Češi na Aljašce

1

Česká televize připravila pro příznivce dobrodružství a tajemných dálek skutečnou lahůdku. Po tři páteční večery bude na svém druhém programu vysílat hraný dokument z Aljašky.
Nespoutaná příroda , staré sruby, průzračnost jezerních vod a zdejších povah, ale i boj o přežití – to jsou atributy, které zaujaly jednoho českého filmaře.


Ladislav Moulis, kameraman známých večerníčků (mj.Méďové, Tuláček), je známý dobrodruh. Má za sebou výpravy do nejrůznějších koutů světa, a nejlíp se cítí na expedicích skýtajících velký kus romantiky a přírodní syrovosti. Byl na Kamčatce, Sibiři, ve Skandinávii, Kanadě a na Aljašce, o které již dříve natočil sedm dokumentů. Před rokem 2000 pak dostal nápad natočit hraný dokument o přírodě, o které se v Čechách zatím moc neví.
Natáčení čtyřdílného dokumentu se pak protáhlo na čtyři roky, v různých fázích do výroby negativně zasahovaly časté změny při reorganizaci České televize. Na obrazovce zatím uvidíme jen tři díly, čtvrtý se dokončuje a bude odvysílán na jaře příštího roku.


L.Moulis vycestoval na Aljašku společně se svým kamarádem, lesním inženýrem, a s jejich dvěma desetiletými syny. Putování dvou českých chlapců nedotčenou aljašskou přírodou v doprovodu otce přírodovědce a starousedlíka je přibližováno formou deníku psaného jedním z chlapců. Deníkové zápisky čte ve filmu J.Šťastný mladší, syn známého herce Jana Šťastného. Ve třetím díle je pak dětský komentář doplněn i jedním dospěláckým, který namluvil Radek Brzobohatý.
Všichni se přesvědčili, že natáčet v tak syrové přírodě není žádná legrace a leccos je zaskočilo. Třeba počasí – u mořského pobřeží například prší tři sta dní v roce. Dostali se i do situace, kdy je čekala náročná více než šedesátikilometrová pouť přes pobřežní hory po slavné zlatokopecké stezce. Rozhodovali se, zda jínovat víc času, ale riskovat přitom potravinové zásoby, nebo natočit méně materiálu a pojistit si jídlo. Nakonec podlehli filmařské horečce a na konci samozřejmě zůstali trčet mimo civilizaci jen s dvěma čínskými polévkami. Ke všemu jim nezbylo na vlak, tak snědli ty dvě polévky a šlapali po kolejích dál. Malí kluci však byli úžasní! Nesli na zádech patnáctikilové bágly, šlapali ve sněhu a ani nemrkli… Samozřejmě, že před celou výpravou museli chlapci absolvovat tvrdý výcvik prodělali tůry Tatrami, Malou i Velkou Fatrou, přechody se zátěží, trénink na vodě – jen tak mohli natáčení bez úhony zvládnout.

Čtěte dále:   Tip na výlet: Zatopený lom v Horní Cerekvi

Netradiční pánská jízda vystřídala všechny možné dopravní prostředky – letadlo, vlak, auto, raftový člun i kánoi, a navštívila místa, z nichž namátkou lze vyjmenovat pohoří Brooks Range, řeku Forty Mile, oblast Yukon Territory, Denali State Park, Coast Mountains, Wrangell Mountains, jihovýchodní Aljašku, oblast Inside Passage a řeku Sheenjek, kde byl zlomen k natáčení i místní pilot, který umí přistát bez navigace v horách u pramenu řeky. Účastníci expedice se potkali s medvědy, losy, severským dikobrazem, orly, lososy, lipany, pobyli ve sto let starém srubu … To všechno můžete vidět v dokumentu, který je vzpomínkou na klukovská léta a chvilky strávené nad knihami E.T.Setona, J.O.Curwooda a Jacka Londona.


  3.12. ČT2 20:00 S bráchou na Aljašce
10.12. ČT2 20:00 Srub na Taylorově jezeře
17.12. ČT2 20:00 Stezkou zlatokopů

myska

One thought on “Češi na Aljašce

  1. Dobrý den, je tu nějaký ochotný Čech, který žije na Aljašce a dál by mi pár instrukcí, jak postupovat, když bych tam chtěla žít také? Když tak prosím napište na WhatsApp 722876266. Moc děkuji. Je to můj sen. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Chvála českých přísloví

Po Lis 29 , 2004
Dnes již není zapotřebí, abyste vy sami byli moudří, vtipní a pohotoví, protože to za vás už obstarali jiní. Po celé věky chystali pro vás nepřebernou zásobu přísloví, pořekadel, úsloví a konverzačních obratů, takže stačí jen sáhnout, vytáhnout to pravé a již můžete vtipně glosovat jakoukoliv situaci. Čtěte dále:   […]

You May Like

Témata