Českem se prohnaly silné bouřky, stále platí výstraha ČHMÚ

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v noci na úterý upravil výstrahu před velmi silnými bouřkami. Ty se už během pondělního odpoledne začaly objevovat na větší části našeho území. Současně meteorologové také upřesnili varování před povodněmi. Povodňová bdělost je platná až do úterního poledne. Voda zatopila ulice v Humpolci.

Přes Česko se v pondělí odpoledne, večer a v noci na úterý přehnaly bouřky, které byly ojediněle i silné nebo velmi silné. Místy se podle Českého hydrometeorologického ústavu objevovaly i větší kroupy, podle radaru mohly mít až tři centimetry. Na východě Čech byly v bouřkách zaznamenány nárazy větru mezi 70 a 80 km/h a úhrny kolem 30 mm za hodinu.

 

„Srážkově tak byla tato bouřková epizoda slabší než ta předešlá (nedělní), při které například na Šumavě napršelo ojediněle i přes 50 mm za hodinu. Dle modelových podkladů přitom měla být co do množství srážek srovnatelná,“ hodnotí ČHMÚ.

 

Meteorologové v úterý krátce po půlnoci opět aktualizovali výstrahy. Stále platí výstraha před povodněmi v Praze, částech Středočeského kraje, Kraje Vysočina, Královéhradeckého kraje, Pardubického kraje, Jihočeského kraje, Plzeňského kraje, Olomouckého kraje, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje. Výstraha bude odvolána v úterý v poledne, v některých oblastech ale až v 18:00.

 

Výstraha před povodněmi:

 

Výstraha před povodněmi - 27. 7. 2021

Zdroj: ČHMÚ

 

V pondělí ke čtvrté hodině odpoledne byla většina bouří vázána hlavně na horské a podhorské oblasti. Na Novohradsku na jihu Čech byl dle radarových dat zaznamenán takzvaný „storm-splitting“.

 

„Rozdělení mateřské bouře na dva komponenty svědčí s největší pravděpodobností o supercelární bouři. Dominantní pravý člen (tzv. right mover) se bude pohybovat víceméně východním směrem do Rakouska. Pokud se v této oblasti ale nacházíte, doporučujeme se této bouři vyhnout. Kromě výrazných srážek nejsou vyloučeny ani kroupy větších rozměrů,“ informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 

Meteorologové (ČHMÚ) už v pondělí dopoledne aktualizovali výstrahu před silnými a velmi silnými bouřkami. Od poledne začala platit výstraha s nízkým stupněm nebezpečí v Praze, Středočeském kraji, částech Jihočeského kraje, Plzeňského kraje, Ústeckého kraje, Královéhradeckého kraje a v celém Libereckém kraji.

 

V 15:00 pak začala platit výstraha s vysokým stupněm nebezpečí v částech Jihočeského kraje, Královéhradeckého kraje, v celém Pardubickém kraji a na Vysočině.

 

K večeru (19:00) se pak varování před velmi silnými bouřkami rozšířilo také na Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj a Moravskoslezský kraj. Výstrahy před bouřkami byly odvolány až v noci na úterý.

 

Voda zatopila ulice v Humpolci:

 

Silné bouřky se prohnaly Českem už v neděli a v noci na pondělí. Během noci vyjížděli například hasiči Jihomoravského kraje ke 103 událostem. V 53 případech šlo o odstraňování polámaných a popadaných stromů.

„Požár s největší pravděpodobností způsobil blesk při bouřce, která se přehnala v noci přes Pardubický kraj. Jednotky dostaly požár pod kontrolu za zhruba 50 minut od nahlášení události na operační a informační středisko hasičů,“ popsali hasiči na sociálních sítích. V souvislosti s bouřkami vyjížděli ale jen několikrát.

 

Požár v Kerharticích:

 

Blesk na Orlickoústecku zapálil chatu

Zdroj: HZS Pardubického kraje

 

Bouřka udeřila také ve Zlínském kraji, hasiči vyjeli celkem k devíti událostem, šlo o odstraňování popadaných stromů a čerpání vody.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pražská (a humpolecká) kohoutková voda bude ještě kvalitnější. Díky miliardovým investicím

St Čvc 28 , 2021
Skrze investice akciové společnosti Úpravna vody Želivka, a.s., kde je hlavní město majoritním vlastníkem, neinvestuje Praha jen do vody pro Pražany. Tuto pitnou vodu odebírá každý sedmý obyvatel České republiky. Investice do filtrace aktivním uhlím se tak pozitivně odrazí i v lepší kvalitě kohoutkové vody pro obyvatele Kladna, Berouna, nebo […]
ilustrační foto (vodárna Podolí)

You May Like

Témata