Archeologové na Orlíku učinili zajímavý objev

2

Při opravě severní stěny dělostřeleckého opevnění odhalili badatelé další střípky z dávné minulosti.

Bastion (zemní, zpravidla obezděná dělostřelecká bašta pětibokého půdorysu) na Orlíku patří k nejvýznamnějším objektům svého druhu v celé republice. Dosud se předpokládalo, že vznikl jako součást přilehlého renesančního paláce v 16.století. Hradba bastionu je ve skutečnosti staršího data a její využití pro dělostřelectvo bylo druhotné. Zároveň se přišlo i na poměrně rozsáhlé stavební úpravy hradu a další neméně důležité objevy, zejména pak úlomky keramiky a kovové předměty náležící do 13. či 14. století.


Opravy a záchranný archeologický výzkum části bastionu a severní hradby byly zahájeny na jaře letošního roku a práce dosud stály 700 tisíc korun.


 


Návštěvní doba  hradu je prodloužena do konce měsíce ŘÍJNA –   sobota, neděle, svátky  10:00 – 17:00 hod.   


Pokud se změna osvědčí, bude zváženo i další rozšíření návštěvní doby.  Dále jsou chystány změny návštěvní doby i pro rok 2009, budou zveřejněny do konce roku 2008.


 


Hledači času – Dějepis na Orlíku
Profesor dějepisu Klasického gymnázia Modřany Jaroslav Pinkas přibližuje svým studentům historii v prostředí středověkého hradu. Profesor vychází z přesvědčení, že v konkrétním prostředí středověkého hradu se toho studenti dozvědí o středověku daleko víc než ve školních lavicích. A tak si studenti z jeho iniciativy vyrobili zbroj a pokusili se zrekonstruovat průběh dobývání hradu Orlík u Humpolce, k němuž došlo v roce 1404.


Pokud jste pořad nestihli shlédnout v televizi 7.10.2008 v 17:00 hod., tak se můžete podívat v archivu ČT :


http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10169362486-hledaci-casu/208572230610005-07.10.2008-17:00.html


 


 

Čtěte dále:   Humpolák šiřitel dezinformací?

myska

2 thoughts on “Archeologové na Orlíku učinili zajímavý objev

  1. Bylo by jistě zajímavé dozvědět se další poznatky o vzniku základů Orlíka. Pan učitel (žádný profesor) má správný přístup k výuce, bohužel ne vždy pravdu, čehož jste si v pořadu jistě všimli.

    1. Ale to je opravdu, ale opravdu v pořádku. Pravdu má v této zemi vždy snad jen Václav Klaus, ne? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Soukenictví v Humpolci a různé povídky i příběhy VII

Pá Říj 10 , 2008
Pokračování vzpomínek soukeníka Adolfa Havelky. O tom, jak vznikly první valchy na řece Želivce a jak pýcha předchází pád. A v neposlední řadě o tom, že podmáslí s tabákem píti, značí zažívaní pokažené míti. Čtěte dále:   Hradozámecká noc s nočními prohlídkami

You May Like

Témata