Cyklovýlet: Humpolec-tvrz v Proseči-vrch Brádla-Humpolec

3

Lehká až středně náročná trasa o délce cca 21 km, lesy a loukami s vyhlídkou na hrad Lipnice nad Sázavou.

Tato trasa má mnoho alternativ. Já jsem zvolil tuto:

– Humpolec

– Horní Rápotice

– Proseč

– Pusté Lhotsko

– Budíkov

– Světlice

– Humpolec

Z Humpolce vyjedete po silnici směr Kaliště, po 5 km se dostanete do obce Horní Rápotice, kde ihned na začátku odbočíte doprava a pokračujete dále po asfaltce, kolem ohrady s Daňky.

CIMG1560.JPG

CIMG1561.JPG

CIMG1562.JPG

Po cca 1,5 km je odbočka doleva, kde se napojíte na červenou turistickou trasu směřující k obci Proseč.

CIMG1565.JPG

CIMG1564.JPG

Od odbočky to máte k tvrzi nějaké 3 km, ale vzhledem k horšímu terénu se připravte na to, že tento úsek vám bude trvat o něco déle. Kamenité cesty, jeden rozbahněný úsek a poměrně náročný terén kousek před Prosečí, který je sice vyštěrkován, ale bohužel opravdu velkými kameny, kde se špatně jede, takže vhodné spíše pro horské či trekové kolo. Avšak cestou se můžete zastavit v lesích a nasbírat si nějaké lesní ovoce či nějaký ten hříbek.

Takže po pár metrech vás čeká již zmíněný rozbahněný úsek, v létě kdy neprší je možná v lepším stavu než jsem měl já. Neměl jsem zrovna náladu se válet v bahně, takže jsem z kola slezl a převedl ho po okraji bažiny, i když kopřivy také nejsou zrovna moc příjemné 🙂 (dá se objet i po louce)

CIMG1567.JPG

Dále pokračujeme mírným stoupáním až vyjedeme na louku, kde se pokocháme a jedeme dál rovně k lesu, stále se držíme červené.

CIMG1568.JPG

CIMG1571.JPG

Po průjezdu lesní částí se dostaneme zase na louky, kde nás čeká již zmíněný štěrkovitý terén a budeme se blížit k tvrzi Proseč.

CIMG1578.JPG

A po pár metrech již uvidíme slíbenou tvrz, můžeme využít místní lavičky k zaslouženému odpočinku, děti malou skluzavku a prozkoumat mapu okolí.

Čtěte dále:   Kraj Vysočina: tipy na neotřelé výlety s příběhem

CIMG1579.JPG

CIMG1589.JPG

Až si odpočinete a prozkoumáte útroby tvrze, odpočíte doprava (čelem k tvrzi), napojíte se opět na polní cestu, po které pojedete cca 2km, poté odbočíte doleva směrem k vysílači na vrcholu Brádla, projedete louky a po cestě dojedete až k Pustému Lhotsku (1,5km), cestou se vám otevře krásný výhled na hrad Lipnice nad Sázavou.

CIMG1590.JPG

CIMG1595.JPG

Přijedete k silnici – doprava na Pusté Lhotsko či komu ještě zbývají síly může se vydat doleva na Řečici a poté na zmíněný hrad. Já, jelikož bylo poměrně teplo jsem odbočil doprava a pokračoval směr Humpolec po silnici přes Budíkov, Světlici (cca 7,5km)

CIMG1597.JPG

CIMG1599.JPG

Petr

3 thoughts on “Cyklovýlet: Humpolec-tvrz v Proseči-vrch Brádla-Humpolec

  1. Jóó, je to hezký výlet. Já to teda na kole nejel, ale šel pěšky (+- trochu jinak) a je to hezká procházka. Navíc, pokud jste geokačeři, tak si nezapomeňte sebou vzít výbavičku. Je tu mudloprázdno a pěkný odlov.

  2. Část trasy jsem včera (astronomický začátek jara 2014) projel na kole. Lákal mě především vrchol Brádla, kde kromě telekomunikační věže jsou podle mapy skály. Dostat se s kolem nahoru byl docela problém, protože všude jsou ohrady na dobytek, ale nakonec se podařilo. Skála tam opravdu je a docela pěkná, ovšem jestli to stojí za to se tam trmácet si musí odpovědět každý sám. Já byl spokojený. Jel jsem tam z Pustého Lhotska, dolů polní cestou koelm malého rybníčku do Proseče.
    -jv-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pozvánka - Oslavy 100 let fotbalu v Humpolci

Út Čvc 3 , 2012
7. července 2012, areál fotbalového stadionu v Humpolci Čtěte dále:   Tip na výlet - Údolím řeky Doubravy (REPOST)

You May Like

Témata