Tip na výlet – Za nejkrásnějšími skálami Žďárských vrchů

6

V takové krásné podzimní dny, jako máme poslední dobou, je úplná škoda zůstat doma a tyto krásné dny proflákat. Proč nevyrazit na výlet do krásné podzimní přírody, kdy stromy hrají duhou barev a podzimní sluníčko v posledních záchvěvech krásně hřeje? Dneska Vás pozveme na výlet do nedalekých Žďárských vrchů a vyrazíme na jejich nejvyšší vrchol – Děvet skal. A pokud nám vybyde čas, koukneme se o po okolí.

Nejvyšším vrcholem Žďárských (vrchů 836 m n. m.) s pásmem vrcholových skal,
je chráněný přírodní výtvor s omezenou horolezeckou činností – Devět skal. Jedná se o přírodní památku, jejiž název
je odvozen od devíti skalních útvarů roztroušených v okruhu 1
kilometru. Zároveň se jedná o druhý nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny. Přírodní památkou byl vyhlášen v roce 1976. Z návršního mohutného skalního bloku, na nějž lze snadno
vystoupat, je pěkný výhled. Na jeho vrcholku je vyhlídka opatřená zábradlím. Je odtud výhled na
sever směrem na Svratku, rozhraní Čech a Moravy. Směrem na východ z
něho vybíhá hlavní hřeben s věžičkami Královského zámku, Žďárské a
Záludné věže. Při dobré viditelnosti lze spatřit
dokonce Králický Sněžník nebo Krkonoše.

Pokud nemáte příliš mnoho času a nebo se nechcete příliš namáhat, tak se k Devíti skalám dostanete krátkým výletem po z obce Herálec /asi 4 km/ po modré značce. Zpátky můžete jít stejnou cestou a nebo si udělat malé prodloužení po žluté a zelené značce přes rozcestí U nebožtíka. Tato cesta není nijak náročná a zvládnou jí v klidu i naprosto netrénovaní turisté.
Pokud však máte času dostatek, chcete si udělat pěkný výšlap a okolní krajinu si opravdu vychutnat, doporučujeme Vám absolvoval následující trasu.
Výchozím bodem je rozcestník Milovský rybník (594 m) nedaleko hotelu Devět skal. Vydáváme se po zelené značce kolem rybníka a pak lesem směrem ke skále Dráteníčky. Po 1,5 km mírného stoupání po silnici dorazíme k rozcestíníku Dráteníčky, ten nás však navede nyní už po zelené i červené značce k dalšímu 0,5 km vzdálenému rozcestníku (775 m) stejného jména a teprve odtud se dostaneme pouze po červené značce (směrem k obci Sněžné) vlevo do kopce lesem po 350 m ke skále Dráteníčky. Zpět se vracíme stejnou cestou až k prvnímu rozcestí Dráteníčky, od kterého se dáme na druhou stranu do lesa po červené značce. Po 1 km dlouhém stoupání dorazíme k rozcestí Malínská skála (811 m). Od Malínské skály se nám již nabízejí pohledy do hlubokého údolí a my pokračujeme stále po červené, po hřebeni kolem Lisovské skály (801m) 4 km k rozcestí Devět skal (764 m).
Vpravo od rozcestníku 1 km do kopce se pouze po žluté dostaneme k rozcestí Devět skal-vyhlídka (836 m). Z vyhlídky vzdálené ještě 100 m stoupáme v závěru i po skále (po zelené značce) a již se můžeme pokochat krásnými pohledy. Zpět od rozcestí Devět skal-vyhlídka klesáme po modré značce kolem Bílé skály (743 m) , ke které je třeba odbočit vpravo do lesa zhruba v polovině cesty do Křižánek (vzdálenost od Devíti skal do Křižánek je 3,5 km). Z Křižánek pokračujeme stále po modré k 3 km vzdálené vyhlídce – Čtyři palice (732 m), kde se nachází poslední významné skalní útvary této trasy (posledních 500 m stoupání). Zpět se vracíme 0,5 km (po modré i zelené značce) stejnou cestou k rozcestí Pláňkovo rozcestí a dále již pouze po zelené 3 km zpátky k Milovskému rybníku.


Délka trasy: 19 km
Náročnost: středně dlouhá trasa s několika krátkými stoupáními

Mapa:

Mapa trasy

Vyhlídka na vrcholu Čtyři palice (732 m)
Pohled na vrchol Čtyři palice (732 m)

Lisovska skála (801m)
Lisovska skála (801m)

Devět skal - vrchol s vyhlídkou
Devět skal – vrchol s vyhlídkou

Devět skal - výhled na Krkonoše v zimě
Devět skal – výhled na Krkonoše v zimě

Axl

6 thoughts on “Tip na výlet – Za nejkrásnějšími skálami Žďárských vrchů

    1. Díky, díky moc. To člověka opravdu potěší, že to někdo čte a že se tím nechá inspirovat.

      Mimochodem, hned zítra vyjde další tip, který je opravdu za rohem. Většina z vás to tam zná, ale já tam byl naposledy před X lety a byl jsem totálně překvapen, jak je to tam krásné a co všechno se tam dá objevovat.

      1. I já jsem si se zájmem přečetl a bylo by fajn přidat mapku, kde by byl onen zmiňovaný Herálec, takto je to trošku vytržené z kontextu mi přijde… ale je to uznávám jen drobnost…

    1. Ano, to je pravda, ale musí být dobrá viditelnost. My, když jsme zde byli, tak jsme bohužel Krkonoše neviděli. Teda já jsem tvrdila, že vidím Sněžku, a Axl mě přesvědčoval, že vidím mrak. Tak nevím…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

WWW.I-VYSOCINA.CZ informuje

Čt Říj 18 , 2007
Dovolujeme si vás informovat o vysílání 1. internetové televize na Vysočině, která vám dnes od 20:00 hodin exkluzivně přinese nesestříhaný záznam tiskové konference Rady kraje Vysočina k záměně miminek v Třebíčské nemocnici.

You May Like

Témata