní skřítkové. Samotného odemykání studánek se za pomoci velkého dřevěného klíče zhostily místní děti, které u každé ze studánek zahrály na flétnu a zarecitovaly.


 


Duchovním otcem celé akce je ekolog Pavel Koubek. Jakmile vyčistí budky pro sovy, přenese ropuchy při jejich jarní migraci přes nebezpečné silnice, vydává se každý rok čistit studánky, aby byly připraveny na jarní slavnost. Před dvěma roky napsal knihu „Krajem zapomenutých studánek“ o 60 studánkách v kraji Vysočina. V jejich mapování pokračuje, stejně jako jihlavští ochránci přírody. Ti jich prozkoumali přes 140, v sobotu pořádali tradiční otvírání studánky Emanuely. V kraji mají ochránci přírody zmapováno přes 300 studánek, o 80 z nich se pravidelně pečuje.

Čtěte dále:   Brod zahltily kilometrové kolony. Důvodem je příprava křižovatek na obchvat

 


(Zdroj: Pelhřimovský deník)

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Velká komunikační hra aneb "Hledání týmu Alfa"

Čt Dub 26 , 2007
Zůčastněte se velkolepého projektu! To tu ještě nebylo! Velká hra pro celý Humpolec a jeho okolí. Čtěte dále:   V Humpolci bude jídlo. Vrací se festival rekordů. Tipy na víkend na Pelhřimovsku

You May Like

Témata