Den architektury 2013 v Humpolci

15

Náměstí v Humpolci představilo architekturu jinak!

Již třetí ročník celorepublikového festivalu Den architektury zaznamenal rekordní návštěvnost a živý zájem o současnou architekturu mezi nejširším publikem. Festival proběhl u příležitosti Světového dne architektury, který letos připadl na pondělí 7. října.

Pořadatelé zařadili do letošního programu Dne architektury více než osm desítek akcí v padesáti osmi městech. Podle odhadů dorazilo celkem téměř čtyři tisíce lidí. Účastníci napříč generacemi – od studentů, rodičů s dětmi až po seniory – ocenili zejména autentický přístup průvodců – z velké části architektů mladé a střední generace. Pozitivní ohlasy však sklidily i dvanáctileté průvodkyně v Černošicích, které představily architekturu očima dětí.

V Humpolci byl letos připraven program pro Den architektury celkem netradičně v podání architektky Moniky Čermákové a vizuální umělkyně Ivety Čermákové. „Horní náměstí v Humpolci je podle nás nedostatečné využívané a je potřeba hledat způsoby, jak ho oživit. Tak aby se stalo místem, kde se lidé budou moci setkávat a shromaždovat se, což byla vždy důležitá funkce náměstí“, říká jedna z organizátorek Iveta Čermáková.  Celodenní archičítárna na Horním náměstí se snažila potenciál poměrně rozlehlého náměstí využít k různým aktivitám. Během dne tak kolemjdoucí mohli zavítat do archičítárny pod širým nebem, prolistovat knihami, občerstvit se či si popovídat s přáteli. Některé knihy byly zapůjčeny organizátorkami, ostatní na náměstí zapůjčila Městská knihovna v Humpolci. Díky této spolupráci přibyly do místní knihovny téměř dvě desítky knih o architektuře, umění a veřejném prostoru. Některé byly zakoupeny knihovnou, ostatní pro archičítárnu a následně Městskou knihovnu v Humpolci získaly od autorů knih či různých nakladatelství Monika a Iveta Čermákovy. 

Náměstí žilo po celý den nejen pro dospělé, ale i pro děti. Ty mohly přijít a zapojit se do výroby lampiónu na večerní průvod, který ozářil Horní a Dolní náměstí, nebo si postavit hrad z písku či věž z kostek.

Obdiv si jistě zasloužila betonová kašna s vodotryskem i zlatou rybkou, která na jeden den připomněla, že dříve zde kašna stávala. „Nápad postavit na náměstí novou kašnu iniciovali sami studenti humpoleckého gymnázia, pak ji i zrealizovali. Doufáme, že tato akce otevře diskuzi o tom, zda by neměla na náměstí kašna zvonu být…“ říká jedna z organizátorů workshopu „Škola pro město, město pro školu“ Monika Čermáková.

Akce byla pro všechny generace. Na náměstí přišli i teenageři. Lákadlem byl odpolední koncert punk-rockové kapely The Oxx, kterému byla kulisou u-rampa vytvořena studenty humpoleckého gymnázia také během zmiňovaného workshopu.

Příznivci současné architektury se mohli vydat na procházku s architektem Matějem Petránkem. Cyklovýlet po architektuře okolí byl kvůli nepřízni počasí změněn na motorizovaný výlet k podlipnickým kostelíkům a k Tábornické škole u Lipnice nad Sázavou. Průvodci byli Jaroslav Grodl a Iveta Čermáková. Přestože sestava účastníků byla spíše komorní, výlet se stal nezapomenutelným zážitkem. Návštěva Tábornické školy se nesla v poetickém duchu. Po prohlídce interiéru „neznámé“ architektonické perly od architekta Jaroslava Vaculíka, byla možnost posedět u kávy a pozorovat kouzlo organické stavby a její citlivé zasazení do okolní přírody.

„Touto akci bychom rádi podnítili aktivní zájem občanů o své město a inspirovali je k podobným počinům. Chceme ukázat, že architektura nejsou jen veřejné stavby a soukromé domy, ale je to i veřejný prostor, parky, dění na ulici, zkrátka celý živý organismus města,“ dodávají pořadatelé Dne architektury v Humpolci.

Užitečné odkazy:

www.denarchitektury.cz

www.kruh.info

Fotogalerie z vybraných akcí http://www.denarchitektury.cz/index.php/fotogalerie.html

Fotografie ke stažení:

https://www.dropbox.com/s/ot7uawl27dkkfny/Den%20architektury%20fotov%C3%BDb%C4%9Br.zip

Bda__1_.jpg

Bda.jpg

Bda__4_.jpg

Bda__2_.jpg

Petr

15 thoughts on “Den architektury 2013 v Humpolci

 1. Humpolec si zaslouží víc takových akcí! Je navíc super, že se na organizaci podílejí sesterské/bratrské dvojice, ať už jde o Den architektury, IronieMan, Humpoleckou 50 apod.

  1. Ale to taky může na druhou stranu znamenat, že je to akce ve stylu chlapi (sestry/bratři) sobě, jako tenisová hala:-)

   1. Teď dost dobře nechápu jakou to má spojitost s tenisovou halou, respektive, co znamená „chlapi sobě“? Mohl byste mi to dovysvětlit. Děkuji.

    1. Také ten komentář nechápu… Jakožto nezávislý čtenář Humpoláku si však dovolím uvést pár postřehů z poslední doby:

     1. Udivuje mě, že – ať je téma článku jakékoliv – dokáže vždy někdo stočit diskuzi k tenisové hale, která s obsahem předmětného textu nijak nesouvisí. Ptám se tedy: „Kde jste byl/a, když záměr výstavby schvalovala/o Rada města/zastupitelstvo?“ Vaše „věcné“ komentáře by reprezentantům jistě přišly tehdy vhod.

     2. Spojovat finančně náročnou investici v podobě výstavby nové haly s akcemi, které organizátoři připravují výlučně ve svém volném čase a na čistě dobrovolnické bázi, je zcela mimo mísu.

     1. Vzhledem k tomu, že akci v Plačkově přímo pořádám, i mně by zajímalo vysvětlení, jak souvisí tenisová hala placená čistě z kasy města se sportovně-zábavním odpolednem, které je pořádáno pro širokou veřejnost a kde z vybraného startovného tak tak pokrejeme náklady spojené s vlastní organizací závodu? Nechtěl by jste nám raději pořádání nějaké podobné akce předvést osobně? Myslím, že sedíte akorát se založenýma rukama a kritizujete všechno, co se ve městě šustne. Tzn od Pivního Festivalu počínaje až po tenisovou halu konče.
      Hawk-domluvil jsem
      M. Marek

     2. Přesně tak, Michale. Tady na Humpoláku trvale řada lidí anonymně všechno kritizuje, ale když mají vystoupit z řady a odhalit svou tvář, příp. udělat něco pro město sami, to hned ztichnou. Přes omezené rozpočty ty sportovní akce děláte opravdu na úrovni, klobouk dolů. Je s tím jistě plno práce.

     3. Dobrý den, s lehkým zpožděním – dřív jsem se sem nedostal. Ten příspěvek jsem napsal já. že jsem nebyl přihlášen, jsem zjistil až nyní, věřte nevěřte. Psal jsem ho z jiného compu, než kde jsem trvale přihlášen, toť vše. Anonymní hrdinství v lásce nemám. K tématu: Byla to unáhlená, uznávám, reakce na fotografie u článku, ze kterých to vypadá, že organizátoři, možná i díky počasí, moc velkou účast nesklidili a byli tam tak trochu sami, což je určitě škoda.(Navíc jsem nepochopil, co je super na tom, že to organizují bratři/sestry). Mělo to být, řekněme, odlehčení, v žádném případě pokus dotknout se kohokoliv z organizátorů takových akcí. Že se jich neúčastním, je dané momentální jinou priorizací hodnot a doufám, že až děti trochu odrostou, situace bude, zejména co se týká akcí sportovních, torchu jiná. Ohledně tenisové haly máte, pravdu, moje chyba, že jsem téma zachytil a s některými zastupiteli jej diskutoval až v době, kdy již bylo rozhodnuto a nic se na tom nedalo změnit. Názor mám stále tentýž – z rozpočtu, který je v plusu díky prodeji obecního majetku, by se takové, navíc relativně úzkoprofilové, věci realizovat neměly.

     4. Souvislost akce, ketrá zabrala organizátorkám fůru času a byla tebou věčně nevděčným glosátorem zařazena do kategorie „akce sama pro sebe“ (byť to rozhodně nebyla pravda, jak by si se mohl převědčit, kdyby si ušel od dvoráku těch 300m), s halou mi nadále uniká a tvý komentáře považuju za ryze kokotský a zapšklý.
      J. Cihlář

     5. …samy jsme nebyly:-) Zároveň touto cestou děkujeme všem, kteří nám s organizací pomohli – městu, kamarádům… Jelikož se jednalo o první ročník festivalu a festival s poměrně nejasným názvem „Den architektury“ učást nás potěšila. Osamotě jsme se necítili. Lampionový průvod měl až neočekávanou učást, pivo se dopilo, dobroty snědli. Lépe zažít než vidět na foto! Byly jsme spokojené a snad ne pouze my. V průběhu roku chceme v „oživování“ pokračovat.
      Těšíme se na příští rok!
      Zrdaví
      sesterské duo Č.

     6. omluva – v Humpolci už Den architektury proběhl, ale myšleno bylo v tomto rozsahu.

     7. Ahoj Jendo, nic mnou nikam zařazeno nebylo – viz můj předchozí komentář. Souvislost s halou – viz můj předchozí komentář. Jestli chceš, tak to tam najdeš. Že někdo nad něčím jásá a jiný míň, to je holt život, i my zapšklí kokoti máme občas nějaký ten názor:-) L.

     8. Souvislost Dne Architektury s halou mi v tomhle článku a tvých komentářích stále uniká, nicméně začínám chápat, že stáčet jakýkoliv komentář v jakémkoliv článku k hale je na Humpoláku koloritem. Asi je to pro hodně lidí jediný způsob, jak se s tím vyrovnat, což na jednu stranu chápu, ale nabízí se i jiné formy občanské angažovanosti, než plkání na Humpoláku. Hezký den
      J.C

     9. Já osobně fandím jakékoli akci, která vyplývá z vlastní iniciativy. Fandím všem, kdo se do něčeho zakousnou a následně to realizují. Je s tím spousta práce a lidé to rozhodně nedělají pro nějaký osobní finanční prospěch. Pouze z nadšení a toho je v dnešní době tak strašně málo. Každý ve všem hned vidí postranní úmysl, bohužel je to vidět všude kolem, tak že se to potom těžko věří, ale ono to tak naštěstí je. Všem, kteří se rozhodli s tím něco udělat a začali sami u sebe držím palce a moc fandím.
      M. Marek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Z deníku Policie

Út Říj 22 , 2013
Řidič autobusu měl přes jedno promile alkoholu. Muž neplatí výživné na dceru. Kriminalisté objasnili sériovou trestnou činnost. Policisté začali kontrolovat hony. Letos zemřeli na Vysočině čtyři cyklisté.

Témata