BERNARD CUP JDE DO FINÁLE

V sobotu 9. března vyvrcholí 40. ročník zimního fotbalového turnaje v Humpolci, Bernard Cup 2013.

Na pořadu jsou zápas o třetí místo a finále. O bronz si to rozdají staří známí z I.B třídy, týmy Košetic a Budíkova. Finále svede proti sobě na trávníku týmy Herálce (I.A třída), a Žirova (OP Pelhřimovska). Herálecký Sokol byl od počátku považován za favorita, vždyť ještě loni hrál nejvyšší krajskou soutěž. „Se hrou nemůžeme být spokojeni. Z týmu, co hrál krajský přebor, máme k dispozici už jen tři hráče“, povzdechl si vedoucí týmu Miroslav Bárta. Zápasy ve skupině prošel Herálec až na drobné problémy s Lipnicí suverénně. Čtvrtfinále s Novým Rychnovem ale vyhrál jen díky neuvěřitelné smůle soupeře a plné ruce práce měl i v semifinále s Košeticemi. Největší sílu Herálec ukázal v zahrávání standardních situací. Tým Střepiny Žirov platí za největší překvapení turnaje. Ve skupině si poradil se s třemi soupeři z vyšší soutěže a díky bezchybné defenzivě prošel play-off až do finále. „Vzhledem k těžkému losu jsme moc nepočítali s postupem tak daleko. Skvěle jsme se rozjeli už ve skupině, výborně zahrála hlavně defenziva. Kéž by nám to takhle šlapalo i na jaře“, hodnotí dosavadní účast v Bernard Cupu trenér Jiří Doležal. V turnaji, který je jinak bohatý na góly drží Střepina unikátní bilanci, v pěti zápasech inkasovala jediný gól! Finále tedy může být zcela otevřenou bitvou a dost možná dojde na penaltový rozstřel.

Vítěz z pelhřimovska nabo havlíčkobrodska?

Oba letošní finalisté zatím chybí mezi jmény vítězů, jeden z nich bude devatenáctým vítězem ve čtyřicetileté historii turnaje. Nejčastěji se v listině vítězů vyskytují týmy Humpolce (11x), Ledeč a Světlá zvítězily pětkrát, čtyřikrát dosáhl na vítězství Pelhřimov. V galerii vítězů převažují týmy z pelhřimovska (24 titulů), zbylých 15 titulů si připsaly týmy z havlíčkobrodska. Finalisté mohou tedy ovlivnit i tuto bilanci.

Od Vítězného února k pivu

Turnaj začal v roce 1974 jako „Pohár Vítězného února“ a 15 let se pod tímto politicky vynuceným názvem hrál. Po roce 1989 se ve jménu objevilo jméno pořádajícího klubu, nejdříve „Zimní turnaj Jiskry Humpolec“, po přejmenování klubu pak „Zimní turnaj FK Humpolec“. V roce 1997 začala éra turnaje s titulárním sponzorem. Po dvou ročnících takto zafungovaly místní firmy Truhlářství Profil, a Hukov. V roce 2003 začalo  spojení Zimního turnaje a Rodinného pivovaru Bernard. Pivovar přispívá finančně a věnuje i dárky pro nejlepší. Jubilejní ročník může oslavit každý účastnický tým. Všechny obdrží sud piva Bernard!

Dobrou zprávou pro účastníky příštích ročníků je to, že tento bonus chtějí pořadatelé zachovat i do budoucna.

Čtěte dále:   Výběr Vysočiny amatérských fotbalistů zabojuje o další postup v Region´s Cupu

Turnaj měl několikrát „namále“

Zimní turnaj za čtyři dekády zažil období světlejší i ponurejší, sportovní úroveň i zájem klubů hrát v zimě venku se pohybovaly jako na houpačce. Dlouholetý předseda FK Humpolec ing. František Krupička popsal situaci v lednu 2007 takto: „Poslední ročníky na škvárovém hřišti, to byl jen boj o zachování holé existence turnaje motivované dlouhou nepřerušenou řadou ročníků.  Humpolecký zimní turnaj je určitě nejstarší nepřetržitě hraný na Vysočině a Jižních Čechách, a jeden z nejstarších v České republice vůbec. Účastníky se mi shánělo složitě, ale vždy jsem se řídil heslem, že já jsem turnaj nezaložil a tak ho nemám právo ani zrušit.“

Nová doba – umělá tráva

Novou éru zimního turnaje odstartovala přestavba škvárového hřiště na sklonku roku 2006. Tehdy získal Humpolec nejmodernější umělý trávník na celé Vysočině. Nový povrch přilákal rekordní počet týmů, s dalšími roky a novými hřišti v jiných lokalitách ale zájem přirozeně opadal.

Pořádání 39. ročníku turnaje v roce 2012 se po změnách ve správě fotbalového areálu ujaly Technické služby města Humpolce. Tradici nepřerušené šňůry ročníků se podařilo zachránit až na poslední chvíli díky místním menším klubům. Týmy z místních částí Humpolce – Sokol Plačkov a Vysočinu Petrovice doplnily Sportovní klub Jiřice a Rovnost Budíkov.

40. ročník zimního turnaje pořádá znovuobnovený klub A.F.C. Humpolec. „Počasí nám letos přeje“, libuje si Martin Hendrych z A.F.C. a dodává: „je to brnkačka, když máme nahoře takové pomocníky, jako starého Žáťu, Tesila a další“ a doplňuje svá slova gestem ukazujícím k nebi. Ano, i pro jmenované legendy se hraje v Humpolci zimní fotbal. Ve skromných podmínkách, bez velkých jmen, ale srdcem. Přijďte se přesvědčit na finále!

Program finálového dne – sobota 9. března:

16:00 zápas o 3. místo Budíkov – Košetice

18:00 finále Žirov – Herálec

Po skončení utkání o 3. místo (cca v 17.45 hodin) dojde k předání cen týmům umístěných na 3. až 8. místě a u těchto týmů také k vyhlášení jejich nejlepších hráčů.

Po skončení finále (cca 19.45 hodin) dojde k vyhlášení vítěze a týmu umístěného na druhém místě, dále bude vyhlášen nejlepší hráč obou týmů a také nejlepší brankař a střelci turnaje.

Bercup932013.jpg

Bercup9320132.JPG

A.F.C. HUMPOLEC
Dolní náměstí 34
Humpolec
www.afchumpolec.eu
www.facebook.com/AFCHumpolec

Motto:"Snažíme se povznésti náš club ve prospěch celku. Pomožte nám, staňte se členy A.F.C. Humpolec"

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Rocková Lipnice spouští předprodej

St Bře 6 , 2013
Ve druhé polovině února odstartoval předprodej na jubilejní 20. Rockovou Lipnici, která se uskuteční na začátku prázdnin v amfiteátru v Lipnici nad Sázavou. Čtěte dále:   Pozvánka na hasičskou soutěž do Hněvkovic

You May Like

Témata