Politiky v kraji čekají hned troje volby

Vysočinu čeká volbami nabitý rok. Politické strany už vybírají svoje kandidáty do Evropského parlamentu, krajského zastupitelstva, a také do Senátu. Mezi kandidáty se objeví řada známých komunálních politiků, poslanců, či krajských zastupitelů.

Strany už zbrojí: příští rok nás čekají hned troje volby a výběr kandidátů se pomalu začíná rozbíhat. Lze předpokládat, že se mezi nimi objeví řada již nyní známých komunálních politiků, poslanců, či třeba krajských zastupitelů.
Nejdříve jsou na řadě červnové volby do Evropského parlamentu (EP), v listopadu pak budou následovat volby nových krajských zastupitelů, a také senátora či senátorky pro volební obvod, zahrnující Jihlavsko, a také Dačicko a Slavonicko, které je součástí Jindřichohradecka.
Definitivní podobu dostanou kandidátní listiny do voleb ve většině případů do konce března, ale už nyní lze na některá z pravděpodobných jmen ukázat. Dochází i k prvním překvapením.

Primátor Výborný neunesl atmosféru

Senátním kandidátem jihlavské místní organizace ODS, největší buňky této strany na Jihlavsku, se například po pondělních primárních volbách stal nynější jihlavský manažer ODS Erich Janderka. Jeho protikandidát – jihlavský primátor Vratislav Výborný – z nominace odstoupil. „Odstoupil jsem kvůli atmosféře, která se tam utvořila, dál to nehodlám komentovat. Není to uzavřené, ale s největší pravděpodobností už do Senátu kandidovat nebudu,“ řekl k volbám Výborný.
Janderka však nemá vítězství zaručené, protože jej ještě musí podpořit oblastní sněm a pak i regionální sněm ODS, který bude 25. října. Regionální sněm také schválí kandidáty krajské ODS pro volby do Evropského parlamentu.
Jihlavská ODS v pondělí též vybrala čtyři kandidáty do krajského zastupitelstva, z nichž jedním je zástupce jihlavského primátora Vladimír Hink.
O kandidatuře uvažuje i první zástupce krajského hejtmana a šéf krajské ODS Miloš Vystrčil. „O post krajského zastupitele se chci ucházet, všechno záleží na našich primárkách,“ řekl Vystrčil.

Uvidíme, říká hejtman František Dohnal

Za Čtyřkoalici v minulých krajských volbách kandidoval František Dohnal (nezávislý), který se stal po zvolení zastupitelem také krajským hejtmanem. O jeho osobě se spekulovalo jako o možném kandidátovi do EP.
Sám Dohnal nyní řekl, že o takové kandidatuře nikdy neuvažoval. Nevyloučil však, že bude-li oficiálně osloven pro kandidaturu do zastupitelstva kraje Koalicí, bude takovou nabídku zvažovat. „Zatím je na to brzy, na rozhodování je více než rok času,“ řekl Dohnal.
Kandidátem Koalice do krajského zastupitelstva bude s největší pravděpodobností také stávající radní a šéf krajské KDU-ČSL Václav Kodet.
Lidovci by měli o svých kandidátech do EP, kraje i senátních voleb rozhodnout v lednu. „Do senátních voleb ještě nebyly vyhlášeny primární volby, takže se zatím kandidáti nemohli přihlásit,“ řekl krajský lidovecký tajemník Antonín Holub. Nominovaní kandidáti KDU-ČSL do voleb do EP budou vyhlášeni do konce ledna.

Senátorkou chce být také Volfová

Horkým senátorským kandidátem bude jistě Václav Jehlička (bezpartijní, zvolen za Čtyřkoalici), u kterého je vysoká pravděpodobnost, že se bude opět pokoušet o přízeň voličů a bude mít i reálnou šanci křeslo v Senátu na dalších šest let obhájit.
Jeho sokyní se možná pod sociálnědemokratickou vlajkou stane bývalá poslankyně Jana Volfová, která je ochotna za ČSSD v jihlavsko-jindřichohradeckém obvodu kandidovat. „Další kandidáti zatím nejsou, schvalovat je bude obvodní konference 18. října,“ řekl krajský tajemník ČSSD Zdeněk Ryšavý.
Dvěma kandidáty regionální ČSSD do voleb do EP jsou Zdeněk Doležel a Jaroslav Bártl. Jejich pořadí však bude pro celou ČSSD schvalovat její ústřední výkonný výbor 27. září.
Definitivní kandidátku ČSSD do krajských voleb schválí 22. listopadu. „Většinou jsou to současní zastupitelé nebo lidé z komunální politiky,“ řekl Ryšavý.
Žádné jméno prozatím ani pro jedny volby dosud neprozradili komunisté. „Máme pár možných kandidátů do senátek, ale zatím jsme s nimi nemluvili, proto to ještě nebudeme dávat ven,“ řekl krajský tajemník KSČM Pavel Kalabus. Kandidáty KSČM do senátních voleb podle něj však budou lidé „známí ve svých okresech.“ Jména kandidátů budou komunisté znát v půli února, nejpozději v březnu.

Nezávislé povede do voleb Černá

Vysoce pravděpodobným lídrem SNK-Sdružení nezávislých (dříve SNK) do krajských zastupitelských voleb bude stávající zástupkyně hejtmana Marie Černá. Strana se připravuje také na volby do Evropského parlamentu, i když jména kandidátů zatím nezná. „Do senátních voleb také hledáme schopné kandidáty, ale jména pro jihlavský obvod zatím nemohu říci, budeme je vědět tak za měsíc nebo dva,“ odhaduje Zdeňka Marková, místopředsedkyně SNK – Sdružení nezávislých.

Půjde Unie v koalici, nebo samostatně?

Zda bude kandidovat do voleb do Evropského parlamentu Unie svobody – Demokratická unie (US-DEU) příští rok na jaře samostatně nebo v rámci nějaké koalice, o tom rozhodne republikový výbor strany 26. září v Litomyšli.
Podle předsedy Petra Mareše by se však US-DEU měla o úspěch pokusit samostatně. „Osobně jsem dnes vyzval naše členy, aby zvolili variantu samostatné kandidátky,“ řekl Mareš po pondělním setkání se zástupci US-DEU z krajů Královéhradeckého, Pardubického, Jihočeského a kraje Vysočina v Jihlavě.
O volební strategii pro krajské volby na podzim příštího roku bude US-DEU rozhodovat koncem listopadu. Podle Mareše je pravděpodobné, že strana ponechá krajům v otázce taktiky velkou autonomii v rozhodování. Vedení předpokládá, že zástupci US-DEU v krajích se nebudou dohadovat o spolupráci s komunisty nebo vytvářet koalice s levicovými, byť demokratickými stranami, řekl Mareš. US-DEU bude podle něj otevřena spolupráci s malými regionálními seskupeními podle specifiky jednotlivých krajů nebo s partnery, s nimiž spolupracovala v minulosti.

Jaké volby čekají v roce 2004 Vysočinu

– červen – volby do Evropského parlamentu

– listopad – volby do krajského zastupitelstva – volby do Senátu (týká se pouze volebního okrsku, do nějž spadá Jihlavsko)

Zdroj: MF-DNES Vysočina

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Hurikán Isabel v Americe

Čt Zář 18 , 2003
Hurikán Isabel začal sužovat pobřeží USA, míří i do Washingtonu. Jak takový hurikán vypadá z oběžné dráhy Země? Rozhodně jako neškodná malůvka …

You May Like

Témata