Chicken Marshala – Kuře Marsala

4

Dnešní recept není až tak typickým reprezentantem americké kuchyně. I když …. Pravdou ale je, že dnešní recept je italský a pochází z mafiánské Sicílie. Ale to nic nemění na tom, že by se nemohl ocitnout v naší kuchařce. Jak již bylo řečeno, americká kuchyně je ovlivněná všemi kuchyněmi světa. Obzvláště pak tou italskou, která se v Americe těší nesmírné oblibě.

Italská kuchyně je v USA nesmírně rozšířená a oblíbená. Je to jednak tím, že v USA žije neuvěřitelné množství italských přistěhovalců, kteří zde tuto kuchyni úspešně šiří a pak samozřejmě tím, že italská kuchyně je velice chutná a snad jedna z nejlepších na světě.

 

Také vliv italské kuchyně poznáte všude. Snad v každé restauraci se najde na jídelním lístku sekce s těstovinami a italskou kuchyní. A co se týče italských restaurací, tak tech na každém místě najdete nespočetně a konkurovat jim v počtu mohou snad jen čínské buffety.

 

Italské recepty už tu tak zdomácněly, že kdyby jste kterémukoliv američanovi řekli, že pizza, popřípadně těstoviny nejsou americkým, ale italským vynálezem, přinejmenším by jste se ho dotkli.

 

Recept který si dnes ukážeme jsme vyzkoušeli víceméně náhodou. Viděli jsme, že snad ve všech restauracích kam chodíme na jídlo ho podávají. Ale nikdy jsme si ho neobjednali. Jednoho dne jsem se ale rozhodl, že ho vyzkoušíme doma. Sehnal jsem si recept, pustil se do vaření a ….. Výsledkem jsme byli oba s Hankou unešeni. Chicken Marsala se tak stalo naší oblíbenou pochoutkou, která se pravidelně, alespoň jednou za měsíc, objevuje na našem stole.

Chicken Marsala je, jak již název napovídá kuřecí maso, v poměrně chuťově výrázné omáčce, jejímž hlavním základem je víno Marsala. Marsala je víno ze stejnojmené oblasti západní části Sicílie s podobnou historií jako portugalské portské. Když si v roce 1798 angličané odváželi místní víno, potřebovali, aby vydrželo dlouhou cestu do Anglie. A tak do vína začali přidávat brandy. Víno se tak stalo odolné náhlým tepelným změnám i dlouhé plavbě v horku. Když Marsala dorazila do Británie, stala se ihned obrovským hitem. A v době prohibice v USA, se stala Marsala ještě slavnější. Svojí chutí a sladkostí se totiž nezdála býti alkoholem, ale mohla být vydávána za medicínu. Lidé přišli na to, že dostat Marsalu bylo jednodušší a hlavně mnohem méně riskantní než obvyklá ostatní vína. Tím se Marsala stala po USA velice populární. I když dnes už jsou její slavné dny dávno pryč, je stále velice často používána jako víno na vaření v italských receptech.

Ale dost historie, pojďme raději na hlavní recept.

Ingredience:

¼ šálku mouky

¼ lžíce soli

1 lžička oregána

1/8 lžíce mletého černého pepře

4 lžičky olivového oleje

1 lžíce másla

½ šálku vína Marsala (nebo jiného sladkého červeného vína, nejlépe portského)

1 šálek čerstvých nakrájených žampiónů

½ šálku kuřecího vývaru

¼ šálku sherry

šťáva z půlky citrónu

4-8 plátků masa z kuřecích prsou

Příprava:

 

1. Smícháme mouku, sůl, oregáno a pepř a ve vzniklé směsi obalíme kuřecí plátky, která předtím naklepeme na tenko.
2. Na pánvi rozpálíme čtyři lžíčky olivového oleje se lžící másla. Vložíme kuřecí  plátky do pánve a opečeme z obou stran do zlatova. Kuřecí plátky vyjmeme z pánve a udržujeme je v teple.
3. Do pánve přidáme půl šálku vína Marsala a zahřejeme. Přidámě šálek hub, půl šálku kuřecího vývaru, šťávu z citrónu a sherry. Přikrejeme a dusíme dokud houby nezměknou, cca 10 minut.
4. Vložíme maso zpět do pánve a znovu dusíme dokud nám omáčka nezhoustne. Omáčka dlouho nebude chtít zhoustnout a pak najednou strašně rychle zhoustne. Nezbyde jí moc, ale toho se neděste. Těstoviny dostanou skvělou chuť od masa i od mála omáčky, která je hodně výrazná.

 

 

Podáváme nejlépe s barevnými těstovanami – fetuccinami. Posypeme petrželkou.

Dobrou chuť.

 (článek byl původně publikován na serveru Humpoláci v Americe) 

 

 

Axl

4 thoughts on “Chicken Marshala – Kuře Marsala

 1. Těstoviny nejsou italským vynálezem, jak uvádíš, ale čínským a Itálii je představil až Marco Polo ve 13.století. Ovšem Italové je dovedli k naprosté dokonalosti. No, to jen pro upřesnění. Jinak je článek skvělý jako vždycky, akorát by jsi ty recepty nemusel doplňovat obrázkama, protože mi pak tečou sliny do klávesnice. :-))
  Trochu mi tam vadí to sherry, protože ho v kuchyni nepoužívám, ani ho nepiju, a kupovat ho jen kvůli 1/4 šálku do tohoto receptu se mi nechce. Lze nahradit nebo vynechat? Či je tam opravdu důležité?

  1. No vidíš. Ale řekni to nějakému italovi a ten se pomine. 🙂

   Jinak sherry je možné vynechat. Popřípadně ho doporučuji nahradit sťopkou nějakého tvrdého alkoholu. Já používám whisky, ale myslím si že obyčejný český tuzemák (rum už se nesmí používat žejo) by tomu mohl dodat dobrou příchuť. Ale opravdu jenom malinko – malého panáka maximálně, nepřehnat!

   1. Ten rum (zůstávám věrna starému označení) je dobrý nápad. Já například přidávám asi lžíci rumu do rajské omáčky, a to by nikdo neřek´, jaká vznikne z obyčejné „rajskajdy“ pikantní omáčka.

    1. Kantor sewa mobil di malang batu yang aman dan terpercaya sangat banyak dan bisa anda pesan melalui online dengan membayarkan sejumlah uang sesuai kesepakatan karena itu sebagai tanda jadi kalau anda memang benar-benar serius ingin menyewa mobil di malang. Anda nanti bisa meminta pihak penyedia rental untuk menjemput ke lokasi anda, seperti di Bandara Malang Abdurrahman Saleh, atau stasiun atau penginapan tempat anda tinggal. Dan dijelaskan jam untuk waktu penjemputan yaitu jam berapa mobil sudah harus sampai di tempat anda agar pihak rental mobil di malang batu dengan sopir [www.rentalmobilharian.com] tidak terlambat datang. Tempat sewa mobil di malang batu yang bisa memilih armada yang lengkap dan aman lihat info berikut [catatandiary.jimdo.com].
     Ingin mencari tempat penyewaan mobil di surabaya yang tarifnya cukup murah dan juga tidak harus dengan sopir alias bisa lepas kunci? Banyak sekali tempat sewa mobil di daerah surabaya yang bisa anda bawa sendiri tanpa harus diwajibkan menggunakan sopir. Tapi tentunya banyak sekali persyaratan yang harus anda penuhi jika menginginkan sewa mobil surabaya tanpa sopir, seperti Kartu Tanda Pengenal, Kartu Keluarga, Surat Tagihan Listrik dan juga anda harus bersedia di foto. Semua kelengkapan tersebut bukan hanya 1, bahkan ada yang minta 3 tanda pengenal dengan alamat yang sama. Jika anda merasa ribet dengan itu semua, maka sebaiknya anda melakukan sewa mobil surabaya dengan sopir karena jika anda memakai jasa sopir maka persyaratannya bisa dibilang tidak ada. Anda cukup melakukan bayar uang sebagai tanda jadi sewa mobil surabaya dengan sopir [www.madastrans.com] tersebut. Jika butuh tanpa sopir dan anda akan menyetir mobil sendiri sewa mobil surabaya tanpa driver sewa mobil di surabaya [sewamobil.allthingsme.net]
     Melakukan pendakian gunung memang dibutuhkan persiapan yang matang agar nanti selama pendakian tidak terjadi hal-hal yang tidak diinginkan. Begitu juga saat mendaki ke gunung semeru, banyak sekali persiapan yang harus anda lakukan agar anda bisa berangkat dan pulang dengan selamat. Gunung semeru banyak sekali menyimpan misteri yang mengandung mistis yang dipercayai oleh masyarakat sekitar. Cerita misteri di gunung semeru [www.naturalsunrisetour.com] ini juga berimbas ke pendaki gunung yang sering tersesat saat turun dan puncak mahameru gunung semeru. Jadi sebaiknya anda menghormati segala tatanan budaya pada masyarakat sekitar dan saat pendakian gunung semeru tidak melakukan hal-hal yang dilarang.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Literatura na okraji v Humpolci

Čt Pro 16 , 2004
Dnes 16. prosince se koná v Literárním klubu knihovny na Dolním náměstí v Humpolci přednáška Literatura na okraji. O románech pro ženy, vesnickém románu, detektivkách, hororech a dalších žánrech tzv. konzumní literatury bude přednášet Jaromíra Příhodová. Začátek je v 17.00.

Témata